ابدومینوپلاستی چیست

ابدومینوپلاستی که به نام تامی تاک هم شناخته می‌شود، یک عمل جراحی زیبایی است که به منظور بهبود شکل و ظاهر شکم و تقویت عضلات دیواره شکم انجام می‌شود. درواقع در این عمل جراحی پزشک پوست و چربی اضافی شکم را برمی‌دارد و ظاهری صاف و سفت را به شکم می‌دهد.

اگرچه ممکن است لیپوساکشن را به همراه این جراحی برای از بین بردن چاقی شکم انتخاب کنید، اما ابدومینوپلاستی مانند لیپوساکشن نیست و با آن تفاوت دارد. چرا که هدف از لیپوساکشن فقط از بین بردن چربی است و در طی آن پوست شل یا عضلات شکمی ترمیم نمی شوند. حتی ممکن است که پوست، پس از لیپوساکشن به خوبی جمع نشود و به حالت اول بر نگردد اما در ابدومینوپلاستی شکل ظاهری شکم به طور کلی تغییرکرده و این ناحیه باریک تر و زیباتر می شود.

این عمل به شدت تحت تاثیر میزان پوست و چربی اضافی است؛ هرچقدر پوست و و چربی شکم بیشتر باشد، میزان پیچیدگی این عمل بالاتر است. توصیه ما به شما این است که حتما در مورد این عمل اطلاعات لازم را به دست آورید، از شرایط جسمی خود شرح حال کاملی را آماده کنید و با مشورت پزشک تصمیم به انجام این عمل جراحی حساس بگیرید.

در عمل جراحی ابدومینوپلاستی، ناحیه ی شکم که به دلیل افزایش وزن یا از دست دادن وزن، بارداری و یا از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست، فرم اولیه ی خود را از دست داده می تواند مجددا بافت سفت و متناسب خود را بازیابی کند. در این فرآیند چین های اضافی پوست و چربی های سرسخت خارج شده و در نتیجه زیبایی و جوانی به این ناحیه از بدن باز می گردد.

جراحی ابدومینوپلاستی با هدف از بین بردن چربی و پوست اضافی ناحیه تحتانی معده، زیر شکم، پایین پهلو ها و ناحیه کمر اندامی باریک تر و خوش فرم تر بوجودمی آورد. در طی این جراحی همچنین عضله اصلی شکم و همینطور عضلات ضعیف یا جدا شده ای که در طی دوران بارداری کشیده شده یا از شکل افتاده اند، به حالت اول باز می گردند.

این جراحی انواع مختلفی دارد و در برخی مواقع برای کسب نتایج مثبت، با دیگر عمل‌های زیبایی ترکیب می‌شود، پس اولین قدمی که برای انجام این جراحی باید بردارید، انتخاب پزشکی دلسوز و باتجربه است.

قدم دوم آگاهی از تمام جوانب جراحی ابدومینوپلاستی است که ما به جای شما این قدم را برداشته‌ایم و تمامی جوانب را بررسی کرده‌ایم. در ادامه همراه ما باشید تا با کسب اطلاعات کافی کاربردی‌ترین عمل زیبایی را انجام دهید.

عوارض

متوسط

هزینه

30 الی 50 میلیون تومان

ماندگاری

7 الی 10 سال

نوع بی هوشی

بی هوشی کامل

دوره نقاهت

30 روز

پزشک معالج

فوق تخصص جراحی پلاستیک

کاندید مناسب

این عمل جراحی هم برای زنان و هم برای مردان کاربرد دارد. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود شما چربی اضافی، ضعیف شدن خاصیت ارتجاعی پوست و یا ضعف در بافت همبند را در شکم خود تجربه کنید. این موارد عبارتند از:

 • تغییرات قابل توجه و اضافه وزن که در زمان بارداری رخ می‌دهد.
 • جراحی‌های شکم مثل عمل جراحی سزارین
 • تیپ بدن به صورت ژنتکی این مشکلات را داشته باشد.
 • افرادی که وزن بالایی داشته‌اند و در یک دوره وزن قابل توجهی را از دست داده‌اند.
 • شاخص توده بدنی بین ۳۰ تا ۳۵ داشته باشید.

تامی تاک به راحتی می‌تواند پوست و چربی اضافه را از بین ببرد عضلات شکم را سفت کند. همچنین کشیدن شکم، علائم کشش و پوست اضافی زیر شکم (زیر ناف) را از بین می‌برد. این عمل جراحی را می‌توان در ترکیب با سایر روش‌های زیبایی مثل جراحی سینه برای بانوان انجام داد و نتایج مطلوب‌تری را کسب کرد.

ممنوعیت انجام عمل

 • در برخی موارد انجام عمل جراحی تامی تاک توصیه نمی‌شود و شما بهتر است در این مواقع از انجام عمل تامی تاک اجتناب کنید. این شرایط عبارتند از:

  • قصد دارید در آینده ای نزدیک باردار شوید.
  • دارای یک بیماری مزمن شدید باشید، مثل بیماری قلبی، دیابت کنترل نشده و سیروز.
  • اعتیاد داشته باشید، بهتر است برای انجام این عمل جزو افراد غیرسیگاری باشید، سیگار کشیدن به شدت برای ابدومینوپلاستی مضر است.
  • یک عمل جراحی شکم انجام داده باشید که پوست اضافه قابل توجهی را ایجاد کرده باشد.

  اگر هنوز قصد کاهش وزن زیاد دارید، باید تا زمانی که وزن شما تثبیت شود و به مقدار مناسبی برسد صبر کنید و قبل از آن ابدومینوپلاستی انجام ندهید.

انواع ابدومینوپلاستی

جراحی ابدومینوپلاستی در ۳ روش اصلی انجام می‌شود که پزشک با توجه به شرایط فیزیکی و انتظارات شما از عمل جراحی، یک روش را به شما توصیه می‌کند. در ادامه این ۳ روش را به صورت کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم:

ابدومینوپلاستی کامل

این روش بیشتر برای افرادی توصیه می‌شود که به اصلاح زیادی در نواحی شکم خود نیاز دارند. معمولا برش در خط بیکینی، به اندازه همان سطح موهای ناحیه تناسلی ایجاد می‌شود. مقدار پوست اضافی عاملی است که طول برش جراحی را تعیین می‌کند.

در این روش جراح بعد از اینکه برش لازم را ایجاد کرد، پوست و چربی‌های شکم را دچار تغییرات بسیار زیادی می‌کند و برشی را در بند ناف ایجاد کرده و آن را از بافت اطرافش جدا می‌کند تا شکل ظاهری آن را هم بهبود ببخشد. بعد از اتمام جراحی ممکن است جراح دِرَن (لوله های زهکشی) را برای خارج کردن مایعات اضافی زیر پوست قرار دهد، دِرَن ها چند روز بعد از جراحی با توجه به نظر پزشک برداشته می‌شوند.

ابدومینوپلاستی کامل شامل موارد زیر می باشد:

 • انجام برشی بزرگ در سر تا سر زیر شکم، به موازات پهلو چپ به راست یا برعکس،
 • انجام برشی دیگر برای آزاد کردن ناف از بافت های اطرافش،
 • جداکردن پوست از دیواره شکمی،
 • همتراز و صاف کردن عضلات شکمی،
 • در آوردن چربی ها و پوست های اضافی،
 • تعبیه سوراخ جدیدی برای ناف و قرار دادن آن سر جای خود،
 • کشیدن و به هم رساندن پوست باقی مانده و بخیه کردن آن.

ابدومینوپلاستی جزئی یا مینی

برش‌هایی که در این روش جراحی ایجاد می‌شود، به نسبت ابدومینوپلاستی کامل بسیار کوتاه‌تر است و اغلب برای افرادی کاربرد دارد که پوست و چربی کمتری دارند. در این روش جراحی ناف به هیچ عنوان دستکاری نمی‌شود و تغییر نمی‌کند.

پوست اضافی بین خط ایجاد شده در ناحیه بیکینی تا زیر ناف جدا و برداشته می‎شود. این روش معمولا بین یک تا دوساعت طول می‌کشد. این روش هم مانند عمل جراحی ابدومینوپلاستی کامل ممکن است نیاز به قرار دادن درن در زیر پوست داشته باشد که به صورت موقت هستند و بعد از چند روز با توجه به معاینات پزشک برداشته می‌شود.

مینی ابدومینوپلاستی شامل موارد زیر است:

 • ایجاد برش بزرگی سرتاسر زیر شکم،
 • جداکردن پوست از دیواره شکمی زیر ناف،
 • برداشتن چربی های اضافی،
 • بریدن پوست های اضافی،
 • کشیدن و به هم رساندن پوست دو طرف شکم و بخیه کردن آن.

ابدومینوپلاستی محیطی (۳۶۰ درجه یا بِلت)

در برخی مواقع ممکن است علاوه بر سطح شکم، ناحیه پشت هم نیاز به جراحی داشته باشد. هنگامی که پوست اضافه در پشت و همچنین شکم وجود دارد، بهتر است ابدومینوپلاستی گرداگرد انجام دهید.

این روش امکان برداشتن پوست و چربی اضافی را از ناحیه پشت فراهم می‌کند که باعث می‌شود شکل ظاهری بدن از هر طرف بهبود پیدا کند.

 

ابدومینوپلاستی چگونه انجام می‌شود ؟

با توجه به اهداف شما و میزان تغییری که می‌خواهید مشاهده کنید، روش‌های مختلفی برای عمل جراحی زیبایی کاهش وزن وجود دارد. در طول عمل جراحی شکم معمولی، جراح برش‌هایی را برای برداشتن بیشتر پوست و چربی‌ها، در قسمت موهای ناحیه تناسلی به شکل افقی و بیضی ایجاد می‌کند.

در مرحله بعد عضلاتی که روی شکم قرار دارد، را با بخیه‌های دائمی سفت می‌کند. مقدار پوست اضافی برداشته شده، نوع عمل و طول برش ایجاد شده را مشخص می‌کند. برش بالای ناحیه تناسلی به هم بخیه می‌شود و تنها یک زخم باقی می‌ماند که در امتداد چین طبیعی شکم به وجود می‌آید و در خط بیکینی می‌افتد.

جراح، پوست اطراف ناف را نیز تغییر می‌دهد. ناف از طریق یک برش کوچک بیرون آورده می‌شود و در موقعیت طبیعی خود بخیه می‌شود. در طول عمل ممکن است پزشک از آنتی بیوتیک‌ها برای کاهش خطر عفونت کمک بگیرد

مزایا و برتری‌ ها

عمل جراحی تامی تاک بسیار فراتر از یک جراحی زیبایی است، درواقع صاف و زیبا کردن شکم تنها فایده این عمل جراحی پیچیده نیست. این جراحی شکم مزایای زیادی را به همراه دارد که عبارتند از :

بهبود شکل ظاهری بدن

برای اکثر خانم‌ها بهبود شکل ظاهری بدن، تنها دلیل اصلی انتخاب جراحی شکم است. جراحی ابدومینوپلاستی به شکل چشمگیری ظاهر شکم شما را بهبود می‌بخشد. پس از عمل، افراد بعد از دیدن شکمی صاف‌تر و سفت‌تر که متناسب با وزن و اندام طبیعی آن‌هاست بسیار خوشحال می‌شوند.

اگر بعد از بارداری یا کاهش وزن قابل توجهی با چربی و پوست‌های اضافه شکم خود دست و پنجه نرم می‌کنید، بهتر است با این روش جراحی را امتحان کنید و برای همیشه از دست چربی و پوست‌های اضافه شکم خود خلاص شوید.

وضعیت بدنی پیشرفته

در عمل ابدومینوپلاستی عضلات مرکزی شکم سفت می‌شوند و در این شرایط ستون فقرات شما بهتر توسط ماهیچه‌های بهبود یافته حمایت می‌شوند. در این زمان است که فشار روی بقیه بدن شما کاهش پیدا می‌کند و وضعیت فیزیکی شما بهتر می‌شود.

تسکین کمر درد

داشتن وضعیت بدنی خوب به شما این امکان را می‌دهد که به راحتی بنشینید و بایستید. کمر درد یکی از مشکلاتی است که ممکن است نشستن و برخاستن شما را تحت تاثیر قرار دهد. عمل جراحی شکم خطر ابتلا به بیماری‌های کمر را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

رفع فتق

فتق یکی از دردناک‌ترین آسیب‌هایی است که ممکن است برای هرکسی اتفاق بیفتد. اگر از نوع خاصی از فتق (فتق شکمی) رنج می‌برید، عمل جراحی شکم علاوه بر ترمیم فتق، گزینه مناسبی برای کاهش درد و جلوگیری از رشد مجدد آن به حساب می‌آید.

با سفت کردن ماهیچه‌های شکم و تقویت دیواره شکم از طریق ابدومینوپلاستی، می‌توانید تا حدی زیادی مانع شکستن بافت دیواره‌های شکم شوید و عود فتق را تا حد زیادی کاهش دهید. به طور کلی عمل جراحی شکم روش مناسبی برای ترمیم فتق به حساب نمی‌آید، اما هنگامی که با جراحی ترمیم فتق ترکیب می‌شود، می‌تواند به طور موثری از بازگشت دوباره فتق جلوگیری کند.

حرکت‌های ورزشی را راحت‌تر انجام می‌دهید

با داشتن شکمی سفت‌تر و وزنی که توسط این عمل جراحی از دست می‌دهید، می‌توانید حرکات ورزشی را راحت‌تر انجام دهید، به همین دلیل راحت‌تر می‌توانید وزن خود را به نسبت قبل از عمل جراحی حفظ کنید.

از بین بردن جای زخم سزارین

اگر شما یکی از هزاران زنی هستید که عمل جراحی سزارین را انجام داده است، ممکن است جای زخم برای شما ناخوشایند باشد. در جراحی شکم اسکارهای قدیمی به همراه پوست‌های اضافی برداشته می‌شوند، یا زخم‌های جدید روی زخم‌های قدیمی ایجاد می‌شود.

هنگامی که اسکارهای قدیمی در برش‌های ابدومینوپلاستی ادغام می‌شوند، احتمال بهبودی و ناپدید شدن آن‌ها افزایش پیدا می‌کند.

تفاوت ابدومینوپلاستی با جراحی‌های لاغری

عمدتا جراحی‌های لاغری برای درمان مشکلات چاقی توصیه می‌شوند و افرادی که می‌توانند این جراحی را انجام دهند، باید شرایط خاصی را دارا باشند. این شرایط عبارتند از:

 • شاخص توده بدنی فرد باید بیش از ۳۵ باشد.
 • مبتلا به دیابت نوع دو و یا بیماری‌هایی باشد که به همراه چاقی به وجود آمده‌اند.
 • روش‌های کم تهاجم لاغری مثل ورزش کردن و رژیم گرفتن موثر واقع نشده باشند.
 • فرد از سلامت عمومی نسبتا خوبی برخوردار باشد و پزشک اطمینان حاصل کند که این جراحی لاغری هیچ آسیب جدی به فرد وارد نمی‌کند.

جراحی‌های لاغری انواع بسیار متنوعی دارند که شما باید با توجه به نظر پزشک، مناسب‌ترین عمل را برای خود انتخاب کنید. جالب است بدانید که این جراحی‌ها با استفاده از تکنیک لاپاروسکوپی که روشی کم تهاجمی است، انجام می‌شود. انواع جراحی‌های لاغری عبارتند از:

عمل اسلیو معده : در این روش جراح حدود ۸۰ درصد معده را برش می‌دهد و خارج می‌کند.

عمل بای پس معدهیکی دیگر از روش‌های جراحی لاغری است. یکی از استانداردترین روش‌های کاهش وزن، همین عمل بای پس معده است. در این روش جراح قسمت بزرگی از معده را به همراه بخش ابتدایی روده کوچک را از مسیر دستگاه گوارشی منحرف می‌کند که در نهایت باعث می‌شود مسیر جذب کوتاه تر شود و غذای کمتری جذب شود.

بادکنک معده یکی از جالب‌ترین روش‌های جراحی لاغری است. در این روش یک جسم که شبیه به بادکنک است، وارد معده می‌شود و بخش عظیمی از معده را اشغال می‌کند، به همین دلیل فرد به ندرت احساس گرسنگی می‌کند

تفاوت ابدومینوپلاستی با لیپوساکشن

ابدومینوپلاستی یک جراحی زیبایی است و برای درمان چاقی به کار نمی رود. این عمل در بیشتر موارد بر روی خانم هایی انجام می شود که بعد از سزارین فرم طبیعی شکم خود را از دست داده اند و به دنبال اصلاح شکل بدن و زیبایی اندام خود هستند. بنابر این اگر قصد بارداری در آینده دارید، تصمیم دارید مقدار زیادی از وزن خود را از دست دهید، شاخص توده بدنی شما بیش از ۳۰ است و یا  یا یک بیماری مزمن دارید، پزشک به شما ابدومینوپلاستی را توصیه نمی کند.

همچنین جراحی لیپوساکشن برخلاف ابدومینوپلاستی در نواحی گسترده تری از بدن مانند پاها، بازو ها، ران ها و … قابل انجام است. لیپوساکشن با از بین بردن رسوبات اضافی چربی به بهبود فرم بدن و تغییر شکل این نواحی کمک می کند. این روش درمانی برای از بین بردن چاقی در ناحیه ی گسترده تری از بدن مناسب است و نتایج آن از درمان های غیر تهاجمی ماندگار تر و قابل پیش بینی تر است.

البته لیپوساکشن جایگزینی برای رژیم غذایی مناسب یا ورزش نیست و همچنین درمانی مؤثر برای سلولیت یا سستی پوست نیز محسوب نمی شود. همچنین در لیپوساکشن پوست اضافی جدا نمی شود اما در ابدومینوپلاستی شکم علاوه بر چربی های اضافه پوست شل و آویزان نیز از بدن جدا می شود.

نحوه ی انجام جراحی نیز بین این دو روش متفاوت است. در لیپوساکشن بعد از بیهوشی ابتدا برش های كوچكی در ناحیه ی مورد نظر ایجاد می شود سپس یك لوله نازك و توخالی از میان این برش ها وارد بدن شده و چربی را با استفاده از مکش از بدن خارج می کند. در صورتی که در ابدومینوپلاستی بعد از ایجاد برش ها در ناحیه ی شکم چربی ها خارج شده، پوست اضافی جدا شده و بعد با رساندن پوست های باقی مانده به یکدیگر و بخیه زدن شکم صاف و باریک می شود.

توصیه و مراقبت ها

اولین گامی که بعد از تصمیم‌گیری برای انجام این عمل جراحی باید بردارید، تحقیقات لازم برای انتخاب یک پزشک متخصص و ماهر است. زمانی که پزشک خود را با آگاهی و تحقیقات فراوان انتخاب کردید، باید با او مشورت کنید و موارد زیر را به صورت کامل گزارش دهید.

سابقه پزشکی خود را به صورت کامل مرور کنید

 آمادگی لازم برای پاسخگویی به سوالاتی که درباره شرایط پزشکی فعلی و گذشته شما پرسیده می‌شود را داشته باشید. شما باید درباره داروهایی که در گذشته مصرف کرده‌اید یا در حال مصرف می‌کنید صحبت کنید، همچنین اگر در گذشته عمل جراحی خاصی را انجام داده‌اید، حتما باید پزشک را در جریان قرار دهید.

اگر به دارویی حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید. اگر تمایل دارید که جراحی شکم شما با کاهش وزن همراه باشد، حتما باید به طور مفصل با پزشک خود مشورت کنید، در این رابطه احتمالا پزشک سوالات زیادی درباره افزایش و کاهش وزن از شما می‌پرسد.

یک معاینه فیزیکی انجام دهید

برای تعیین گزینه‌های درمانی، پزشک شکم شما را معاینه می‌کند تا بهترین روش را برای شما در نظر بگیرد. در این مرحله لازم است بنا به نیاز و تجویز پزشک آزمایش‌ها و عکس‌برداری‌های متفاوتی را انجام دهید.

پزشک را در جریان انتظارات خود قرار دهید

به طور مفصل برای پزشک توضیح دهید که چرا می‌خواهید عمل تامی تاک را انجام دهید و انتظار دارید که بعد از عمل شکل ظاهری شما چه تغییراتی را شامل شود.

مطمئن باشید که تمام جوانب عمل مانند مزایا، عوارض و جای زخم را به خوبی با خود مرور کرده‌اید و از احساس خود کاملا باخبر هستید. لازم است این موضوع را در نظر بگیرید که امکان دارد جراحی‌های قبلی که روی شکم خود انجام داده‌اید، نتایج مطلوب عمل تامی تاک را محدود کند.

 

توصیه‌های قبل از ابدومینوپلاستی

اگر به لحاظ جسمی فعال هستید و ورزش می کنید، باید چهار تا شش هفته ورزش شدید کنار بگذارید. همچنین پزشک شما ممکن است برای بهبودی کامل مدت یک ماه به شما استراحت دهد.

 • قبل از عمل جراحی شکم، پزشک متخصص دستورالعمل های قبل از عمل را به شما می دهد. از این دستورالعمل ها به دقت پیروی کنید تا بهترین نتیجه را از انجام جراحی بدست آورید.
 • تا زمان رسیدن به وزن ایده آل و مناسب صبر کنید و بعد از آن ابدومینوپلاستی انجام دهید.
 • فرد مراجعه کننده برای جراحی ابدومینوپلاستی به طور کلی باید از سلامت جسمی نسبتا خوبی برخوردار باشد. خانم های متقاضی این عمل نیز برای جلوگیری از کشیدگی بیشتر ماهیچه های شکمی در دوران بارداری باید بعد از دوران فرزندآوری و یا زمانی که دیگر قصد بچه دار شدن ندارند به این درمان روی آورند.
 • سیگار کشیدن می تواند عوارض بعد از عمل را افزایش داده و بهبود را به تاخیر بیاندازد. اگر سیگار می کشید مجبور هستید برای مدت معینی که پزشک مشخص می کند آن را کنار بگذارید. البته فقط سیگار نکشیدن کافی نیست و حداقل باید دو هفته قبل از عمل و دو هفته بعد از عمل از مصرف تمام انواع آدامس ها و برچسب های نیکوتینی و سیگارهای الکترونیکی خودداری کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که وعده های غذایی مناسب و کاملی دریافت می کنید. قبل از عمل سعی کنید رژیم غذایی سنگین نگیرید چرا که تغذیه مناسب نقش اساسی در بهبودی دارد.

به عنوان بخشی از مشاوره قبل از عمل نیز پزشک شما ممکن است دستور دهد که مصرف برخی از داروها و مکمل های غذایی خود را برای مدت معینی قبل و بعد از عمل متوقف کنید. فراموش نکنید که پزشک خود را در جریان مصرف داروهایتان و مخصوصا داروهای رقیق کننده‌ی خون بگذارید

عوارض ابدومینوپلاستی

 

عمل جراحی تامی تاک مانند دیگر عمل‌های جراحی عوارضی را به همراه دارد. مهمترین عوارض ابدومینوپلاستی عبارتند از:

تجمع مایع در زیر پوست (سروما)لوله‌های زهکشی که پس از جراحی در زیر پوست قرار داده می‌شوند، احتمال تجمع مایع اضافی زیر پوست را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. همچنین پزشک ممکن است با استفاده از سوزن و سرنگ‌های مخصوص به صورت دستی این مایعات را خارج کند.

عفونتدر برخی مواقع نواحی در امتداد خط برش به خوبی بهبود پیدا نمی‌کند و یا شروع به جدا شدن می‌کنند که مشکلات متعددی را مثل ایجاد عفونت به وجود می‌آورد، به همین دلیل پزشک برای کاهش احتمال بروز عفونت، حین و بعد از عمل جراحی آنتی بیوتیک‌های را تجویز می‌کند.

کاهش احساس‌های پوستیدر طی انجام عمل جراحی شکم، بر اساس تغییراتی که بافت‌ها می‌کنند، اعصاب ناحیه شکم و در مواردی نادر قسمت‌‌های بالای ران تحت تاثیر قرار می‌گیرند. شما ممکن است در این نواحی کاهش احساس یا بی‌حسی را تجربه کنید. این بی‌حسی معمولا بعد از گذشت چند ماه بهبود پیدا می‌کند.

 

عوارض عمومی

از دیگر عوارض مهمی که ممکن است فرد در طی عمل یا بعد از جراحی تجربه کند، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • خونریزی در حین و بعد از جراحی،
 • لخته بستن خون،
 • احساس تهوع،
 • تغییر در هوشیاری و حواس،
 • بروز واکنش‌های منفی نسبت به مواد بی هوشی،
 • رنگ پوست دچار تغییر شود،
 • تورم و کبودی به صورت طولانی مدت،
 • احساس خستگی عمومی،
 • طولانی شدن روند ترمیم زخم.

راهکارهای کاهش عوارض

برای کاهش خطرات مرتبط با عمل جراحی ابدومینوپلاستی نیاز هست که برخی موارد را قبل از عمل جراحی رعایت کنید، تا بعد از عمل زودتر بتوانید سلامتی خود را به دست آورید و به شرایط عادی زندگی برگردید. این موارد مهم عبارتند از:

سیگار کشیدن ممنوعیکی از عوارض مهمی که سیگار کشیدن بر بدن می‌گذارد، کاهش جریان خون در پوست است که به شدت روی روند بهبودی و طول دوره آن تاثیر می‌گذارد. سیگار خطر آسیب بافتی را افزایش می‌دهد و ممکن است باعث مرگ چربی‌ها در ناحیه عمیق پوست شود. اگر سیگاری هستید، پزشک حتما به شما توصیه می‌کند که سیگار کشیدن را قبل از جراحی و در دوران نقاهت متوقف کنید.

از مصرف برخی داروها خودداری کنیداحتمالا باید مصرف داروهایی که خونریزی را افزایش می‌دهند، متوقف کنید. قرص آسپرین، داروهای ضدالتهابی و مکمل‌های گیاهی از جمله داروهایی هستند که باید قبل از عمل جراحی خوردن آن‌ها را متوقف کنید.

وزن خود را به صورت ثابت نگه داریددر حالت ایده‌آل نیاز هست که قبل از عمل جراحی وزن خود را به مدت ۱۲ ماه ثابت نگه داشته باشید. در صورتی که به شدت اضافه وزن داشته باشید، ممکن است پزشک از شما بخواهد که مقداری وزن خود را کم کنید. اگر قبل از عمل وزن زیادی را از دست بدهید، ممکن است نتایج شما بعد از عمل تحت تاثیر قرار بگیرد.

در طول بهبودی کمک بگیریدقبل از عمل جراحی طوری برنامه‌ریزی کنید که حتما بعد از ترک بیمارستان کسی شما را به خانه برساند و حداقل شب بهبودی را در خانه به صورت مداوم در کنار شما باشید.

هزینه ابدو شکم

هزینه ابدومینوپلاستی بستگی به تجربه ی پزشک جراح، نوع روش استفاده شده و کلینیک یا بیمارستانی که عمل در آن انجام می شود، دارد. اکثر برنامه های بیمه درمانی شامل ابدومینوپلاستی و جراحی های زیبایی و هزینه های مربوط به آن ها نمی شوند. این هزینه ها عبارتند از:

 • هزینه های بیهوشی،
 • هزینه بیمارستان یا مرکز جراحی،
 • آزمایش های پزشکی،
 • پوشاک بعد از عمل،
 • نسخه های دارویی،
 • هزینه پزشک جراح.

البته همواره باید در نظر داشت که هزینه برای بدن، سلامت و زیبایی آن یک سرمایه گذاری بلند مدت است و از این نظر هزینه های جراحی ابدومینوپلاستی مقرون به صرفه است.