آیا کاشت مو در جای شکستگی سر امکان‌پذیر است؟


معمولا افرادی که دچار شکستگی‌های جزئی شده‌اند می‌توانند با بلند کردن موها این بخش را بپوشانند و آن را از چشم دیگران مخفی کنند؛ اما اگر شکستگی گسترده باشد یا فرد دچار ریزش مو شود محل شکستگی کاملا واضح خواهد بود و نمی‌توان آن را پوشاند. درمان‌های شایعی که برای ریزش موها استفاده می‌شوند نمی‌توانند بر روی محل شکستگی تاثیر بگذارند و باعث رشد مجدد موها در آن شوند. حال سوال اینجاست که آیا روشی وجود دارد که موها دوباره در محل شکستگی رشد کنند و سر افراد کاملا یکدست و یکنواخت شود؟ در این مطلب به این سوال پاسخ خواهیم داد.

چرا موها در ناحیه شکستگی رشد نمی‌کنند ؟

شکستن سر معمولا باعث ایجاد جراحتی عمیق در آن می‌شود که با بخیه رفع خواهد شد. این جراحت عمیق و پاره شدن پوست سر در زمان وقوع اتفاق باعث از بین رفتن فولیکول‌های مو در محل جراحت می‌شود. حتی اگر بخشی از فولیکول‌ها هم از آسیب ناشی از شکستگی در امان مانده باشند در زمان بخیه زدن و کشیدن پوست برای بستن زخم حتما آسیب می‌بینند و به همین دلیل است که بعد از ترمیم محل شکستگی دیگر هیچ مویی در این قسمت رشد نخواهد کرد. این موضوع می‌تواند بر روی اعتماد به نفس افراد تاثیر بگذارد و به همین دلیل به دنبال راه‌حلی برای رفع آن می‌گردند.

برای رویش دوباره موها در محل شکستگی چه باید کرد؟

روش‌های رایجی که برای درمان ریزش موها یا پرپشت‌تر کردن آن‌ها استفاده می‌شود؛ یعنی داروهای موضعی یا خوراکی نمی‌تواند بر روی محل شکستگی تاثیر بگذارد. چراکه در این محل هیچ فولیکولی ندارد که با این داروها تحریک شود و موها مجددا رشد کنند. پس می‌توان گفت که تنها راهکار برای رویش مجدد مو در این قسمت قرار دادن فولیکول‌های جدید در آن یعنی کاشت مو است؛ اما سوال اینجاست که کدام‌یک از روش‌های کاشت مو مطمئن‌تر هستند و می‌توانند نتایج بهتری را در محل شکستگی ایجاد کنند.

بر اساس تجربه و نتایج تحقیقات پزشکان کاشت مو به روش FUE راهکاری کاربردی برای پوشاندن جای شکستگی و رویاندن دوباره موها در این محل است. این روش از روش‌های کم تهاجمی کاشت مو به شمار می‌رود که زخم‌های بسیار ریزی در سر ایجاد می‌کند و علاوه بر اینکه درمانی مناسب برای ریزش موهاست می‌تواند برای رویش مجدد مو در محل شکستگی نیز استفاده شود. البته توجه داشته باشید که استفاده از این روش برای پوشاندن ناحیه شکستگی تهاجمی‌تر است و تبحر و مهارت جراح در انجام آن اهمیت بسیار زیادی دارد.

استفاده از روش FUE برای درمان محل شکستگی چگونه است؟

محل شکستگی نسبت به سایر قسمت‌های سر که دچار ریزش مو شده‌اند بسیار حساس‌تر است و کاشت مو در آن باید با احتیاط بیشتری انجام شود. با توجه به اینکه این محل قبلا یک‌بار آسیب دیده است امکان ایجاد برش در آن وجود ندارد و می‌تواند باعث ایجاد تنش در ناحیه شود. همچنین زخم‌های بسیار ریز روش FUE نیز باید بسیار بااحتیاط در محل‌های مناسبی که کمترین تحریک را بر روی بافت آسیب‌دیده ایجاد می‌کنند ایجاد شوند.

بانک موی مناسب برای کاشت مو در این روش ناحیه شقیقه یا پشت سر است که موهای مقاوم‌تری در برابر ریزش دارند و به همین دلیل در افرادی که طاسی آن‌ها تثبیت شده است این قسمت‌ها دارای مو هستند. اگر شخص دچار ریزش مو باشد می‌توان کاشت مو در کل سر و همچنین ناحیه شکستگی را به‌یک‌باره انجام داد و نیازی به مراجعه جداگانه برای هر قسمت نیست. افرادی هم که تنها برای پوشاندن ناحیه شکستگی مراجعه کرده‌اند می‌توانند از موهای همین قسمت‌ها استفاده کنند. البته اگر شکستگی در این نواحی اتفاق افتاده باشد، از قسمت‌های دیگر به‌عنوان بانک مو استفاده خواهد شد.

بررسی نتایج

از این نظر که کاشت مو در جای شکستگی به روش FUE کاملا کارآمد است و می‌تواند این ناحیه را به‌طور کامل پوشش دهد شکی نیست. در حال حاضر افراد زیادی در سراسر دنیا هستند که با این روش و بدون باقی ماندن جای اسکار و جراحت این کار را انجام داده‌اند؛ اما مسئله اینجاست که آیا تراکم و کیفیت موهای کاشته شده در این ناحیه کاملا شبیه به موهای طبیعی فرد خواهد بود؟

توجه داشته باشید که در جای شکستگی بافت پوست هم صدمه‌دیده است و اگر آن را با پوست سایر قسمت‌های بدن مقایسه کنید متوجه خواهید شد که پوست این قسمت از نظر ساختار، رنگ و ویژگی‌ها با سایر نواحی کاملا متفاوت است. با توجه به این موضوع می‌توان نتیجه گرفت که میزان گردش خون در ناحیه کمتر و ضعیف‌تر از دیگر قسمت‌هاست و طبیعتا موهای کاشته شده در این ناحیه کیفیت و تراکمی برابر با دیگر قسمت‌ها را نخواهند داشت.

با توجه به محدودیت‌های ناحیه شکستگی، در هر سانتیمتر مربع از این ناحیه نمی‌توان بیشتر از 30 تار مو کاشت. به همین دلیل تراکم آن در مقایسه با سایر قسمت‌ها کمتر خواهد شد. البته توجه داشته باشید که با توجه به اینکه در روش FUE گرافت‌های خارج شده آسیبی نمی‌بینند، نهایتا به نتایج مطلوبی خواهید رسید؛ رضایت بالای متقاضیان نیز گواهی بر همین موضوع است. نکته‌ای که می‌تواند کیفیت موهای کاشته شده در جای شکستگی را افزایش دهد این است که بعد از گذشت 1 سال کاشت مو در این ناحیه را دوباره انجام دهید تا بافت‌های آسیب‌دیده و رگ‌های خونی بهبود پیدا کنند.

ایمنی کاشت مو به روش FUE چقدر است؟

افرادی که تنها قصد کاشت مو در جای شکستگی را دارند همواره با این سوال مواجه هستند که آیا این روش ایمن است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که روش FUE یکی از ایمن‌ترین روش‌های کاشت مو است که بدون نیاز به بیهوشی عمومی و با ایجاد کمترین عوارض انجام خواهد شد. در این روش فولیکول‌های مو به‌صورت دانه‌دانه استخراج می‌شوند و نیازی به ایجاد برش‌های بزرگ در پوست سر نیست. به همین دلیل هم هست که متقاضی بعد از کاشت مو با چند روز استراحت می‌تواند به کار خود برگردد و نگران ایجاد شدن جای اسکار در آینده هم نباشد.

کاشت مو به روش FUE چگونه انجام می‌شود؟

در این روش پزشک ابتدا فولیکول‌های مو را از محل بانک مو استخراج می‌کند. این کار با استفاده از دستگاهی به نام پانچ انجام می‌شود که سری بسیار ظریفی دارد و سوراخ‌های بسیار ریزی را در پوست سر ایجاد می‌کند. به همین دلیل هم هست که بعد از کاشت با این روش جای زخم بر روی سر باقی نمی‌ماند.

فولیکول‌ها بعد از استخراج از محل در ماده مخصوصی قرار می‌گیرند تا در زمانی که خارج از سر قرار دارند آسیبی نبینند. این ماده همچنین دارای موادی مغذی است که به تقویت فولیکول‌های خارج شده کمک می‌کند. بعد از آماده‌سازی محل کاشت سوراخ‌های ریزی در این محل ایجاد می‌شود و فولیکول‌های خارج شده در آن قرار می‌گیرند. با توجه به ظرفیت ناحیه شکستگی و گستردگی آن تعداد فولیکول‌ها تعیین می‌شود و شما را به تراکمی رضایت‌بخش می‌رساند.

نتایج کاشت مو به روش FUE در جای شکستگی بعد از گذشت 6 ماه به‌طور کامل خود را نشان می‌دهند. بعد از یک سال تمدید کاشت مو را فراموش نکنید تا بتوانید به تراکم دلخواه خود برسید. توجه داشته باشید که بعد از یک بار تمدید دیگر نیازی به کاشت مجدد مو نیست و موها در محل شکستگی درست مثل موهای طبیعی رشد می‌کنند.

هزینه کاشت مو در جای شکستگی

معمولا هزینه‌ کاشت مو به تعداد فولیکول‌های برداشت شده و گستردگی ناحیه کاشت بستگی دارد که در مورد کاشت مو در جای شکستگی نیز صادق است. علاوه بر این با توجه به حساس بودن ناحیه شکستگی و نیاز به حضور جراح ماهر در محل و در بعضی موارد نیاز به حضور بیشتر از یک جراح هزینه‌های این روش نسبت به کاشت موی معمولی با روش FUE بیشتر خواهد شد. البته زمانی که نتایج این روش را مشاهده کنید متوجه خواهید شد که این هزینه کاملا ارزشش را داشته است.

هزینه کاشت مو در کلینیک خانه سفید تهران بین ۱۵ تا ۲۵ میلیون تومان (سال ۱۴۰۲) می‌باشد.

در کلینیک تخصصی پوست و موی خانه سفید کاشت مو همواره با استفاده از جدیدترین دستگاه‌ها و توسط بهترین پزشکان کشور انجام می‌شود؛ به همین دلیل هم هست که درصد رضایت مراجعان به این کلینیک بسیار بالاست. با کاشت مو در این کلینیک می‌توانید جای شکستگی را به‌طور کامل پوشش دهید و صاحب موهایی کاملا یکنواخت و جذاب شوید. بررسی نمونه کارهای کلینیک و صحبت با افرادی که تجربه درمان در خانه سفید را داشته‌اند می‌تواند به شما برای افزایش اطمینان از مهارت و تبحر پزشکان کلینیک کمک کند.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *