عوارض جراحی پلک | تورم، درد، سوزش و خشکی چشم


جراحی پلک به منظور از بین بردن پوست شل و افتاده ی بالای چشم و همینطور کاهش ناهنجاری های مربوط به پلک انجام می شود تا ظاهری جوان تر و شاداب تر به فرد بدهد. نتایج جراحی پلک چشمگیر است، اما به آسانی و بلافاصله بعد از جراحی حاصل نمی شود. به همین دلیل است که افراد متقاضی این جراحی زیبایی باید به خوبی با عوارض و شرایط بعد از عمل آشنایی یابند تا طول دوره ی درمان خود را به بهترین شکل ممکن سپری کنند.

در ادامه مطلب به طور کامل عوارض عمل افتادگی پلک را بررسی و شرح داده‌ایم، همچنین مواردی جهت درمان و کاهش این عوارض عنوان شده است.

عوارض جراحی پلک چیست ؟

جراحی پلک از انواع جراحی پلاستیک و در دسته ی عمل های زیبایی جای می گیرد. به گفته ی بسیاری از جراحان هزینه ی این عمل و مدت زمان لازم برای بهبودی، در مقایسه با نتایج چشمگیر آن ناچیز است. با این حال مانند هر عمل دیگر، جراحی پلک نیز عوارض و اثرات مخصوص به خود را دارد که در ادامه ی این مبحث به آن ها می پردازیم.

در بیشتر موارد، تنها یک هفته پس از عمل، بخیه های جراحی برداشته می شوند و افراد می توانند فعالیت های قبلی خود را از سر گیرند. با این حال، اگرچه دوره ی بهبودی نسبتا كوتاه است اما افراد در روزهای بلافاصله پس از عمل عوارض جانبی را تجربه خواهند كرد که موقتی هستند و در اکثر موارد بدون کمک پزشک برطرف می شوند.

تورم و کبودی در اطراف چشم

از رایج ترین عوارض بلفاروپلاستی به خصوص در طی چند روز اول بعد از جراحی، تورم است که در ناحیه اطراف چشم ها اتفاق می افتد. تورم حتی باعث می شود که باز و بسته کردن چشم یا پلک زدن برای فرد دشوار باشد. معمولا بهترین و موثرترین توصیه ای که می توان برای کاهش اثر تورم داشت، استفاده از کمپرس یخ است. بهتر است در اولین روز های بعد از عمل بسته های یخ را در اطراف ناحیه ی چشم ها قرار دهید تا تورم به مرور کاهش پیدا کند.

این عارضه که به دلیل تجمع مایع چشمی ایجاد می شود، باعث متورم شدن چشم شده و آزار دهنده است. اما تورم سطح چشم معمولا موقت است و بعد از چند هفته از بین می رود. در صورتی که این عارضه پایدار باشد و موجب ناراحتی زیادی در فرد شود باید پزشک را در جریان قرار داد.

ایجاد کبودی در اطراف چشم از عوارض محتمل دیگر این عمل است که ممکن است تا گونه و پیشانی نیز گسترش داشته باشد. پوست اطراف چشم، پف دار و متورم می شود و مشاهده نتیجه‌ی عمل در این مدت غیر ممکن است. اگرچه مدت زمان این تورم ممکن است کمی متفاوت باشد، اما اکثر افراد حداقل هفت تا ده روز اول بعد از عمل در ناحیه ی عمل دچار تورم زیاد هستند. این عارضه به تدریج از بین می رود و نتیجه ی جراحی به تدریج آشکار می شود.

احساس درد بعد از جراحی

در طی جراحی، پلک دستخوش تغییرات زیادی می شود و بافت های این ناحیه دچار تحریکات زیادی می شوند. بنابراین احساس درد در دوره ی نقاهت بعد از عمل غیر طبیعی نیست. این درد می تواند پیوسته یا تنها هنگام پلک زدن باشد که معمولا بعد از چند روز به تدریج کاهش می یابد و از بین می رود.

خشکی و سوزش چشم

ممکن است در دوره‌ی نقاهت جراحی، چشم دچار قرمزی، خشکی و سوزش شود. برای مرطوب نگه داشتن آن پزشک معمولا قطره ی اشک مصنوعی تجویز می کند. به خاطر داشته باشید که از مالش و خاراندن چشم ها خودداری کنید، زیرا این امر باعث تحریک پوست اطراف چشم و تاخیر در بهبودی می شود.

سخت پلک زدن و اشک ریزی

در روز های اولیه ی بعد از عمل به دلیل تغییراتی که در طی عمل بر روی پلک ها بوجود آمده و همچنین تورم بعد از جراحی، پلک زدن و باز و بسته کردن چشم ها به راحتی انجام نمی شود و فرد در این شرایط احساس ناراحتی می کند. اما با کم شدن تورم و بهبود زخم های ناشی از جراحی این مشکل حل می شود. در برخی موارد و مخصوصا در جراحی پلک پایین به دلیل تحریک حفره ی اشکی، ممکن است عارضه ی اشک ریزی رخ دهد که معمولا موقت است. اما در صورت همراه شدن با عوارض دیگر یا طولانی بودن باید با پزشک مشورت کرد.

تاری دید و حساسیت به نور

برخی از افراد در دوره ی بهبودی بعد از جراحی، تاری دید را تجربه می کنند که یک عارضه جانبی موقت است و معمولا بعد از چند روز از بین می رود. در این حالت نباید به چشمان خود فشار بیاورید و زمان استفاده از نمایشگر های مختلف مثل موبایل و تلویزیون را کاهش دهید. در بعضی موارد نادر نیز ممكن است فرد بلافاصله بعد از عمل دچار دوبینی و یا نابینایی موقت شود که تنها ساعاتی بعد از عمل ادامه می یابد.

در روزهای اولیه بعد از انجام عمل چشم ها نسبت به نور حساس هستند و گاهی در معرض نور قرار گرفتن موجب اشک ریزی نیز می شود. بنابراین به یاد داشته باشید برای محافظت از چشمان خود بعد از جراحی، در معرض نور شدید قرار نگیرید و از عینک آفتابی استفاده کنید.

زخم  و اسکار، عفونت و خونریزی از محل برش

در مواردی که برش جراحی در محل دقیق ایجاد نشود و یا مراقبت های بعد از جراحی توسط فرد به درستی انجام نشود، احتمال باقی ماندن محل برش به شکل زخم یا اسکار دائمی وجود دارد. البته این مورد مختص جراحی پلک نیست و ممکن است در هر جراحی دیگری نیز رخ دهد. در صورت ایجاد عفونت باید به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات درمانی لازم را انجام دهد. کیست های ریز سفید رنگ یا میلیا ممکن است بعد از جراحی در محل جراحی ایجاد شوند. این کیست ها بی خطر هستند و معمولا خود به خود از بین می روند اما برای برداشتن آن ها نیز می توان از پزشک کمک گرفت. پزشک طی عملی بسیار ساده کیست ها را خارج می کند.

اگر محل جراحی بعد از عمل خونریزی داشته باشد، پزشک طی عملی محل زخم را باز می کند تا علت خونریزی مشخص شود و از ادامه ی آن جلوگیری کند. وجود لخته ی خون یکی از عواملی است که باعث خونریزی می شود.

باز شدن محل برش

ممکن است بعد از کشیدن بخیه ها، پوست هنوز به خوبی جوش نخورده باشد و با باز و بسته کردن پلک ها، زخم باز شود که در این صورت پزشک با توجه به کوچک یا بزرگ بودن محل برش از چسب های مخصوص و یا بخیه زدن برای بستن دوباره ی زخم استفاده می کند

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *