تزریق چربی چیست

در این شیوه‌ی جوانسازی، از چربی به عنوان یک فیلر استفاده می‌شود. فیلرها یا حجم‌دهنده‌های پوستی، دسته‌ای از مواد تزریقی هستند که با ورود به لایه‌ای از پوست، موجب حجم‌دهی و جوانسازی پوست می‌شوند. فیلرها انواع گوناگونی دارند و در ایران بیشتر با نام تزریق ژل شناخته می‌شوند. اما ژل‌ها فقط یکی از انواع فیلرهای قابل استفاده هستند و تزریق چربی هم در دسته‌ی فیلرها قرار می‌گیرد.

در تزریق چربی از چربی‌های خود بدن استفاده می‌شود. اثرات آن ماندگاری بیشتری دارند و بافت‌های بدن واکنش بدی به چربی‌های تزریقی نمی‌دهند. به علاوه اگر اصول درمانی رعایت شود، عوارض تزریق چربی بسیار کم و محدود است.

عوارض

بسیار کم

هزینه

15 الی 20 میلیون تومان

ماندگاری

مادام العمر

نوع بی هوشی

بی حسی موضعی

دوره نقاهت

10 روز

پزشک معالج

فوق تخصص جراحی پلاستیک

چند نکته‌ی کوتاه :

 • در سال ۱۳۹۷، بیش ۷۰ هزار نفر تزریق چربی انجام دادند و بیش از ۹۰ درصدشان از نتایج رضایت داشتند.
 • زمان ریکاوری یا بهبودی تزریق چربی حدود ۱ هفته است. تمام عوارض و ناراحتی‌های احتمالی تا حداکثر ۲ هفته از بین می‌روند.
 • تزریق چربی روشی کم‌تهاجمی است. به دلیل استخراج چربی با لیپوساکشن از تزریق ژل تهاجمی‌تر و از سایر عمل‌های جراحی مشابه، کم‌تهاجمی‌تر است. بدون درد، خونریزی و ایجاد اسکار انجام می‌شود و نسبت به تزریق ژل دوام بیشتری دارد.

کاندید مناسب

هدف از تزریق چربی افزایش حجم کلی یا پر کردن بخش‌هایی از بدن است که دچار کاهش حجم شده‌اند. رایج‌ترین محل‌های تزریق چربی شامل پشت دست، صورت (شامل لب‌ها)، افتادگی‌های پوستی (بعد از لیپوساکشن یا زخم شدن) و همچنین حجم‌دهی به باسن و سینه است. برای انجام تمام این‌ کارها، باید در بدن شما به اندازه‌ی کافی چربی وجود داشته باشد که بتوانیم چربی‌ها را از ناحیه‌ی دهنده به بخشی دیگر انتقال دهیم.

 • از بیماری‌های سیستم گردش خون رنج نمی‌برد.
 • وضعیت سلامت عمومی خوبی دارد.
 • انتظارات واقع‌گرایانه و روحیه‌ای مثبت دارد.

چه زمانی به تزریق چربی فکر کنیم ؟

 • اگر بخش‌های از صورت شما دچار فرو رفتگی و کاهش حجم شده است.
 • اگر می‌خواهید روش جوانسازی اثرات ماندگارتری نسبت به فیلرها یا ژل‌های موقت داشته باشد.
 • اگر می‌خواهد انحناهای سطحی (کانتور) بدن و صورت خود را بهبود ببخشید، جای اسکار و زخم‌ها را برطرف کنید و دستان یا صورت خود را جوانسازی کنید.

اگر می‌خواهید عدم تناسب انحنا یا کانتور سینه‌های خود را برطرف کنید. از تزریق چربی می‌توان برای طبیعی‌سازی نتایج ایمپلنت پستانی هم استفاده کرد

مزایا و معایب

 • لیست معایب تزریق چربی کوتاه و فهرست مزایای آن بسیار طولانی است. در این جا از هرکدام سه مورد مهم را انتخاب کرده‌ایم تا حدودی کلی از مزایا و معایب این روش دستتان بیاید. اطلاعات بیشتر در زمانی که برای جلسه‌ی مشاوره به کلینیک مراجعه می‌کنید، توسط پزشک متخصص به تفصیل برایتان توضیح داده خواهد شد.

  • در تزریق چربی از چربی‌های بدن خودتان استفاده می‌شود. به این ترتیب احتمال وقوع واکنش‌های آلرژیک به ماده‌ی خارجی کاهش می‌یابد.
  • نتایج تزریق چربی ماندگار، طبیعی و ایمن است.
  • تزریق چربی روشی کم‌تهاجمی و موثر برای جوانسازی پوست است.

  معایب

  • استخراج و آماده‌سازی چربی بدن برای تزریق نسبت به تزریق ژل که در آن مواد تزریقی از پیش آماده هستند، وقت بیشتری می‌برد.
  • نتایج تزریق چربی نسبت به تزریق ژل ماندگاری بیشتری داشته؛ ولی هزینه‌ بیشتری برای شما دارد.
  برای افزایش حجم سینه‌ها یا باسن، ممکن است به چندین جلسه‌ی درمانی نیاز داشته باشید

نواحی تزریق

 • تزریق چربی بیشتر در نواحی گونه‌، زیر چشم و چین‌های اطراف دهان استفاده می‌شود. این رو همچنین می‌تواند مشکلات مانند چروک‌های پوستی، لاغر بودن صورت و از دست رفتن چربی در برخی نواحی صورت را برطرف کند. همچنین برای حجم دهی به سینه و باسن و جوانسازی دست ها می توان از تزریق چربی استفاده کرد.

  تزریق چربی به صورت

  تزریق چربی به صورت برای رفع چین و چروک‌های آن مانند خطوط خنده، خط اخم، خطوط افقی پیشانی یا خطوط پنجه کلاغی (در اطراف چشم) بسیار مناسب است. در این حالت، چربی از شکم، ران یا سایر بخش‌های بدن شما معمولاً به کمک روش لیپوساکشن استخراج شده و پس از آماده‌سازی به بخش‌های مورد نظر تزریق می‌شود.

  فرورفتگی‌های ناشی از افزایش سن یا چاله‌های ناشی از آکنه و جوش هم به خوبی با این روش قابل درمان است. افزایش حجم لب‌ها، کانتور خط فک، رفع عقب رفتگی چانه و موارد این چنینی نیز با تزریق چربی برطرف می‌شوند.

  تزریق چربی به دست

  برای جوانسازی پوست دست، افزایش حجم و پوشاندن تاندون‌ها و عروق سطحی که در سنین بالا در پشت دست قابل مشاهده هستند، می‌توان از تزریق چربی به دست استفاده کرد.

  تزریق چربی به سینه

  در صورتی که می‌خواهید کمی حجم سینه های خود را افزایش دهید، کاندیدای خوبی برای تزریق چربی به سینه هستید؛ اما توجه داشته باشید که برای این کار پستان‌های شما باید شکل و بافت پوستی مطلوبی داشته باشد. در صورتی که افتادگی پستان‌ها زیاد بوده، قوام پوست پستان‌ها ضعیف است یا می‌خواهید افزایش حجم زیادی داشته باشید، تزریق چربی چندان برای شما مناسب نیست.

  اگر قبلاً ایمپلنت سینه انجام داده‌اید و حالا می‌خواهید شکل یا حجم پستان‌ها را بهبود ببخشید، می‌توانید از تزریق چربی استفاده کنید. گاهی بعد از ایمپلنت، کمی ناهماهنگی در شکل ظاهری پستان‌ها مشاهده می‌شود. در این موارد استفاده از چربی برای رفع نقایص بسیار مناسب است.

  اگر در اثر لامپکتومی به دلیل سرطان سینه، پستان‌ها دچار مشکلی شده باشند، تزریق چربی روش بسیار مناسبی برای پر کردن و رفع نقایص ایجاد شده خواهد بود. از تزریق چربی می‌توان برای بازسازی کلی پستان‌ها بعد از ماستکتومی (پستان‌برداری) هم استفاده کرد. البته در این حالت معمولاً به ۲ تا ۴ جلسه‌ی درمانی نیاز دارید.

  حجم‌دهی به باسن

  بسیاری از افرادی که می‌خواهند باسنی پر و با انحنای بیشتری داشته باشند می‌توانند از روش «لیفت باسن برزیلی» استفاده کنند. این روش نوعی تزریق چربی به باسن است که بدون نیاز به ایمپلنت، باعث افزایش انحنا و حجم باسن می‌شود. در این روش از لیپوساکشن برای خارج کردن چربی از نواحی مجاور و از تزریق چربی برای پر کردن باسن استفاده می‌شود.

مراحل تزریق چربی

در این روش درمانی ابتدا چربی از نقاط مختلف بدن به کمک روش لیپوساکشن استخراج می‌شود. چربی استخراج شده استریل و خالص سازی شده و سپس با استفاده از سرنگ‌های خاصی به محل مورد نظر تزریق می‌شود. به این ترتیب مراحل تزریق چربی را باید در سه مرحله توضیح بدهیم: (۱) استخراج چربی، (۲) خالص‌سازی و انتقال، (۳) جایگذاری.

۱. استخراج چربی

پیش از شروع کار، جراح با همفکری شما، محل یا محل‌های استخراج چربی را مشخص می‌کند و با استفاده از داروی بی‌حسی موضعی، منطقه‌ی استخراج را بی‌حس می‌کند. سپس در آن محل برشی کوچکی ایجاد کرده و با استفاده از دستگاه لیپوساکشن، میزان چربی مورد نظر را استخراج می‌کند.

۲. خالص‌سازی و انتقال

چربی استخراج شده در دستگاه سانتریفوژ قرار می‌گیرد. این دستگاه با استفاده از ویژگی گریز از مرکز، باعث جداسازی ناخالصی‌های موجود در چربی استخراج شده می‌شود. چربی آماده‌ شده را در سرنگ‌های کوچک مخصوصی قرار می‌دهند تا برای مرحله‌ی جایگذاری آماده باشد.

۳. جایگذاری

 در این مرحله محل‌های مورد نظر برای تزریق چربی آماده‌سازی می‌شوند. جراح یا متخصص پوست سرنگ مخصوص را به بخش‌های مورد نظر وارد می‌کند. در این مرحله‌ ممکن است از تکنیک‌های جراحی مختلفی استفاده شود. معمولاً سوزن تزریق چند بار به پوست وارد و از آن‌ خارج شده و هر بار مقدار کمی چربی تزریق می‌شود. در هربار تزریق، خطی از چربی در لایه‌های زیرین پوست قرار می‌گیرد تا شبکه‌ای از این خطوط در لایه‌ی مورد نظر تشکیل شود.

این فرآیند چندین بار تکرار می‌شود تا به نتایج دلخواه و حجم مناسب برسیم. گاهی اوقات جراح برای رسیدن به کانتور مد نظر، بعد از تزریق محل تحت درمان را ماساژ می‌دهد. برخی از جراحان هم تکنیک‌های جایگذاری متفاوتی دارند و ناحیه را ماساژ نمی‌دهند. این موارد بستگی به خود جراح دارد و این طور نیست که یکی به دیگری برتری داشته باشد. ممکن است بعد از اتمام کار، بر قسمت‌هایی که تزریق چربی انجام شده، پانسمانی قرار بگیرد

عوارض و خطرات

خوشبختانه تزریق چربی یکی از کم‌عارضه‌ترین و ایمن‌ترین روش‌های جوانسازی پوست است. بروز عوارض جانبی شدید بسیار نادر است. برخی عوارض طبیعی مانند ورم و کبودی، بدون نیاز به درمان و حداکثر تا ۲ هفته بعد از درمان برطرف می‌شوند.

عوارض و خطرات روش‌های درمانی در جلسه‌ی مشاوره به طور کامل برای شما توضیح داده می‌شود. برخی از این عوارض به وضعیت شما بستگی دارد و برخی هم در بین تمام روش‌های کم‌تهاجمی جوانسازی مشترک‌اند. در زیر فهرست عوارض محتمل در تمامی روش‌های جوانسازی کم‌تهاجمی و عمل‌های جراحی را مشاهده می‌کنید. لازم به ذکر است که در تزریق چربی، احتمال وقوع این عوارض بسیار کم است و تا کنون در کلینیک خانه سفید مشاهده نشده است.

 • حساسیت و واکنش آلرژیک به بی‌حسی موضعی،
 • عفونت (بسیار نادر)،
 • اختلال در حس پوستی (گذراست)،
 • اسکار (به ندرت مشاهده می شود)،
 • واکنش آلرژیک به چربی تزریقی به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی،
 • آسیب به ساختارهای عمقی پوست به دلیل مهارت یا تجربه‌ی کم پزشک،
 • نتایج نامطلوب که ممکن است نیاز به جلسات درمانی بیشتر داشته باشد.

احتمال وقوع بسیاری از این عوارض بستگی به مهارت و تجربه‌ی جراح دارند. به همین علت انتخاب یک مرکز درمانی حرفه‌ای اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

آیا پس از عمل، جای زخم یا اسکار قابل مشاهده خواهد بود؟

تزریق چربی باعث ایجاد زخم یا اسکار نمی‌شود؛ ولی در مرحله‌ی استخراج، برش کوچکی برای انجام لیپوساکشن ایجاد می‌شود که ممکن است باعث اسکار شود.

برشی که برای لیپوساکشن زده می‌شود، بسیار کوچک بوده و در بخشی ایجاد می‌شود که قابل مشاهده نباشد.

احتمال تشکیل اسکار یا جای زخم به مهارت جراح و ویژگی‌های ژنتیکی خودتان بستگی دارد. برخی از افراد مستعد ایجاد اسکار یا زخم‌های کلوئیدی هستند.

بیشتر اسکارهای ناشی از لیپوساکشن به مرور زمان کمرنگ شده و دیگر قابل مشاهده نخواهند بود.

در روش لیپوساکشن، برای استخراج چربی از میله‌ای فلزی به نام کانولا استفاده می‌کنند. برخی از کانولا‌ها ضخامت بیشتری داشته و به برش بزرگ‌تری برای ورود به بافت چربی نیاز دارند. در این صورت احتمال ایجاد اسکارهای بزرگ‌تر وجود دارد. کانولا‌های بزرگ در مراکزی که از دستگاه‌های قدیمی استفاده می‌کنند، مشاهده می‌شود.

اسکار ایجاد شده بعد از لیپوساکشن به دو شکل مشاهده می‌شود: یکی اسکار حقیقی و دیگری اسکاری که ناشی از تغییر رنگ پوست است. این تغییر رنگ می‌تواند باعث تیرگی (هایپر پیگمنتیشن) یا روشن شدن (هیپو پیگمنتیشن) شود.

هزینه

تزریق چربی به طور کلی از تزریق ژل دشوارتر است. به دلیل این که استخراج و آماده‌سازی‌ چربی مراحلی هستند که نیاز به تخصص بالا و صرف زمان زیاد دارند. همچنین ماندگاری اثرات تزریق چربی تا حد زیادی وابسته به تکنیک‌های جراحی و مهارت جراح است. بدیهی است که هرچه جراح ماهرتر باشد، هزینه تزریق چربی هم بیشتر است.

تزریق چربی در کشورهای اروپایی، آمریکا و استرالیا به طور میانگین ۴۰۰۰ دلار هزینه دارد. در ایران قیمت تزریق چربی ۸ تا ۲۰ میلیون تومان است.

اگر با قیمت‌های بسیار پایین مواجه شدید، بدانید که احتمالاً یکی از موارد زیر رعایت نشده است:

 • کلینیک مجوزهای لازم را ندارد.
 • جراح تجربه‌ی بالایی در تزریق چربی ندارد.
 • دستگاه‌ها و مواد مصرفی از کیفیت بالایی برخودار نیستند.

کلینیک خانه سفید با بهره‌گیری از باکیفیت‌ترین دستگاه‌ها و مواد مصرفی، ماهرترین و باتجربه‌ترین تیم درمانی و همچنین کسب تمامی مجوزهای لازم، از بهترین و معتبرترین مراکز تزریق چربی در ایران به شمار می‌رود