اتوپلاستی چیست

گاهی زیبایی فراتر از فرم دهی لب، بینی و گونه ها می شود برخی افراد از چهره ی زیبایی برخوردارند اما ظاهر بد گوش ها حالت ناخوشایندی به چهره ی آن ها بخشیده است. وجود گوش های برجسته بسیار شایع است. بد فرم بودن گوش ها هم در خانم ها و هم در آقایان ظاهر خوبی نداشته و گاها علی الخصوص در کودکان باعث شرم و خجالت می شود.

عوارض

بسیار کم

هزینه

15 الی 20 میلیون تومان

ماندگاری

مادام العمر

نوع بی هوشی

بی حسی موضعی

دوره نقاهت

10 روز

پزشک معالج

فوق تخصص جراحی پلاستیک

گاهی این ظاهر در بزرگسالان نیز باعث ایجاد عدم اعتماد به نفس و فشار روانی خواهد شد که این ظاهر نامناسب گوش ها افراد را بر آن می دارد که به دنبال راه چاره ای برای حل آن باشند. اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش روشی ایمن و بی خطر برای اینگونه افراد است.

کاربرد اصلی اتوپلاستی در کودکانی است که گوش های آن ها حالت غیر طبیعی دارد و یا کسانی‌ که گوش آن ها بر اثر ضرباتی دچار شکستگی شده است. همچنین افرادی که بطور مادرزادی گوش های آویزان، مخفی و یا تاخورده دارند. اتوپلاستی برای قرینه سازی گوش هایی که دچار عدم تقارن اند، افرادی که گوش های بزرگی دارند، کسانی که گوش های آن ها با فاصله زیادی نسبت به سر قرارگرفته است و حالت برجسته و برآمده اند و یا قبلا تحت عمل جراحی گوش قرار گرفته و به نتیجه ی دلخواه نرسیده اند به کار می رود.

در اتوپلاستی (جراحی زیبایی گوش) تلاش می شود که حالت گوش ها به شکل طبیعی ترمیم شود که این شیوه معمولا نتایج بسیار خوبی در رفع این مشکل به جای می گذارد.

اتوپلاستی چگونه انجام‌‌ می شود ؟

نوع تکنیک مورد استفاده و برش ها در جراحی به نوع مشکل گوش ها بستگی دارد. محل شکاف ممکن است پشت گوش ها و یا درون چین گوش باشد. سعی می شود برش ها در نقاطی انجام شود که بطور واضح قابل مشاهد نباشند. ابتدا طبق تشخیص جراح فرد تحت بی حسی و یا بی هوشی قرار می گیرد سپس برشی در پشت گوش و یا درون چین های گوش توسط جراح ایجاد شده و از طریق این شکاف جراح به غضروف دسترسی پیدا می کند.

در مرحله بعد تغییرات لازم بر روی غضروف انجام شده و پوست اضافه ی آن ناحیه برداشته شده و اگر فاصله ی گوش ها با سر نرمال نباشد گوش ها به سر نزدیک شده و در مرحله ی آخر شکاف ایجاد شده بخیه زده و سپس پانسمان به دور سر پیچیده می شود.

انجام این جراحی طولانی نبوده و معمولا حدود یک الی دو ساعت به طول می انجامد اتوپلاستی قادر است بسیاری از ایرادهای گوش را برطرف کند. گاهی اتوپلاستی برای زیبایی لاله ی گوش نیز به کار می رود که بنا به دلایلی گاها لاله ی گوش فرد دچار پارگی و کشیدگی میشود و جراح با این روش ناحیه را ترمیم میکند.

کاربردها

 • گوش‌های بیش‌ازحد بزرگ (افراد صاحب این گوش‌ها به بیماری به نام ماکروتیا مبتلا هستند).
 • گوش‌های بیرون زده در درجات مختلف که ممکن است در یک یا هر دو طرف رخ داده باشد (این مشکل یا کم شنوایی همراه نیست).
 • نارضایتی بزرگ‌سالان از نتایج جراحی قبلی گوش.

کاندید مناسب

 • اتوپلاستی روشی درمانی است که هم برای کودکان و هم برای بزرگ‌سالان استفاده می‌شود. در میان کودکان، افرادی با شرایط زیر برای انجام جراحی زیبایی گوش مناسب هستند.

  • کودک باید از سلامت عمومی برخوردار باشد. وجود عفونت مزمن درمان‌نشده در گوش یا بیماری‌هایی مانند سرطان، بیماری‌های خود ایمنی، مشکلات شنوایی و… او را از لیست انجام عمل اتوپلاستی حذف خواهد کرد.
  • کودکان بالای ۵ سال کاندید مناسبی برای اتوپلاستی هستند. چراکه در این سن، غضروف گوش آن‌ها پایدار شده و امکان اصلاح آن وجود دارد.
  • کودک باید به اندازه کافی بزرگ شده باشد تا علت نیاز به عمل جراحی را متوجه شود و در طول عمل یا در مراحل قبل و بعد از آن، پزشک و خانواده خود را آزار ندهد.

  در میان نوجوانان و بزرگ‌سالان نیز افرادی با شرایط زیر کاندید خوبی برای انجام عمل اتوپلاستی هستند.

  • افراد سالمی که به بیماری‌های زمینه‌ای که در فرایند درمان و بهبودی اختلال ایجاد می‌کنند، مبتلا نیستند.
  • افرادی که انتظاراتی واقعی از عمل جراحی داشته و دید مثبتی نسبت به آن دارند.
  • غیر سیگاری‌ها.

مراحل عمل

 • مراحل مختلف اتوپلاستی از زمان تصمیم‌گیری برای انجام عمل تا زمان طی شدن دوران نقاهت و تثبیت نتایج، باید به‌دقت طی شوند تا فرد با هیچ مشکلی مواجه نشود. مراقبت‌های قبل، حین و بعد از عمل بسیار مهم هستند و متقاضی عمل و خانواده او نقش مهمی در انجام آن‌ها دارند. به‌خصوص اگر متقاضی عمل کودک باشد، والدین باید تلاش کنند همه‌چیز را برای او توضیح دهند تا کودک از عمل جراحی نترسد.

  در این بخش همه مراحل اتوپلاستی را به‌طور کامل توضیح داده‌ایم. مراحل انجام عمل اتوپلاستی به شرح زیر است.

 • مرحله اول : بیهوشی

  با توجه به شرایط شما داروهایی برای بی‌هوش کردن استفاده می‌شود. در بعضی موارد ممکن است به‌جای بیهوشی از داروهای بی‌حسی موضعی یا وریدی استفاده شود. این موضوع به تصمیم پزشک وابسته است.

  مرحله دوم : برش

  با توجه به اینکه فرم کدام قسمت گوش باید اصلاح شود، برش‌هایی در ناحیه لبه گوش‌ها یا غضروف‌های آن ایجاد می‌شود. این برش‌ها معمولا در سطح پشتی گوش ایجاد می‌شوند و در صورت نیاز به ایجاد برش در قسمت جلوی گوش، آن‌ها را در داخل چین‌های آن ایجاد می‌کنند تا پس از جراحی جای برش‌ها مشخص نباشد.

  مرحله سوم : اصلاح فرم و بخیه زدن

  با توجه به نتایج جلسات مشاوره قبل از عمل، پزشک فرم غضروف‌ها و پوست گوش را اصلاح می‌کند و سپس برای اطمینان از جابه‌جا نشدن غضروف‌ها و ایمن‌سازی آن‌ها از بخیه‌های قابل‌جذب در داخل سطح گوش استفاده می‌کند. در قسمت خارجی نیز ممکن است از بخیه‌های جذبی یا غیر قابل‌جذب استفاده شود. در صورت استفاده از بخیه‌های غیر قابل‌جذب، ۷ تا ۱۰ روز بعد از عمل باید برای کشیدن آن‌ها مراجعه شود.

  مرحله چهارم: مشاهده نتایج

  نتایج جراحی زیبایی گوش، بلافاصله بعد از عمل و برداشته شدن پانسمان‌ها قابل‌تشخیص هستند. در مراحل اولیه بهبودی شخص می‌تواند فرم اصلاح شده گوش‌های خود را ببیند و به‌مرور زمان نیز گوش‌ها فرمی طبیعی‌تر و زیباتر پیدا خواهند کرد. در این روش گوش‌ها به سر نزدیک‌تر می‌شوند؛ بنابراین جای زخم‌های جراحی و بخیه‌ها مشخص نیست در بخش جلویی گوش نیز جای برش‌ها لابه‌لای پیچ‌های گوش گم می‌شوند.

توصیه و مراقبت ها

 • قبل از عمل جلسات مشاوره‌ای برگزار می‌شود که در آن پزشک و متقاضی باهم صحبت می‌کنند تا بتوانند به زبان مشترکی در خصوص شیوه انجام و نتایج عمل اتوپلاستی برسند. علاوه بر این پزشک باید با استفاده از آزمایش‌هایی، از سلامت عمومی شما نیز مطلع شود. در طول جلسات مشاوره باید در خصوص موارد زیر با جراح صحبت کنید.

  • انتظارات و نتایج دلخواه خود را به‌طور کامل توضیح دهید.
  • شرایط پزشکی، آلرژی‌های دارویی و بیماری‌های فعلی خود را به‌طور کامل توضیح دهید.
  • داروهای فعلی، ویتامین‌ها و مکمل‌های گیاهی که در حال حاضر در حال استفاده از آن‌هاست، شرح دهید.
  • در صورت مصرف سیگار، قلیان، الکل یا دیگر مواد مخدر پزشک را مطلع کنید.
  • سابقه جراحی‌های قبلی خود را توضیح دهید.

  جراح نیز باید موارد زیر را برای شما تشریح کرده و از برخی موارد دیگر نیز مطمئن شود.

  • وضعیت سلامت عمومی و همه عوامل خطر را ارزیابی کند.
  • پرونده پزشکی و سوابق بیماری‌ها و جراحی‌های پزشک را بررسی کند.
  • درباره گزینه‌های درمانی و دوره درمان با شما صحبت کند.
  • شما را از نتایج احتمالی اتوپلاستی و خطرات و عوارض آن مطلع کند.

  بعد از جلسات مشاوره، پزشک از شما می‌خواهد که کارهای خاصی را انجام دهید. این کارها به‌منظور آماده شدن برای جراحی انجام می‌شوند و شما باید در انجام آن‌ها دقت زیادی داشته باشد. کارهای لازم قبل از عمل اتوپلاستی شامل موارد زیر می‌شود.

  • مصرف داروهای خاص یا توقف مصرف بعضی از داروهای فعلی.
  • خودداری از مصرف آسپرین و برخی داروهای ضدالتهاب و مکمل‌های گیاهی روان کننده خون.

  توجه داشته باشید که تصمیم برای جراحی گوش کاملا شخصی است و شما باید با ارزیابی همه شرایط و خطرات، برای انجام آن تصمیم بگیرید. بعد از تصمیم‌گیری نهایی، فرم‌های رضایت‌نامه در اختیار شما قرار داده می‌شود تا اطمینان حاصل شود که همه‌چیز را به‌طور کامل درک کرده اید.

مراقبت های بعد از اتوپلاستی

 • مراقبت‌های بعد از عمل در نتایج آن تاثیر بسیاری خواهد گذاشت. در این مراقبت‌ها بیمار و سپس اطرافیان او نقش اصلی را دارند و باید از گوش‌ها در برابر هر ضربه یا آسیبی محافظت کنند. مصرف به‌موقع و کامل داروهای تجویزشده، استفاده از غذاهایی که به بهبود سریع‌تر زخم‌ها کمک می‌کند و تمیز نگه‌داشتن و تعویض بااحتیاط بانداژ روی زخم در نتیجه نهایی عمل بسیار مهم خواهد بود.

  علاوه بر آن باید به عوارض ایجادشده نیز توجه داشته باشید تا در صورت بروز عوارض خطرناکی مانند عفونت، صداهای ناهنجار در گوش، دردی که با مسکن‌ها قطع نمی‌شود و خونریزی پزشک خود را در جریان بگذارید.

  احساس درد، سوزش و خارش بلافاصله بعد از اتوپلاستی کاملا طبیعی است و پزشک با استفاده از داروهای مسکن آن را کنترل می‌کند. خارش محل جراحی و زیر پانسمان‌ها نیز در حدی نیست که غیرقابل‌تحمل باشد. نباید باند را دست‌کاری کرده یا برای خاراندن بخیه‌ها یا گوش خود آن‌ها را بردارید. جابه‌جا کردن پانسمان‌ها در روزهای اول ممکن است باعث تغییر نتایج شود. دست‌کاری محل درمان نیز می‌تواند نیاز به جراحی دوباره را بیشتر کند.

  علاوه بر این‌ها رعایت موارد زیر به بهبودی سریع‌تر و نتایج بهتر کمک می‌کند.

  • دوری از آفتاب گرفتن و سولاریوم تا زمان بهبود کامل زخم‌ها و تثبیت نتایج،
  • عدم دست‌کاری و حرکت دادن گوش‌ها و مالش آن‌ها،
  • خوابیدن به‌صورت طاق‌باز تا زمان کشیدن بخیه‌ها،
  • استفاده از بالش اضافه در زمان خواب،
  • خودداری از بلند کردن اجسام سنگین یا انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین و طولانی.

عوارض و نتایج

 • یکی از مهم‌ترین مواردی که بعد از عمل باید بدانید، خطرات و عوارض احتمالی اتوپلاستی است. این عوارض شامل موارد زیر می‌شوند.

  • آلرژی به پانسمان‌ها، مواد بخیه، چسب‌ها، فرآورده‌های خونی، داروهای موضعی یا مواد تزریقی،
  • سردرد، سرگیجه و حالت تهوع،
  • خونریزی محل جراحی،
  • ایجاد لخته خون و آمبولی،
  • بی‌حس شدن پوست در ناحیه جراحی،
  • عفونت،
  • درد و زخم،
  • تغییر رنگ یا تورم پوست،
  • ایجاد پوست اضافه.

  توجه داشته باشید که احتمال بروز این عوارض در صورت انجام عمل در مرکزی مطمئن که پزشک آن تجربه کافی داشته باشد، بسیار کم است. به همین دلیل بهتر است شخص قبل از هر چیز از مهارت و تجربه جراح مطمئن شود.

بعد از اتوپلاستی باید انتظار چه نتایجی را داشت؟

  قبل‌تر گفتیم که نتایج اتوپلاستی بلافاصله بعد از جراحی و برداشتن پانسمان‌ها قابل‌تشخیص است. درواقع این نتایج تا حدی فرم جدید گوش‌ها را نشان می‌دهند. بعد از آن به‌مرورزمان نتایج تثبیت شده و گوش‌ها به فرم طبیعی خود می‌رسند. نتایج این عمل تا پایان عمر باقی خواهد ماند و نیازی به جراحی دوباره برای بهبود آن‌ها نیست. به‌علاوه نیازی نیست نگران باقی ماندن جای زخم‌ها و برش‌های جراحی باشید، چراکه جراح بامهارت، آن‌ها را در پشت گوش‌ها یا لابه‌لای چین‌ها پنهان کرده است.

هزینه

قبل از عمل باید هزینه‌های لازم برای اتوپلاستی برآورد شود. این هزینه‌ها شامل حق‌الزحمه پزشک جراح، هزینه‌های بیمارستان و بیهوشی، داروهای تجویزشده، لباس‌های قبل و بعد از جراحی و آزمایش‌های مختلف برای تشخیص سلامت می‌شود.

توجه داشته باشید که این هزینه‌ها در کلینیک‌ها و شهرهای مختلف کشور متفاوت است. هزینه‌های دیگر شامل نوع اتاق، امکانات اتاق عمل و… نیز باعث تفاوت هزینه‌ها برای هر فرد خواهد شد. نکته مهم این است که اتوپلاستی یکی از انواع عمل زیبایی است و به همین دلیل بیمه‌ها آن را تحت پوشش قرار نمی‌دهند. البته درصورتی‌که این عمل به‌منظور بازیابی توانایی شنوایی در افراد انجام شود، ممکن است بیمه بخشی از هزینه‌های آن را بپردازد.