عمل بینی چیست

فرم بینی تاثیر زیادی در زیبایی چهره و اعتمادبه‌نفس افراد دارد. کوچک کردن اندازه بینی با توجه به صورت فرد، تغییر اندازه و موقعیت سوراخ‌های بینی، کاهش یا افزایش عرض، رفع قوز، برجستگی یا فرورفتگی در ناحیه پل بینی اصلی‌ترین تغییرات ناشی از عمل زیبایی بینی هستند. مهم‌ترین نکته در مورد ظاهر بینی این است که قومیت یا نژاد افراد می‌تواند تاثیر فراوانی در ظاهر آن داشته باشد

عوارض

متوسط

هزینه

30 الی45 میلیون تومان

ماندگاری

مادام العمر

نوع بی هوشی

بی هوشی کامل

دوره نقاهت

30 روز

پزشک معالج

فوق تخصص جراحی پلاستیک

در برخی موارد، ممکن است جراحی بینی برای تغییر ناحیه نوک بینی یا کوچک کردن پره‌ها به‌کار رود. در چنین حالتی می‌توان مشکلاتی مانند عدم تقارن سوراخ بینی یا بزرگ بودن آن را برطرف کرد. انحراف در تیغه میانی یکی از شایع‌ترین مشکلات است و تنفس را برای فرد دشوار می‌کند.

جراح می‌تواند با اصلاح انحراف این تیغه مشکلات تنفسی فرد را کاملا برطرف کند. بینی برخی افراد به دلیل ابتلا به بیماری‌های خاص، زمینه وراثت، سوانح یا تصادف آسیب جدی دیده است، جراحی زیبایی کمک بزرگی برای حل این مشکلات محسوب می‌شود.

جراحی زیبایی بینی می تواند مشکلات زیادی را در مورد بینی از جمله اندازه بینی (در رابطه با صورت)، عرض بینی، اندازه و موقعیت سوراخ‌های بینی، و مشخصات ظاهری بینی (با کوچک کردن قوزهای قابل مشاهده، برجستگی ها یا فرورفتگی های روی سطح پل) برطرف سازد.

برخی از جراحان پلاستیک با گذراندن دوره‌های قومیت‌شناسی و کسب تخصص در این زمینه، قادرند فرم ظاهری بینی افراد از قومیت ها و نژادهای مختلفی را که به دنبال تغییر ظاهر بینی خود هستند، تغییر دهند.

جراحی بینی همچنین می‌تواند حالت نوک بینی را تغییر شکل دهد، ظاهر سوراخ‌های بزرگ بینی را کوچک کند و عدم تقارن بینی را اصلاح کند. از نظر عملکردی، این سبک از جراحی می‌تواند برخی مشکلات تنفسی از جمله مشکلات ناشی از انحراف تیغه بینی را نیز اصلاح کند. جراحی زیبایی همچنین برای برطرف ساختن نقص‌های مادرزادی و بینی‌هایی که در تصادفات و سانحه‌های رانندگی یا ورزش آسیب دیده‌اند نیز گزینه‌ مناسبی است.

کاندید مناسب

برای اینکه عمل بینی با نتیجه مناسب و ایده‌آل همراه باشد، برخورداری از برخی ویژگی‌ها اهمیت بالایی دارد. در مرحله اول فرد باید از نظر جسمی و روانی در سلامت کامل باشد. چنین فردی نباید به بیماری‌هایی مبتلا باشد که روند بهبودی را طولانی می‌کند. برای اطمینان از این مورد، انجام آزمایشات پزشکی قبل از جراحی الزامی است.

متخصصین معتقدند جراحی‌های زیبایی روی بینی‌های غضروفی یا استخوانی راحت‌تر است. در حالت کلی افرادی که با یکی از مشکلات زیر مواجه‌اند، می‌توانند برای عمل زیبایی بینی اقدام کنند.

 • شکستگی تیغه بینی،
 • افرادی که بینی آنها در مرکز صورت قرار ندارد.
 • افرادی که به دلیل مشکلات ساختاری بینی با تنفس سخت مواجه بوده و با دهان باز می‌خوابند.
 • افرادی که به دلایل ژنتیکی بینی بزرگی دارند.
 • اگر بینی فرد در حین تصادف یا برخی سوانح آسیب جدی دیده باشد کاندید خوبی برای جراحی بینی محسوب می‌شود.
 • نوک بینی ضخیم یا بیرون زده که بینی را افتاده نشان می‌دهد.
 • افرادی که در ناحیه پل بینی با مشکل قوز مواجه هستند.

در نهایت، افرادی دارای بینی‌های بسیار پهن نیز می‌تواند گزینه مناسبی برای جراحی زیبایی بینی باشند

انواع جراحی بینی

دلایل مختلفی برای جراحی بینی وجود دارد. پس امکان استفاده از روش‌های مختلف برای حل مشکل هر یک از متقاضیان وجود دارد. در حالت کلی می‌توان عمل زیبایی بینی را به سه دستی رینوپلاستی، سپتوپلاستی و آلارپلاستی تقسیم کرد. در ادامه هر یک از آنها را توضیح می‌دهیم.

 

جراحی رینوپلاستی

ریشه این کلمه یونانی بوده و به معنی ایجاد تغییرات ساختاری در بینی است. این عمل  به ایجاد فرم و ظاهر دلخواه در بینی منجر می‌شود. در این عمل، بینی متقاضی از قسمت پایین شکافته شده و تغییرات لازم برای اصلاح مشکلات ظاهری و ساختاری انجام می‌شود.

در این جراحی می توان استخوان، غضروف، پره‌ها و شکل بینی را تغییر داد. رینوپلاستی به بهبود فرایند تنفس در افرادی که با مشکلات تنفسی یا پولیپ درگیر هستند، کمک بزرگی می‌کند. برای حل مشکل این دسته از افراد سعی می‌شود غضروف و استخوان تقسیم‌کننده داخل بینی صاف شود. اصلاح دیواره‌های بینی یکی دیگر از فعالیت‌های انجام شده در این عمل برای اصلاح مشکلات تنفسی و زیبایی ظاهری بینی است.

این روش جراحی بینی با توجه به نیاز و مشکلات فرد ممکن است با استفاده از داروهای بی هوشی یا بی‌حسی موضعی انجام شود. عمده‌ترین مشکلاتی که در این عمل برطرف خواهد شد عبارتند از :

 • اصلاح اندازه و قوز بینی،
 • رفع افتادگی بینی و اصلاح فاصله کم نوک بینی با لب،
 • بزرگ بودن پره‌های بینی یا پهن بودن آن،
 • رفع فاصله زیاد نوک بینی تا صورت،
 • درمان بینی‌های زین اسبی که ممکن است به دلیل سانحه یا عمل‌های اشتباه ایجاد شود.
 • حل بدشکلی‌های ناشی از عمل‌های زیبایی،
 • رفع مشکل جعبه‌ای شکل بودن نوک بینی،
 • دو شاخه‌ای بودن نوک بینی،
 • عدم قرینگی نوک بینی یا دررفتگی آن.

جراحی سپتوپلاستی

سپتوپلاستی مدلی از جراحی زیبایی بینی است که برای اصلاح انحراف تیغه میانی بینی به‌کار می‌رود. این عمل بینی از طریق صاف کردن انحراف سپتوم، به تسهیل فرآیند عبور هوا و تنفس کمک می‌کند. سپتوم در حقیقت دیواری غضروفی و استخوانی است که در میان دو سوراخ بینی قرار دارد. انحراف تیغه ناشی از منحرف شدن سپتوم به یک طرف است که مشکلات تنفسی برای فرد ایجاد می‌کند.

انحراف تیغه میانی بینی ممکن است از از بدو تولد یا در اثر بروز سوانح به وجود آید. مجرای بینی افراد مبتلا به انحراف سپتوم در مقایسه با سایر افراد کوچک‌تر است. همین امر سبب دشواری تنفس می‌شود. علائم دیگری مانند درد در صورت یا خونریزی‌های مکرر از بینی نیز می‌تواند نشانه‌های انحراف سپتوم باشد.

جراحی بینی به روش سپتوپلاستی با توجه به شرایط متقاضی و سختی کار بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول خواهد کشید. جراح با ایجاد برشی در یک طرف بینی به تیغه دسترسی پیدا کرده و غشای مخاطی پوشش‌دهنده تیغه را بالا می‌برد. سپس، تیغه انحرافی به محل مناسب منتقل می‌شود. هرگونه مانع اضافی مانند غضروف یا استخوان که سبب انحراف تیغه شده است، باید برداشته شود.

پس از انجام تمام موارد غشا دوباره به جای اول بازگردانده خواهد شد. در بعضی موارد برای نگه داشتن تیغه و غضروف از بخیه استفاده می‌شود. اما در اغلب جراحی‌ها استفاده از تامپون جایگزین مناسبی برای بخیه است.

 

جراحی آلارپلاستی

آلارپلاستی برای افرادی مناسب است که سوراخ بینی آنها در بخش قدامی بزرگ است و در حین تنفس اندازه آنها بیشتر می‌شود. این عمل از طریق کاهش اندازه سوراخ‌های بینی سبب افزایش تقارن این عضو در صورت می‌شود.

در این عمل، کمی از پوست پره بینی در قسمت دیواره خارجی آن برداشته می‌شود. این عمل به باریک‌تر شدن بینی کمک می‌کند. ممکن است افرادی که بینی گوشتی دارند به انجام این عمل نیازمند باشند. در حقیقت آلارپلاستی بخشی از عمل رینوپلاستی محسوب می‌شود.

روش‌های زیادی برای کاهش پایه آلار و کوچک کردن پره‌های بینی به‌کار می‌رود. اما سه مورد از رایج ترین تکنیک‌ها عبارتند از:

تکنیک وج : در این روش جراحی بینی، برش‌ها در پایین‌ترین قسمت پره بینی یعنی دقیقا در محل اتصال آن به پشت لب ایجاد می‌شود.

تکنیک سیل : در این روش کوچک کردن سوراخ‌های بینی بدون برش از بیرون انجام می‌شود. برش در داخل بینی خواهد بود. برای حفظ تقارن بینی، ترکیب دو تکنیک وج و سیل بهترین گزینه است.

تکنیک ویر : این تکنیک برای اولین بار در سال ۱۸۹۲ معرفی شد و اصلاح شده تکنیک وج است. برش‌های این تکنیک موازی با پل بینی و در محل خمیدگی پره‌ها هستند.

تکنیک های جراحی بینی

 یکی از مزیت‌های اصلی این عمل امکان استفاده از تکنیک‌های مختلف برای اجرای آن است. در نتیجه، پزشک می‌تواند با توجه به نیاز شما روش مناسب را انتخاب کند.

جراحی بینی به دو روش باز و بسته انجام می‌شود. در جلسه مشاوره پزشک اطلاعات کافی در مورد هر دو تکنیک را به متقاضی می‌دهد. سپس برای انتخاب مناسب‌ترین روش با او مشورت می‌کند. نوع بینی عامل اصلی در انتخاب تکنیک جراحی است. تکنیک‌های عمل بینی عبارتند از :

 

روش جراحی بینی باز

در این روش که بیش از ۹۰ درصد جراحی‌های بینی را شامل می‌شود، پوست بینی از تیغه وسط آن که کلولا نام دارد برش داده شده و پوست و بافت نرم از ساختارهای زیرین بینی که غضروف نام دارند برداشته می‌شوند تا جراح بتواند آناتومی بینی را ببیند. جراح پس از آن که ساختار بینی را به خوبی بررسی کرد، فرایند تراشیدن غضروف و فرم دادن به آن را مطابق به سلیقه متقاضی آغاز و پس از آن پوست را به جای قبلی خود بازمی‌گرداند و آن را بخیه می‌زند.

در جراحی به روش باز، پزشک به تمام بخش‌های داخلی بینی دسترسی دارد و برای اعمال تغییرات از آزادی عملی بیشتری برخوردار است و رایج‌ترین روش جراحی زیبایی بینی محسوب می‌شود. استفاده از این تکنیک برای اصلاح بینی‌های گوشتی، دارای قوز یا حل مشکل انحراف بینی بهترین گزینه است. مدت زمان انجام این عمل در مقایسه با سایر روش‌ها طولانی‌تر است.

مزایای جراحی باز

 • جراح قدرت مانور و آزادی عمل بیشتری دارد.
 • دسترسی جراح به قسمت‌های مختلف بینی راحت‌تر است.

 

روش جراحی بینی بسته

روش بسته که کمتر از آن استفاده می‌شود برای تغییرهای جزئی و غیرمهم به کار برده می‌شود. در این روش شکاف‌ها و برش‌ها در قسمت‌های داخل بینی و حفره‌های داخلی صورت می‌گیرد تا قوز و انحرافات برطرف شوند.

روش بسته هرگز برای تغییر نوک بینی مناسب نیست و جراح برای این کار نیازمند شکافتن پوست روی پل بینی است. تنها مزیتی که این روش دارد عدم برش و شکافت پوست بینی است. با این حال، کمتر جراحی از این روش برای عمل زیبایی استفاده می‌کند چراکه دسترسی او به ساختار و بافت های بینی به ویژه نوک آن کاملا محدود است.

افرادی که تمایل دارند تغییرات بسیار جزئی در ظاهر بینی خود ایجاد کنند، بهترین گزینه برای استفاده از تکنیک بسته در جراحی بینی هستند. مزیت اصلی آن نیز کاهش درد، تورم و مشکلات بعد از عمل است. افرادی که علاقه ندارند جای بخیه حتی برای مدتی کوتاه روی پوست آنها باقی بماند، می‌توانند رینوپلاستی به روش بسته را انتخاب کنند.

 

مزایای جراحی بسته

 • جراحی بسته در مدت زمان کوتاه‌تری انجام می‌شود.
 • هیچ برشی روی بینی ایجاد نخواهد شد.
 • هیچ جای زخم و اسکاری روی بینی باقی نمی‌ماند.
 • ورم بینی در این روش زودتر برطرف می‌شود.

 

مراحل جراحی بینی

بیشتر جراحی‌های زیبایی بینی تحت بیهوشی در بیمارستان یا کلینیک خصوصی انجام می‌شود. زمان دقیق انجام این عمل به نوع جراحی زیبایی بینی بستگی دارد. به عنوان مثال، جراحی بینی به روش باز به طور معمول به یک تا سه ساعت زمان نیاز دارد، در حالی که جراحی زیبایی بینی تجدید نظر (ترمیمی) می‌تواند بسیار بیشتر طول بکشد. جراحی بینی پر کننده نیز فقط ۱۵ دقیقه طول می‌کشد.

بی هوشی

جراح احتمالاً ناحیه مورد عمل را بسته به نوع عمل به بی‌حسی موضعی آغشته می‌کند و به دنبال آن با تزریق مقداری آرام بخش یا داروی بی هوشی عمومی شما را بیهوش می‌کند. جراحی بینی ثانویه (باز و بسته) به دلیل پیچیدگی‌هایی که دارد، تحت بی هوشی عمومی انجام می‌شود. در حالی که، جراحی بینی پر کننده فقط به بی حسی موضعی احتیاج دارد.

برش و شکاف بینی

برش پوست بینی در روش بسته تنها در داخل بینی و شکاف‌ها به صورت داخلی ایجاد می‌شوند. در روش باز اما برش‌ها در کل ناحیه کلوملا ایجاد می‌شود. سپس جراح از طریق این برش‌ها بافت‌های نرم بینی که غضروف نام دارند را بالا می‌کشند. این کار باعث می‌شود تا جراح به تمامی جزئیات بینی دسترسی داشته باشد و به راحتی بتواند عمل رینوپلاستی را انجام دهد.

تغییر شکل دادن فرم بینی

در این مرحله جراح می‌تواند فرم نوک بینی و سایر قسمت‌های بینی را به کمک غضروف‌های پیوندی تغییر دهد. غضروف‌های اهداشده معمولا از تیغه بینی یا گاهی از گوش یا غضروف دنده استخراج می‌شوند. اگر تیغه بینی بنا به هر دلیلی منحرف شده باشد، جراح باید آن را صاف کرده و صیقل دهد. بعلاوه، در صورت نیاز پره‌ها و حفره‌های بینی بعد از عمل نباید مسدود شوند، در غیر این صورت عمل جراحی بینی هرگز استاندارد نبوده و فرد باید مجددا برای رفع این عارضه تحت عمل‌های ثانویه قرار گیرد.

بخیه و پانسمان

بعد از این که فرم بینی توسط پزشک تغییر کرد، نوبت به بخیه زدن نواحی برش داده شده می‌رسد. در این مرحله پوست‌های برداشته شده به حالت اولیه خود برمی‌گردند و در صورت صلاحدید بینی بیمار گچ گرفته می‌شود.

توصیه‌های قبل از عمل

قبل از انجام عمل باید آزمایشات را به‌دقت انجام دهید. هدف اصلی این آزمایشات بررسی وضعیت خون بیمار و اقدامات لازم برای انعقاد خون پس از عمل است. آزمایشات تشخیص بارداری آزمایشات PT و PTT برای بررسی روند انعقاد خون، تست قند خون، آزمایش بررسی سطح هموگلوبین خون و تست برای بیماری ایدز مهمترین آزمایشات قبل از جراحی بینی محسوب می‌شوند.

دو تا سه هفته قبل از عمل از مصرف هر نوع ماده مخدر، دخانیات و مشروبات خودداری کنید. مصرف داروهای رقیق‌کننده خون را قطع کنید. مصرف مایعات را افزایش دهید. فراموش نکنید اگر قبل از رینوپلاستی به سرماخوردگی مبتلا شدید، باید جراحی را تا زمان اطمینان از بهبودی کامل به تاخیر بیندازید.

 • تمام آزمایشاتی که پزشک تعیین کرده را انجام دهید.
 • عکس برداری از بینی برای دستیابی به نتایج بهتر در حین عمل ضروری است.
 • دو هفته قبل از عمل از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون، ایبوپروفن، هر نوع دخانیات، مشروبات الکلی و آسپرین خودداری کنید.
 • اگر به دارویی خاص حساسیت دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.
 • قبل از عمل حتما به حمام بروید. زیرا بعد از جراحی بینی تا مدتی استحمام امکان‌پذیر نیست.
 • شام بسیار سبکی میل کنید. ۸ ساعت قبل از عمل کاملا ناشتا باشید.
 • یک لباس جلو باز یا دکمه‌دار برای بعد از عمل همراه داشته باشید.
 • یک ساعت قبل از جراحی در کلینیک حاضر باشید.

 

مراقبت‌های بعد از عمل

دوران نقاهت رینوپلاستی مانند هر عمل دیگر مستلزم رعایت برخی نکات است. تنها در صورت رعایت این موارد است که می‌توان امیدوار بود نتیجه عمل ایده‌آل باشد. جراحی بینی در کمتر از دو ساعت انجام می شود، اما دوران نقاهت نسبتا طولانی دارد.

رابطه‌ای مستقیم بین نوع عمل و شرایط جسمی متقاضی با طول دوره نقاهت وجود دارد. در حالت کلی دوران نقاهت این عمل را حدود ۵ روز و مدت زمان قرار دادن پانسمان روی بینی نیز بین ۷ تا ۱۰ روز خواهد بود. مهم‌ترین مواردی که در دوران نقاهت باید به آن توجه کنید عبارتند از:

 • ورم، کبودی و درد در بینی و ناحیه اطراف آن کاملا طبیعی است. به علاوه ممکن است با حالت تهوع، سرگیجه، تپش قلب و راش‌های پوستی مواجه شوید. این حالت به دلیل واکنش بدن فرد به داروهای بیهوشی رخ می دهد. نگران نباشید این علائم معمولا به مرور زمان برطرف می‌شود. اما اگر شدت این موارد بسیار زیاد و غیرقابل‌تحمل بود، حتما با پزشک خود تماس بگیرید.
 • روز سوم بعد از عمل شدت کبودی و تورم افزایش می‌یابد. این مورد نیز کاملا طبیعی است. برای مدیریت درد و تورم از کمپرس یخ استفاده کنید. فراموش نکنید کمپرس یخ فقط تا روز سوم کبودی و تورم را کاهش می‌دهد. پس از آن باید کمپرس آب گرم را جایگزین کنید.
 • خونریزی‌های خفیف بعد از جراحی بینی طبیعی است. اگر با چنین وضعیتی مواجه شدید، سوراخ‌های بینی را با استفاده از گاز استریل بپوشانید و سر خود را بالا نگه دارید. در صورت افزایش شدت خونریزی حتما این مورد را به پزشک خود اطلاع دهید.
 • تا چند هفته اول از خندیدن و زیاد حرف زدن خودداری کنید.
 • به‌جای غذاهای سفت در برنامه غذایی خود از غذاهای آبکی و نرم استفاده کنید. این روش سبب کاهش فشار وارد شده به صورت و بینی شما می‌شود.
 • تا زمانی که فرم بینی شما تثبیت نشده است، از تردد در محیط‌های شلوغ مانند مترو بپرهیزید.
 • هنگام خواب باید سرتان در موقعیتی بالاتر از بدن شما قرار داشته باشد. پس دو یا سه بالش زیر سر خود بگذارید.
 • برای عطسه تا جای ممکن دهان خود را باز کنید تا فشار کمتری به عضلات صورت و بینی وارد شود.
 • انجام فعالیت های سنگین و ورزش های پرتحرک را تا بهبودی کامل به تعویق بیندازید.
 • چسب بینی شما نباید خیس شود. بهتر است برای پاک کردن صورت از دستمال مرطوب استفاده کنید.
 • اگر انجام فعالیت‌های کاری و تحصیلی بدون عینک برای شما غیرممکن است، سعی کنید از عینک‌های بی‌فریم استفاده کنید تا آسیبی به بینی وارد نشود.
 • تجمع ترشحات بینی و خشک شدن آنها پس از جراحی بینی شرایط برای تنفس را کمی سخت می‌کند. به همین دلیل، روزهای اول بعد از عمل باید با استفاده از سرم مناسب بینی خود را بشویید.
 • افرادی که ورزش را به‌صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنند، حداقل تا ۶ هفته پس از عمل بینی نباید هیچ فعالیت ورزشی سنگینی انجام دهند.
 • ۷۲ ساعت بعد از عمل بینی باید از حمام یا دوش گرفتن خودداری کنید. در این دوره می‌توانید با استفاده از اسفنج مرطوب بدن خود را تمیز کنید.
 • در دو هفته اول بعد از عمل هرگز غذاهای تند و شور مصرف نکنید. سعی کنید میزان مایعات، فیبر، میوه‌های حاوی ویتامین ث، سبزیجات دارای برگ سبز تیره، ماهی و مواد غنی از امگا ۳، گوجه فرنگی، سیب و آجیل را در برنامه روزانه خود قرار دهید.
 • تا دو ماه بینی خود را به صورت مرتب چسب بزنید تا تورم آن برطرف شود.

دو هفته بعد از جراحی بینی‌‌های استخوانی و یک ماه پس از جراحی بین گوشتی اقدام به برقراری رابطه جنسی کنید

عوارض و خطرات

 پیشرفت‌های علم پزشکی سبب شده که عوارض احتمالی رینوپلاستی کاهش چشمگیری داشته باشد. با این حال، عوامل متعددی روی بروز این عوارض تاثیر دارد، اما دو مورد از رایج ترین آنها انتخاب جراح تازه‌کار یا کلینیک‌های غیرمجاز برای عمل بینی است. دومین عامل عدم رعایت مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی بینی است. حتی اگر پزشک مهارت و تجربه کافی داشته باشد اما شما به توصیه‌های او عمل نکنید، انتظار کسب نتیجه عالی از عمل غیرممکن خواهد بود.

تورم

یکی از عارضه‌های کوتاه‌مدت عمل بینی تورم است که با استفاده از کمپرس آب سرد و گرم و نوشیدن آب کرفس می‌توان این مشکل را برطرف کرد.

درد

در جراحی زیبایی بینی برای اصلاحات ساختاری باید تغییرات ظاهری در غضروف و استخوان ایجاد شود. پس درد و ناراحتی بعد از رینوپلاستی کاملا طبیعی است. اگر شدت درد کم است، می‌توانید با اجازه پزشک از داروهای مسکن استفاده کنید. اما اگر درد غیرقابل‌تحمل شد حتما برای بررسی علت اصلی به پزشک مراجعه کنید.

آبریزش و عطسه

برخی افراد ممکن است تا چند روز بعد از عمل آبریزش بینی یا عطسه داشته باشند. در این دوران حتما با دهان باز عطسه کنید. با مشورت پزشک خود می‌توانید از داروی ضدحساسیت یا سرماخوردگی استفاده کنید.

ماندن جای آتل یا گچ روی بینی : از گچ و آتل برای فرم‌دهی بینی استفاده می‌شود. در برخی موارد فشار زیاد گچ و آتل موجب بروز این عارضه خواهد شد. پس هرگز آتل خود را محکم‌تر نکنید و از محکم چسب زدن بینی خودداری کنید.

مشکلات بویایی

التهاب یا ورم بافت داخلی بینی و باقی ماندن ترشحات در آن پس از جراحی بینی می‌تواند اختلالات بویایی را به دنبال داشته باشد. این عارضه طبیعی است، خونسرد باشید. زمانی که تورم بینی برطرف شود حس بویایی شما به حالت طبیعی باز می‌گردد.

کبودی اطراف چشم

نشت خون از مویرگ‌ها علت اصلی این عارضه است. این مشکل ارتباط زیادی با وضعیت جسمانی فرد و نوع عمل او دارد. بنابراین شدت آن در افراد مختلف با یکدیگر متفاوت خواهد بود. برای رفع این عارضه باید ۴۸ ساعت بعد از جراحی زیبایی بینی از کمپرس آب سرد استفاده کنید.

هزینه عمل بینی

در جراحی بینی، تخصص و تجربه حرف اول را می‌زند. عمل بینی، روی عضوی انجام می‌شود که بیشترین تاثیر را در زیبایی چهره ی افراد دارد. بنابراین درست انجام دادن این عمل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. علاوه بر آن بینی با داشتن ترکیبی از استخوان، غضروف و پوست و غدد چربی عضو پیچیده ای است و از این رو انجام عمل جراحی روی این عضو دارای حساسیت بالایی است. 

مهم‌ترین عوامل موثر بر افزایش یا کاهش هزینه نهایی رینوپلاستی عبارت است از:

 • میزان تخصص جراح،
 • مدت زمان جراحی،
 • نوع بینی تکنیک و روش جراحی،
 • محل انجام جراحی،
 • هزینه بی هوشی.