پیکرتراشی چیست

پیکرتراشی یکی از روش‌های بسیار ساده برای دستیابی به اندامی ایده‌آل است. این روش که با تکنیک‌های مختلف انجام می‌شود، نتایج بسیار خوبی به‌همراه دارد. تشخیص این که کدام تکنیک برای چه افرادی مناسب است، برعهده پزشک بوده و نباید به نظرات نادرست و غیر علمی در این مورد توجه کرد. پزشک باتوجه به وضعیت جسمانی و میزان چربی‌های شما، تصمیم به تخلیه چربی با یکی از تکنیک‌های رایج می‌گیرد.

در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات کاملی در مورد این روش جذاب تناسب اندام کسب کنید

عوارض

متوسط

هزینه

30 الی50 میلیون تومان

ماندگاری

بیش از 20 سال

نوع بی هوشی

بی هوشی عمومی

دوره نقاهت

30 روز

پزشک معالج

فوق تخصص جراحی پلاستیک

انواع جراحی پلک

دستیابی به تناسب اندام و داشتن وزن مناسب، برای هر فردی حائز اهمیت است. راهکارهای زیادی برای رسیدن به این هدف وجود دارد. از شیوه‌های تهاجمی گرفته تا غیرتهاجمی. روش پیکرتراشی یا کانتورینگ یکی از رایج‌ترین روش‌ها، برای دستیابی به وزن و تناسب اندام ایده‌آل است. با استفاده از این روش، هر ناحیه از بدن به شکل دلخواه شما تغییر خواهد کرد. درواقع با استفاده از این شیوه، چربی‌های موضعی بدن از بین می‌روند.

هدف اصلی این جراحی، رسیدن به اندامی ایده‌آل و دلخواه است. در این روش هیچ آسیبی به بافت‌ها و سیستم عصبی بدن فرد وارد نمی‌شود. معمولا افرادی که دارای اضافه وزن هستند، برای بهبود زیبایی ظاهر، اقدام به جراحی کانتورینگ می‌کنند. البته باید خاطر نشان کرد که این جراحی کمک زیادی به کاهش وزن بالا نمی‌کند.

درواقع این روش برای حذف چربی نواحی خاصی از بدن و تغییر فرم آنها صورت می‌گیرد. پیکرتراشی شامل زیرمجموعه‌های زیادی می‌شود که یکی از معروف‌ترین آنها لیپوماتیک است. گاهی اوقات برای دستیابی به بهترین نتیجه از چند روش برای بهبود وضعیت ظاهری افراد استفاده می‌شود.

همچنین باید توجه داشت که انجام این جراحی، منوط به رعایت رژیم غذایی و فعالیت بدنی است. به این معنی که ابتدا بهتر است فرد رژیم و ورزش را به صورت منظم رعایت کند و درصورت نتیجه نگرفتن، نسبت به انجام این جراحی اقدام کند. بعد از جراحی هم باید تمامی دستورالعمل‌های ارائه شده توسط جراح مو به مو اجرا شود تا نتیجه جراحی طولانی مدت باقی بماند

کاندید مناسب

معمولا هدف اصلی و نهایی افرادی که این روش را انتخاب می‌کنند، دستیابی به تناسب اندام است. از مهم‌ترین نواحی بدن که در تناسب اندام تاثیرگذار است، شکم و پهلو هستند که وجود چربی اضافی در این نواحی، باعث نارضایتی فرد می‌شود. به همین دلیل افرادی که چربی اضافه در شکم و پهلوی خود دارند، بهترین گزینه برای انجام پیکرتراشی محسوب می‌شوند. همچنین از این روش برای زیبایی ران‌ها، بازوها، غبغب و … نیز استفاده می‌کنند.

یکی دیگر از نکات مهمی که قبل از انجام این روش باید درنظر گرفته شود، بررسی وضعیت پوستی فرد است. اگر فرد دارای مشکلات پوستی باشد، بهتر است از این روش استفاده نکند.

درواقع پیکر تراشی برای افرادی که تنها مشکل آنها چاقی است، مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین افرادی که دارای ترک‌خوردگی‌های زیادی روی پوست بدن خود نیستند، کاندیدای مناسبی برای این روش هستند. نکته مهم در این رابطه، داشتن انتظارات و توقعات منطقی از نتیجه تکنیک‌های پیکر تراشی است.

 

روش‌های پیکر تراشی

پیکرتراشی یا کانتورینگ بدن با تکنیک‌های مختلفی انجام می‌شود. بسته به نوع اندام و تشخیص پزشک یکی از این روش‌ها برای فرد درنظر گرفته می‌شود. در ادامه با این روش‌ها آشنا می‌شوید.

 

روش لیپوساکشن

در این تکنیک پیکرتراشی، برش کوچکی را در ناحیه موردنظر ایجاد می‌کنند. دستگاه مکش از طریق سوراخ ایجاد شده، چربی‌ها را خارج می‌کند. چربی‌هایی که با این دستگاه خارج می‌شوند، قابلیت استفاده خواهند داشت.

لیپوساکشن برای نواحی خاص بدن، مثل شکم، پهلوها، پشت، ران، بازوها، غبغب و… مناسب‌تر است. این تکنیک موثر، دارای دوره نقاهت حدودا ۶ هفته‌ای بوده و عوارضی را هم درپی دارد. رایج‌ترین عوارض این روش، عبارتنداز کبودی، تورم، قرمزی و درد که همگی در ناحیه جراحی اتفاق می‌افتند.

 

روش لیپوماتیک

لیپوماتیک یکی از معروف‌ترین روش‌های تخلیه چربی و لاغری است که طرفداران زیادی هم دارد. در این روش نیازی به برش محل مورد نظر وجود ندارد. میله و دستگاه تخلیه چربی در این روش از طریق سوراخ‌های ایجاد شده وارد ناحیه مورد نظر می‌شوند. از مهم‌ترین مزایای این روش، می‌توان به قابلیت استفاده از چربی‌ها در سایر نقاط بدن اشاره کرد. به این ترتیب اگر فرد خواهان تغییر فرم ناحیه دیگر باشد از طریق تزریق چربی به آن ناحیه به هدف خود می‌رسد.

تمام مراقبت‌های لازم برای سایر جراحی‌ها، باید در این روش نیز رعایت شود. به این ترتیب تا دو هفته قبل از جراحی، استعمال دخانیات و مصرف مشروبات الکلی ممنوع است. تمامی داروهایی که توسط فرد مصرف می‌شوند هم باید توسط پزشک بررسی شوند. یکی از عارضه‌های رایج این روش جراحی، تورم است که بعد از گذشت حدودا ۲ ماه کاملا برطرف می‌شود.

از مزایای این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حذف چربی‌ها در این روش با سرعت بالایی انجام می‌شود.
 • بدون نیاز به بیهوشی انجام می‌شود.
 • بعد از اتمام تخلیه چربی با این دستگاه، نیازی به بستری شدن وجود ندارد.
 • به صورت سرپایی نیز انجام می‌شود.
 • برای ایجاد سیکس پک در شکم مناسب است.
 • طول مدت عمل تقریبا کوتاه است.
 • دوره نقاهت نسبتا کمتری دارد.
 • نسبت به برخی از تکنیک‌های دیگر ماندگاری بیشتری دارد.
 • نیازی به بیهوشی عمومی ندارد.
 • چربی تخلیه شده برای برخی اندام‌های دیگر قابل استفاده است.

روش لیپوست

لیپوست یکی از روش‌های پیکرتراشی است. در روش لیپوست که از طریق دستگاه انجام می‌شود از دو تکنیک لرزش و TLA استفاده می‌کنند. هر دو این تکنیک‌ها به صورت حرکات رفت و برگشتی هستند. به این ترتیب سلول‌های چربی از بافت جدا شده و هیچ اثری از آنها باقی نمی‌ماند.

در روش لیپوست که با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود، چربی‌های خارج شده قابلیت استفاده مجدد را دارند. این تکنیک معمولا در چند جلسه انجام می‌شود. یکی از مزایای مهم این روش، ایمنی بالای آن است. درواقع با انجام این تکنیک، هیچ آسیبی به فرد وارد نمی‌شود. مزایای دیگر این روش عبارتند از:

 • بدون نیاز به بیهوشی،
 • استفاده همزمان از دو روش ویبریشن و ساکشن،
 • قابلیت استفاده مجدد از چربی‌های خارج شده.

 

روش ابدومینوپلاستی

معمولا چربی‌های اضافی شکم و پهلو، حالت افتاده و آویزان پیدا می‌کنند. با استفاده از روش ابدومینوپلاستی، چربی‌ها از ناحیه مورد نظر خارج می‌شوند. همچنین پوست اضافه شکم با برش جراحی برداشته می شود و شکم کاملا صاف و کشیده خواهد شد.

در این تکنیک پوست شکم فرد برش داده می‌شود و با پوست ناحیه بالای شکم پیوند می‌خورد. بعد از انجام این روش، خط برش روی شکم باقی می‌ماند که بعد از گذشت مدتی با استفاده از اقداماتی تا حدودی محو می‌شود.

 

روش لیپولیزر

همانطور که از عنوان این تکنیک پیداست با استفاده از لیزر انجام می‌شود. حرارت ایجاد شده توسط لیزر، باعث نابود شدن چربی‌ها می‌شود. از این روش برای حذف چربی‌های غبغب، ران، شکم، پهلو و … استفاده می‌کنند. مزیت مهم این روش، عدم افتادگی و آویزان شدن پوست بعد از جراحی است. دلیل این امر، تحریک کلاژن‌سازی توسط روش لیپولیزر است. البته این روش ممنوعیت‌هایی هم برای استفاده دارد.

انجام این تکنیک برای بیماران سرطانی، قلبی، دیابت و کلیوی ممنوع است. همچنین زنان در دوران بارداری و شیردهی قادر به انجام این روش نخواهند بود. این روش هم دارای عوارضی ازجمله تورم، کبودی، درد و … است. قبل از انجام این روش پیکرتراشی، مثل سایر جراحی‌های زیبایی باید جلسات مشاوره‌ای با پزشک متخصص برگزار شود.

روش لیپولیزر به دلیل امکان خطر سوختگی در پوست در حال حاضر خیلی کاربردی نبوده و جراحان روش های دیگر مانند لیپوماتیک را ترجیح می دهند.

 

روش بادی جت

دستگاه بادی جت یا واتر جت، برای حذف چربی‌ها از فشار آب استفاده می‌کند. برخورد آب با فشار زیاد به ساختار چربی‌ها، باعث از بین رفتن آن ها می‌شود. به این ترتیب چربی‌های خارج شده قابلیت استفاده مجدد نخواهند داشت. در مجموع این روش ماندگاری و دوام طولانی مدتی هم ندارد.

در حال حاضر این روش خیلی کاربردی نیست و تقریبا منسوخ شده محسوب می گردد.

 

روش الترازد

یکی دیگر از روش‌های مدرن پیکرتراشی است که با امواج التراسوند یا فراصوت انجام می‌شود. امواج التراسوند باعث تحریک فیبروپلاست شده و تولید کلاژن را تحریک می‌کند. در این روش چربی‌های اضافی ناحیه مورد نظر آب شده و از بدن خارج می‌شوند. با خارج شدن چربی‌ها، اندام مورد نظر به تناسب ایده‌آل می‌رسد.

قبل از این روش هم حتما باید مشاوره‌های لازم انجام شود. معمولا قبل از انجام این تکنیک، فرد باید داروهای رقیق‌کننده خون مصرف کند. همچنین مصرف الکل و دخانیات تا یک ماه قبل از انجام این روش ممنوع است. از عوارض مهم این تکنیک هم می‌توان به تورم، حالت تهوع، کبودی و … اشاره کرد.

مراحل جراحی

استفاده از این روش به دلیل حساسیت زیادی که دارد، نیازمند متخصص باتجربه و بادانش است. برای تخلیه چربی‌های موضعی از دستگاه مخصوص استفاده می‌شود. دستگاه پیکرتراشی با استفاده از لوله کانولا و کمترین برش ممکن، وارد بافت چربی روی ناحیه موردنظر بدن فرد می‌شود. بعد از ورود لوله به ناحیه مورد نظر، دستگاه کار تخلیه چربی‌ها را آغاز می‌کند. این دستگاه با حرکت‌های ارتعاشی، دورانی و عقب و جلو رفتن، چربی‌ها را خارج می‌کند.

این که کدام اندام تخلیه چربی شود، بستگی به سلیقه شخصی فرد و نظر پزشک متخصص دارد. در این روش، چربی‌های بدن از بین نمی‌روند. به همین دلیل بعد از جراحی، می‌توان از این چربی‌ها برای تزریق به نواحی دیگر بدن استفاده کرد. بیشتر روش‌های پیکر تراشی نیازی به بی هوشی ندارند، اما در صورت تشخیص ممکن است از بی هوشی استفاده شود.

در صورتی که تکنیک انتخاب شده نیاز به بیهوشی داشته باشد، نیاز به بستری شدن هم وجود دارد. البته مدت زمان بستری شدن و دوره نقاهت بسیار کوتاه خواهد بود. معمولا تکنیک‌های بدون نیاز به بیهوشی، چیزی در حدود ۱ ساعت به طول می‌انجامند، اما اگر از تکنیک جراحی (ابدومینوپلاستی) استفاده شود، مدت زمان آن به ۳ ساعت هم خواهد رسید.

در روش‌های تهاجمی، تیم جراحی باید تمام مراحل مربوط به ایمنی فرد را بررسی کنند. بعد از انجام بررسی‌ها، بیهوشی یا بی‌حسی موضعی اعمال می‌شود. همچنین باید پوست محل جراحی با مواد مخصوص تمیز و ضدعفونی شود. اگر پوست به‌خوبی تمیز نشود، احتمال بروز عفونت حین و بعد از جراحی وجود خواهد داشت.

بعد از آماده شدن پوست محل موردنظر، برش یا برش‌هایی توسط جراح ایجاد می‌شوند. بعد از ایجاد برش، جراح به چربی‌های محل موردنظر دسترسی خواهد داشت. در این مرحله بسته به میزان چربی و درخواست فرد، تخلیه چربی‌ها آغاز می‌شود. با تخلیه چربی‌ها، شکل اندام به حالت دلخواه تغییر می‌کند.

در برخی روش‌های پیکرتراشی، مثل ابدومینوپلاستی، سفت شدن عضلات حین انجام تکنیک رایج است. به طور کلی باید پوست اضافی محل موردنظر کوتاه و برداشته شود. بهتر است از ترکیب چند روش برای تخلیه چربی‌ها استفاده کنند. بعد از اتمام جراحی، برش‌های محل باید بخیه زده و بانداژ شوند. رعایت بهداشت در این مرحله به جلوگیری از عفونت کمک زیادی خواهد کرد.

 

توصیه‌های قبل از پیکرتراشی

برای انجام هر روش جراحی زیبایی، نیاز به مراقبت‌هایی قبل و بعد از جراحی وجود دارد. رعایت دقیق این مراقبت‌ها، باعث دستیابی بهتر و سریع‌تر به نتیجه دلخواه می‌شود. به همین دلیل ابتدا باید جلسات مشاوره‌ای بین جراح و زیباجو برگزار شود. در این جلسات فرد تمام دغدغه‌ها و اهداف دلخواه خود را بیان می‌کند. از طرف دیگر پزشک متخصص، تمام مراحل و عوارض تکنیک پیکر تراشی را به طور دقیق برای فرد تشریح می‌کند. برگزاری این جلسات از اهمیت بالایی در کاهش نگرانی‌های فرد برخوردار است.

در قدم بعدی تمام سوابق پزشکی فرد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. وضعیت سلامتی، آلرژی‌های خاص و عمل‌های قبلی باید بررسی شوند. همچنین هر دارویی که توسط فرد مصرف می‌شود، باید با مشورت پزشک انجام بگیرد. ممکن است در صورت تشخیص پزشک از داروهای رقیق‌کننده خون استفاده شود. این داروها کمک زیادی به انجام بی‌دردسر تکنیک‌های پیکرتراشی می‌کنند. معمولا یک ماه قبل از انجام این روش، مصرف مشروبات الکلی و دخانیات ممنوع است.

پزشک نواحی مورد نظر را به طور دقیق بررسی و اندازه‌گیری می‌کند. باتوجه به وضع موجود و نتیجه دلخواه فرد، محل‌های اندازه‌گیری شده با نشانگر علامت زده می‌شود. در این مرحله هم خود فرد می‌تواند نظر نهایی خود را اعلام کند. اگر تکنیک انتخاب شده نیاز به بیهوشی داشته باشد، باید تمامی مراحل و عوارض آن برای بیمار تشریح شود. معولا یک فرم رضایت‌نامه هم از فرد متقاضی گرفته می‌شود.

با توجه به نوع و تکنیک انجام پیکر تراشی، ممکن است پزشک نیاز به آزمایش را تشخیص دهد. در این صورت فرد باید تمام آزمایش‌های اعلام شده توسط پزشک را انجام دهد. نتایج این آزمایش‌ها به پزشک برای انجام بهتر تکنیک‌های پیکر تراشی کمک می‌کند.

 

مراقبت‌های بعد از جراحی

تکنیک‌های پیکرتراشی، دوره نقاهت کمی دارند. بیشتر افراد در همان روز جراحی مرخص شده و به خانه می‌روند. البته در مورد عمل جراحی، این روند کمی متفاوت است. در تکنیک‌های جراحی، بهتر است فردی همراه متقاضی در مطب یا بیمارستان حضور داشته باشد. معمولا شب اول بعد از جراحی فرد بستری می‌شود. همچنین ممکن است لوله‌هایی به نام دِرَن برای تخلیه خونابه ها به بیمار متصل باشد. تخلیه مایعات و خونابه های اضافی بعد از جراحی، به جلوگیری از تورم کمک می‌کند.

معمولا بعد از جراحی پیکرتراشی، دستورالعمل‌هایی توسط جراح ارائه می‌شود که باید دقیقا رعایت شوند. این مراقبت‌ها، شامل رعایت بهداشت بانداژ و بخیه‌ها هم می‌شود. محل بخیه‌ها باید نرم نگه داشته شود. به همین دلیل از مواد شستشودهنده خاص و پمادها استفاده می‌شود. تا ۲ ماه بعد از جراحی، فرد نباید فعالیت‌های بدنی سنگینی داشته باشد. انجام هرگونه فعالیت ورزشی سنگین، باعث لخته شدن خون خواهد شد. بهتر است هرگونه عارضه‌ای که بعد از جراحی اتفاق میفتد با پزشک درمیان گذاشته شود.

معمولا بعد از جراحی‌های زیبایی، داروهایی تجویز می‌شوند. این داروها برای کاهش التهاب و تسکین درد بسیار موثر هستند. به همین دلیل باید به طور منظم مصرف شوند. همچنین فرد نباید در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار بگیرد. البته تمام این دستورالعمل‌ها برای تکنیک‌های جراحی هستند و برای روش‌های غیرجراحی کاربردی ندارند. بعد از انجام تکنیک‌های غیرجراحی، نیازی به بستری شدن وجود ندارد و همان روز عمل فرد به فعالیت‌های عادی روزمره خود برمی‌گردد.

 

عوارض پیکرتراشی

برخی از عوارض و خطرات جراحی‌های پیکر تراشی رایج و شایع هستند و خیلی جای نگرانی وجود ندارد. معمولا این عارضه‌ها با مصرف دارو و مراقبت‌های بعد از جراحی فورا بهبود پیدا می‌کنند. برخی از عوارض هم وجود دارند که خطرات ماندگاری برجای می‌گذارند. البته احتمال وقوع این عارضه‌ها بسیار کم است.

یکی از عارضه‌هایی که بعد از جراحی وجود دارد، عدم تقارن در ناحیه مورد نظر است. در این حالت به دلیل تخلیه بیش از حد چربی در یک طرف اندام، تقارن عادی برقرار نمی‌شود. به این ترتیب فرد رضایتی از نتیجه جراحی نخواهد داشت.

در برخی دیگر از موارد نادر هم، ممکن است خونریزی و لخته شدن خون رخ بدهد. گاهی اوقات تزریق داروی بیهوشی هم عوارضی، ازجمله استفراغ، حالت تهوع، سنگین شدن خواب و … را به‌همراه دارد. البته عوارض ناشی از بیهوشی تا حدود زیادی طبیعی است و خیلی زود برطرف می‌شود. آسیب به عروق خونی و سیستم عصبی نیز از دیگر عارضه‌های نادر تکنیک‌های پیکرتراشی با جراحی است.

گاهی اوقات بعد از جراحی، نواحی برش داده شده دچار ریزش مو می‌شوند. در صورت بروز هرکدام از این عارضه‌ها، باید سریعا به پزشک مراجعه شود. برخی دیگر از عوارض احتمالی این روش، عبارتند از:

 • جای زخم و اسکار حاصل از جراحی،
 • درد، تورم و التهاب،
 • وجود بی‌حسی طولانی مدت در ناحیه‌ جراحی
 • تغییر رنگ و حالت پوست،
 • قرمز شدن رنگ پوست

هزینه سال ۱۴۰۲

یکی از دغدغه‌های مهمی که متقاضیان جراحی‌های زیبایی با آن روبه‌رو هستند، هزینه کلی این عمل‌ها است. هزینه جراحی‌های زیبایی بستگی به تخصص پزشک، مدت زمان انجام عمل، سختی عمل، تجهیزات استفاده شده و … دارد. البته به این موارد فاکتورهای دیگری مثل حقوق و دستمزد تیم جراحی، هزینه داروها، هزینه کلینیک و … هم اضافه می‌شوند. همچنین نوع دستگاه‌هایی که برای این نوع جراحی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند در هزینه نهایی تاثیرگذار هستند.

ذکر این نکته ضروری است که جراحی‌های زیبایی، شامل بیمه‌های درمانی و تکمیلی نمی‌شوند. این بیمه‌ها فقط جراحی‌های درمانی را تحت پوشش خود قرار می‌دهند. به همین دلیل تمام هزینه‌های جراحی‌های زیبایی از جیب متقاضی پرداخت می‌شود.

 

هزینه پیکرتراشی در سال ۱۴۰۲ بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان می‌باشد.