کاشت مو برای بیماران مبتلا به ام اس (MS)


ریزش مو پدیده‌ای کاملا طبیعی است. شاید متوجه نباشید اما روزانه حدود ۵۰ تا ۱۰۰ تار موی خود را از دست می‌دهید. اغلب متخصصین درمان خاصی برای ریزش موی معمولی توصیه نمی‌کنند. اصلاح سبک زندگی، تغییر برنامه غذایی و افزایش مصرف آب در کاهش ریزش مو موثر است. تنها در مواردی که ریزش مو از کنترل خارج شود، مراجعه به پزشک و درمان الزامی خواهد بود. این احتمال وجود دارد ام اس که یک بیماری خود ایمنی است، به‌صورت غیرمستقیم در تشدید ریزش مو نقش داشته باشد. افراد مبتلا به این بیماری با علائم خاصی درگیر هستند، اما ریزش مو را نمی‌توان در دسته علائم اصلی این بیماری قرار داد.

به دلیل وراثت یا عوارض مصرف برخی دارو‌ها ممکن است این بیماران با کاهش شدید موی سر مواجه شوند. سوال اصلی این است که آیا کاشت مو برای بیماران ام اس امکان‌پذیر است؟ اگر این سوال ذهن شما را درگیر کرده، تا انتها با ما همراه باشید.

کاشت مو برای بیماران ام اس (MS)

اگر به این بیماری مبتلا هستید، مطمئنا سایت‌های زیادی را برای یافتن راه مناسب کاشت مو جستجو کرده‌اید. کسب اطلاعات کافی در دستیابی به نتیجه مطلوب ضروری است. قبل از هر چیزی باید بدانید شناخت دلیل اصلی ریزش مو در انتخاب روش مناسب و درمان آن اهمیت زیادی دارد.

زیرا جراح در برخی موارد اجازه پیوند مو برای بیماران ام اس را صادر نمی‌کند. باید نوع بیماری MS و شدت آن مشخص شود. تداخل دارویی می‌تواند عوارض جبران‌ناپذیری در حین عمل و بعد از آن به دنبال داشته باشد. دلیل اصلی حساسیت جراح برای تشخیص شدت بیماری MS همین مورد است.

انواع بیماری ام اس

بیماری ام اس دارای دو دوره است که پزشک برای درمان مشکلات در هر دوره از دارو‌های خاصی استفاده می‌کند. این امر سبب شده که جراح برای کاشت مو یا جلوگیری از زیرش مو دارو‌های مختلفی تجویز کند. آشنایی با نوع بیماری در انتخاب روش کاشت اهمیت دارد. انواع بیماری MS عبارتند از:

 • بیماری پیش رونده ثانویه : اغلب افراد مبتلا به این بیماری، دوره‌هایی با علائم جدید را تجربه می‌کنند. احتمال بهبودی کامل یا نسبی این بیماران وجود دارد. برای پیشگیری از تداخل دارویی توصیه می‌شود این بیماران پس از اتمام دوره درمان برای کاشت مو اقدام کنند. ممکن است بین دارو‌هایی که فرد برای درمان MS مصرف می‌کند و دارو‌های تسکین‌دهنده درد‌های ناشی از کاشت مو تداخل به وجود آید.
 • بیماری پیش رونده اولیه : برخی بیماران مبتلا به ام اس با شروع تدریجی بیماری و پیشرفت دائمی علائم آن مواجه هستند. این بیماران هیچ عودی در علائم تجربه نمی‌کنند. برای بهبودی حملات و مدیریت علائم در بیماران مختلف از درمان‌های متفاوتی استفاده می‌شود. علائم ایجاده شده در اثر این بیماری در افراد مختلف با یکدیگر فرق دارد. زیرا بروز و نوع علائم به موقعیت فیبر‌های عصبی آسیب‌دیده وابسته است. اگر پزشک موفق به کنترل علائم بیماری شود، جراح اجازه کاشت مو را صادر خواهد کرد.

روش مناسب کاشت مو برای بیماران MS

بیماری ام اس یک بیماری خود ایمنی است که هنوز دلیل اصلی آن ناشناخته مانده است. بررسی‌های انجام شده مجموعه‌ای از عوامل وراثتی و محیطی را در برور ام اس موثر می‌دانند. مصرف دارو‌های کنترل‌کننده حملات MS در برخی موارد سبب تشدید ریزش مو می‌شود.

عوامل دیگری مانند کمبود ویتامین D و استرس شدید نیز در ریزش موی این بیماران موثر است. پیشرفت تکنیک‌های کاشت و استفاده از تجهیزات و فناوری‌های نوین امکان کاشت مو برای این افراد را فراهم کرده است. محققین و جراحان پس از بررسی حملات و شرایط جسمی تعداد زیادی از بیماران مبتلا به اسکلروزیس متعدد یا MS به این نتیجه دست یافته‌اند که روش های بدون جراحی کاشت مو بهترین راهکار در این بیماران است.

در حالت کلی نمی‌توان یکی از روش‌های کاشت مو را به‌عنوان بهترین راهکار انتخاب کرد. زیرا هر یک از این روش‌ها دارای مجموعه‌ای از مزایا و معایب هستند که پس از بررسی دقیق آن‌ها می‌توان روش مناسب را انتخاب کرد. میزان ریزش مو و تراکم موی موردنظر متقاضی دو عامل اصلی در انتخاب بهترین روش کاشت مو هستند.

مزایای کاشت به روش میکروگرافت

این روش دوره بهبودی بسیار کوتاهی دارد. متقاضی هیچ محدودتی برای انجام فعالیت‌های کاری و ورزشی نخواهد داشت. درد و ناراحتی شدیدی پس از کاشت حس نمی‌کنید. هیچ جای زخم، برش یا بخیه در بانک مو ایجاد نمی‌شود. این تکنیک برای استخراج گرافت‌های بسیار نازک بهترین گزینه محسوب می‌شود.

افرادی که پوست سر نسبتا سفتی دارند، باید استفاده از روش میکروگرافت را در اولویت قرار دهند. ریسک برداشت مو‌های غیرپایدار در این روش به حداقل رسیده است. تعداد فولیکول‌های استخراج شده بسیار زیاد بوده و هر فولیکول استخراج شده از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است.

در حین فرآیند استخراج هیچ آسیبی به گرافت‌ها وارد نمی‌شود. به کمک این تکنیک با مشکل فروروفتن فولیکول‌ها به قسمت‌های عمیق پوست روبه‌رو نخواهیم شد. هیچ محدودیتی برای تعداد فولیکول‌های برداشتی در هر جلسه وجود ندارد.

باقی نماندن جای زخم و اسکار برای بیمارانی که مو‌های خود را کوتاه می‌کنند گزینه‌ای بسیار عالی است. از سوی دیگر، افرادی که سابقه زخم‌های کلوئیدی یا ایجاد گوشت اضافی در محل زخم دارند، باید از روش میکروگرافت برای کاشت مو استفاده کنند. زخم‌های ایجاد شده در این روش بسیار ریز بوده و به‌سرعت خوب می‌شوند.

معایب روش میکروگرافت

انتخاب کلینیک معتبر و انجام کاشت مو توسط جراح مجرب در کاهش عوارض احتمالی و معایب این روش موثر است. اما این جراحی نیز مانند هر روش دیگر نقاط ضعفی دارد. ممکن است این عمل طی دو روز انجام شود که طولانی شدن پروسه درمان سبب آزار بیمار خواهد شد.

تعداد فولیکول‌های استخراج شده در روش میکروگرافت در مقایسه با روش‌های سنتی کمتر است. این مورد یکی از معایب این روش است. اما به دلیل طاسی محدود در بیماران مبتلا به ام اس، تعداد کم فولیکول‌های استخراج شده هیچ مشکلی برای جراح و بیمار ایجاد نمی‌کند.

عوارض کاشت مو

برخی بیماران مبتلا به ام اس به دلیل نگرانی از عوارض احتمالی، از کاشت مو خودداری می‌کنند. اما باید بدانید که انتخاب روش نامناسب برای کاشت، عدم سازگاری فولیکول‌های پیوندی و روش کاشت با شرایط فیزیولوژیکی بیمار و بی‌تجربی کادر جراحی در افزایش بروز عوارض بعد از عمل نقش کلیدی دارند.

نکته مهم این است که شدت و دوره این علائم در افراد مختلف متغیر است. رعایت مراقبت‌های بعد از کاشت مو در کاهش دوره نقاهت و بهبودی سریع‌تر این عوارض نقش به‌سزایی دارد. عوارض کاشت مو در افراد مبتلا به ام اس عبارتند از:

 • بی‌حسی پوست سر : در برخی موارد ممکن است در حین استخراج فولیکول‌ها به عصب‌ها آسیب وارد شود. در صورتی که آسیب جدی نباشد، بی‌حسی پس از مدت کوتاهی رفع خواهد شد. اگر از روش غیرجراحی برای برداشت گرافت استفاده شود، احتمال بروز این مشکل به صفر خواهد رسید.
 • درد : یکی از عوارض عادی و طبیعی بعد از کاشت مو احساس درد است. معمولا به‌محض از بین رفتن تاثیر دارو‌های بی‌حسی با این درد روبه‌رو می‌شوید. این عارضه کوتاه مدت بوده و حدود ۳ تا ۷ روز بعد برطرف می‌شود. می‌توان برای تسکین این درد‌ها از داروی مسکن استفاده کرد.
 • کیست زیرپوستی : یکی از عارضه‌های طبیعی عمل کاشت مو ایجاد کیست‌های کوچک و بنفش رنگ است. این کیست‌ها فاقد درد بوده و پس از مدت کوتاهی از بین ‌می‌روند.
 • خارش شدید : خارش واکنش طبیعی بدن به ترمیم و بهبود زخم‌ها است. در این جراحی نیز فرد با خارش شدید مواجه می‌شود که نشان‌دهنده بهبودی است. سعی کنید هرگز سر خود را نخارانید. در این صورت تنها به تشدید ریزش فولیکول‌های پیوندی کمک می‌کنید.
 • خونریزی : یکی از مشکلات اصلی که افراد سیگاری یا مصرف‌کنندگان مشروبات الکلی با آن درگیر می‌شوند، افزایش خونریزی بعد از کاشت مو است. اگر خونریزی شدید نیست، می‌توانید با استفاده از گاز استریل روی آن را بپوشانید.
 • تورم : یکی از عوارض طبیعی بعد از کاشت مو ایجاد تورم در محل پیوند است. ممکن است این مشکل تا ۵ روز بعد از کاشت مو ادامه داشته باشد. مصرف دارو‌هایی که پزشک برای شما تجویز کرده در رفع این عارضه موثر است.
 • عفونت : عفونت در موارد نادر رخ می‌دهد و عارضه‌ای نسبتا دردناک است. اغلب زیباجویانی که در مصرف به‌موقع دارو‌های تجویزی کوتاهی می‌کنند، به این عارضه دچار می‌شوند. در صورتی که عفونت ادامه نیافت مصرف آنتی بیوتیک برای درمان آن کافی است. اما در صورت تشدید علائم حتما به پزشک خود مراجعه کنید.

اگر با علائمی مانند تب، ترشح چرک، تغییر رنگ محل پیوند، تورم طولانی، سوزش و خونریزی شدید مواجه شدید، در اولین فرصت به پزشک مراجع کنید.

مراقبت‌های بعد از کاشت مو

همان‌طور که گفتیم رعایت دستورالعمل‌های مراقبتی قبل و بعد از عمل در کاهش دوره نقاهت و تسریع بهبودی اهمیت زیادی دارد. در بیماران مبتلا به ام اس توجه به این نکات مهم‌تر است. زیرا عدم رعایت این موارد علاوه بر آسیب جدی به فولیکول‌های پیوندی در تشدید علائم بیماری ام اس نیز تاثیرگذار خواهد بود. دستورالعمل مراقبت بعد از پیوند مو در بیماران‌ام اس شامل موارد زیر است:

 • بهتر است ۴ روز بعد از عمل طبق دستور پزشک روزانه دوبار مو‌های خود را بشویید.
 • برای کاهش تورم بعد از کاشت به حالت نیمه نشسته بخوابید و سر خود را بالاتر از سایر قسمت‌های بدن قرار دهید.
 • حدود ۶ ماه نباید فولیکول‌های پیوندی در تماس مستقیم با نور خورشید باشند. استفاده از کلاه لبه‌دار را فراموش نکنید.
 • دارو‌ها را به‌موقع و طبق دستر پزشک مصرف کنید.
 • استفاده از میوه، سبزیجات تازه، مرخ، لبنیات، تخم مرغ و ماهی را در برنامه غذایی قرار دهید.
 • از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • انجام هر فعالیتی که فشار زیادی به سر وارد می‌کند را به دوران بهبودی موکول کنید.
 • شنا در استخر‌های عمومی، ورزش‌های هوازی و حمام آب داغ را تا زمان اطمینان از تثبیت فولیکول‌های مو به تعویق بیندازید.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *