انواع روش های کاشت مو | مزایا، عوارض و هزینه


با گذشت زمان، ریزش موها می‌تواند به احساس ناامیدی و کاهش اعتمادبه‌نفس منجر شود. اما آیا می‌دانستید که روش‌های کاشت مو، به شما امکان بازگشت به موهای طبیعی و شکوهمند را می‌دهند؟ در این مقاله، با انواع روش‌های کاشت مو و مزایای بی‌نظیر آنها آشنا می‌شوید. از آغاز پیدایش کاشت مو تا روش های نوین مانند ARTAS همه را در این مقاله کشف خواهید کرد. پس همراه ما باشید تا به دنیایی از اعتمادبه‌نفس و جذابیت دوباره بازگردید!

پیدایش روش‌های کاشت مو
اولین تلاش‌ها برای کاشت مو به دهه‌‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ میلادی باز می‌گردد. در آن زمان برای کاشت مو، پلاگ‌ها یا تکه‌های بزرگ پوستی را با جراحی از پشت سر برداشت می‌کردند و در نواحی دچار طاسی پیوند می‌زندند. این پیوند‌ها حاوی تعداد زیادی مو بودند و نهایتاً ظاهری ایجاد می‌کردند که اصلاً طبیعی و زیبا نبود. امروزه دیگر از این روش استفاده نمی‌شود. در دهه‌ی ۱۹۷۰ میلادی تکنیک جدیدتری ابداع شد که در آن با استفاده از ابزار جراحی خاصی، پلاگ‌های دایره‌ای شکل با قطر ۲ تا ۴ میلی‌متر از بانک مو برداشت می‌کردند و در ناحیه‌ی گیرنده پیوند می‌زدند. پلاگ‌ها کوچکتر و نتایج بهتر شدند ولی هنوز طبیعی نبودند. امروزه از این روش نیز استفاده نمی‌شود.

در دهه‌های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ میلادی، تحولی در کاشت مو صورت گرفت که زمینه‌ساز روش‌های مدرن امروزی شد. در سال ۱۹۸۴ تکنیک مینی گرافت ابداع شد. در این روش، پوست را به شکل نواری نازک از پشت سر برداشت می‌کردند؛ چیزی مشابه با روش FUT امروزی. سپس گرافت‌های کوچک حاوی ۴ تا ۱۲ تار مو را از آن استخراج می‌کردند. نتایج مینی گرافت‌ها شبیه به کاشت مو با پلاگ بود ولی برای طبیعی کردن نتایج، از میکرو گرافت‌ها استفاده می‌شد که حاوی یک یا دو تار مو بود.

روش مینی گرافت و میکرو گرافت دو مشکل بزرگ داشت:

اندازه‌ی گرافت‌ها بزرگ‌تر از حالت طبیعی بود. نتایج کاشت مو خوب بود ولی هنوز جلوه‌ی طبیعی یا نچرال نداشت.
تعداد گرافت‌های قابل کاشت محدود بودند. در یک جلسه بین ۴۰۰ تا ۸۰۰ گرافت می‌توانستیم برداشت کنیم و بکاریم.

کاشت مو به روش FUT تقریباً از زمانی که مینی‌گرافت ابداع شد، کاشت مو به عنوان تنها روش درمان ریزش مو توسط جامعه‌ی پزشکی و عموم مردم پذیرفته شد. اقبال این روش کاشت مو باعث شد سرعت توسعه‌ی تکنیک‌های کاشت مو نیز بیشتر شود. تا قبل از روش FUT، مشکل اصلی کاشت مو، نتایج مصنوعی یا اصطلاحاً عروسکی آن بود. اگر به موی سر عروسک‌های قدیمی دقت کرده باشید، حتماً دیده‌اید که دسته‌هایی از ۱۰ تا ۲۰ مو با فواصل زیاد از هم روی سر عروسک قرار دارند. نتایج روش‌های قدیمی کاشت مو نیز به این شکل بود. پس در قدم اول پزشکان رسیدن به نتایج نچرال یا طبیعی در کاشت مو را در دستور کار قرار دادند. تلاش برای رسیدن به نتایج طبیعی و زیبا، باعث ابداع روش FUT شد. روشی که تحولی را در کاشت مو ایجاد کرد و توانست به سرعت روش‌های قبلی را به کلی از رده خارج کند. روش FUT پایه‌ی تمامی روش‌های کاشت موی امروزی شد و هنوز هم به عنوان یکی از روش‌های اصلی کاشت مو در سرتاسر دنیا کاربرد دارد. مراحل روش FUT در این روش ابتدا نوار نسبتاً کوچکی را از پوستِ پشت سر برداشت می‌کنیم. سپس زخم ایجاد شده را بخیه می‌زنیم. البته موهای نواحی بالاتر جای این زخم را به خوبی می‌پوشانند ولی اگر موهای پشت‌سرتان خیلی کوتاه کنید، ممکن است معلوم شود. نوار پوستی برداشت شده زیر میکروسکوپ‌های تخصصی و قدرتمند قرار داده می‌شوند. تیم درمانی با استفاده از ابزارهای خاص، واحدهای فولیکولی موجود در نوار پوستی را استحراج می‌کنند. هر کدام از این واحدهای فولیکولی شامل ۱ تا ۴ تار مو هستند و پس از آماده‌سازی، «گرافت» نام می‌گیرند. گرافت‌های آماده شده در اختیار جراح و تیم درمانی قرار می‌گیرد و فرآیند کاشت گرافت‌ها شروع می‌شود. در تمام روش‌های کاشت مو، این مرحله اساس یکسانی دارد و فقط ممکن است ابزارهای متفاوتی استفاده شوند. در مرحله‌ی کاشت، سوراخ‌های ریزی در پوست ناحیه‌ی گیرنده ایجاد می‌شود و جراح گرافت‌ها را درون این سوراخ‌ها قرار می‌دهد. برای سوراخ کردن پوست سر از ابزار به نام پانچ استفاده می‌شود که سوراخ‌هایی با قطر ۰.۵ تا ۱ میلی‌متر ایجاد می‌کند. معمولاً در روش FUT از پانچ‌های یک میلی‌متری استاندرد استفاده می‌شود. عمق و زاویه‌ی ایجاد سوراخ‌ها مهم است. اگر عمق کم یا زیاد باشد، گرافت از بین می‌رود. اگر زاویه‌ی پانچ درست نباشد، خواب مو اشتباه از آب در می‌آید. قبل از شروع جلسه درمانی، طرح کاشت مو روی سر شما رسم می‌شود. در مرحله‌ی کاشت، با توجه به این طرح، گرافت‌ها را فواصل مناسب درون پوست قرار می‌دهند.
کاشت مو به روش FUE روش FUT تحولی کاشت مو ایجاد کرد و هنوز هم به عنوان یکی از پرطرفدارترین روش‌های کاشت مو استفاده می‌شود؛ ولی یک مشکل بزرگ دارد: روش FUT تهاجمی است. در این روش باید روی پوست سر برشی ایجاد کنیم که خونریزی دارد و زخم ایجاد شده را می‌بایست بخیه بزنیم. خطرات این جراحی زیاد است و عوارض متعددی هم دارد. برای حل این مشکلات، روش FIT ابداع شد. کاشت موی FUE به قدری کم‌تهاجمی است که به آن کاشت موی بدون جراحی می‌گویند. این روش نیازی به برش و بخیه ندارد، خونریزی و درد ندارد و تقریباً بی‌عارضه است. مراحل روش FUE مراحل روش FUE تقریباً مشابه روش FUT است. کاشت مو به روش FUE در سه مرحله‌ی برداشت، آماده سازی و کاشت گرافت‌ها صورت می‌گیرد. تفاوت اصلی این روش با روش FUT در مرحله‌ی برداشت یا استخراج گرافت‌ها است. در روش FUT با تکنیک برداشت نواری، تعداد زیادی واحد فولیکولی را به یکباره استخراج می‌کنیم. اما در روش FUE به جای برداشت نوار پوستی، واحدهای فولیکولی را به صورت دانه دانه استخراج می‌کنیم. در روش FUE با استفاده از ابزار پانچ، سوراخ‌های کوچکی در بانک مو ایجاد می‌کنیم و هربار فقط یک فولیکول را از بافت‌های اطرافش جدا و سپس با استفاده از انبرک کوچک، فولیکول را خارج می‌کنیم. این کار را صدها بار تکرار می‌کنیم تا به تراکم مد نظر برسیم. سوراخ‌های ایجاد شده توسط ابزار پانچ، بسیار کوچک هستند. خونریزی آن‌ها در حد یک قطره است. نیازی به بخیه زدن هم ندارند و در عرض یکی دو روز خود به خود خوب می‌شوند. همچنین در روش FUE خطر ایجاد اسکار و زخم‌های گوشتی نیز وجود ندارد. بعد از اتمام مرحله‌ی برداشت، واحدهای فولیکولی زیر میکروسکوپ می‌روند تا برای کاشت آماده شوند. بعد از آماده سازی، گرافت‌ها در اختیار جراح و تیم درمانی قرار می‌گیرند تا فرآیند کاشت مو شروع شود. مرحله‌ی کاشت مو در روش FUE دقیقاً مثل روش FUT است. در این مرحله‌ به کمک ابزار پانچ سوراخ‌هایی در ناحیه‌ی گیرنده ایجاد شده و گرافت‌ها را درون سوراخ‌ها قرار می‌گیرند. تنها ضعف روش FUE نسبت به FUT کیفیت پایین‌تر گرافت‌ها است. این مسئله دو دلیل دارد: سرعت برداشت واحدهای فولیکولی کمتر از روش FUT است. برای همین فولیکول‌ها مدت بیشتری خارج از بدن هستند و ممکن است آسیب ببینند. استخراج فولیکول‌ها در روش FUT در زیر میکروسکوپ انجام می‌شود برای همین خطای کمتری دارد. خطای برداشت گرافت‌ها در روش FUE بیشتر است.

کاشت مو به روش SUT
روش FUE خیلی زود به پرطرفدارترین روش کاشت مو تبدیل شد. ولی طولی نکشید که تلاش‌ها برای افزایش سرعت و تراکم قابل دستیابی با روش FUE باعث اختراع ابزارهای اتوماتیک پیشرفته شد. یکی از اولین و بهترین دستگاه‌های کاشت مو، SAFER نام داشت و در ایران کاشت مو با استفاده از این دستگاه SUT نام گرفت.

اولین نکته‌ای که باید در مورد کاشت مو به روش SUT بگوییم، این است که این روش تمام اتوماتیک، خودکار یا رباتیک نیست. دستگاه استفاده شده در این روش دو قابلیت دارد که فقط در مرحله‌ی استخراج فولیکول‌ها به ما کمک می‌کنند:

پانچ ماشینی با قبلیت چرخش که مثل مته پوست را سوراخ می‌کند. این پانچ درون یک هولدر دستی قرار دارد و استفاده از آن دقیقاً مشابه هولدرهای غیرماشینی قدیمی است. فقط سرعت و دقت بیشتری دارد.
قابلیت مکش یا ساکشن که فولیکول را بدون دخالت دست به داخل دستگاه می‌کشد.
قابلیت‌های دستگاه SUT باعث افزایش سرعت برداشت فولیکول‌ها و کاهش خطای برداشت می‌شوند و کیفیت گرافت‌ها را بهبود می‌بخشند. مراحل روش SUT دقیقاً مثل روش FUE است با این تفاوت که در مرحله‌ی برداشت از پانچ ماشینی و قابلیت ساکشن دستگاه برای استخراج فولیکول‌ها استفاده می‌کنیم. سپس واحدهای فولیکولی در زیر میکروسکوپ آماده‌سازی می‌شوند. در مرحله‌ی پایانی به کمک پانچ‌های دستی یا پانچ ماشینی دستگاه، گرافت‌ها را در ناحیه‌ی گیرنده می‌کاریم.

کاشت مو به روش Micro FIT روش SUT توانست بخشی از مشکلات روش FUE را بهبود بخشد ولی هنوز جای برای بهتر شدن وجود داشت. این جا بود که روش Micro FIT ابداع شد. در این روش از دستگاه‌های پیشرفته‌تر مثل نئو گرافت ۲ و آخرین تکنیک‌های کاشت مو استفاده می‌شود. مراحل روش Micro FIT در روش Micro FIT برای برداشت واحدهای فولیکولی از ایمپلنتر مینیاتوری استفاده می‌کنیم. مثل دستگاه SUT، این ایمپلینتر مینیاتوری دارای پانچ چرخشی است و برخلاف آن می‌توانیم قطر پانچ را به دلخواه تغییر بدهیم. در روش MFIT می‌توانیم از پانچ‌هایی با قطر ۰.۶ تا ۰.۹ میلی‌متر استفاده کنیم. قابلیت تغییر ضخامت پانچ به ما کمک می‌کند که واحد‌های فولیکولی کوچکتری را برداریم و به نتایج طبیعی‌تری برسیم. ضخامت پانچ در روش‌های SUT و FUE ثابت است. دستگاه‌های استفاده شده در روش MFIT به قابلیت مکش یا ساکشن مجهز هستند و نیازی به استفاده از پنس یا انبرک‌ها نیست. به این ترتیب فولیکول با ابزار جراحی در تماس مستقیم نیست و آسیب کمتری می‌بیند. مراحل آماده‌سازی و کاشت گرافت‌ها در کاشت مو به روش Micro FIT همانند سایر روش‌های کاشت مو بوده و یکسان است. به طور کلی این دو مرحله حتی در کاشت موی رباتیک ARTAS (که هنوز به ایران وارد نشده) نیز همانند روش‌های قدیمی‌تر کاشت مو هستند.
کاشت مو به روش BHT BHT مخفف عبارت body hair transplant یا «کاشت مو با موهای بدن» است. BHT یک روش کاشت مو نیست و فقط به این اشاره دارد که برای کاشت از موهای بدن استفاده می‌کنیم. برای برداشت موهای بدن می‌توانیم از روش‌های FUE، SUT و Micro FIT استفاده کنیم. چند نکته‌ی مهم در مورد روش BHT : برداشت گرافت‌ها از بین موهای بدن (ریش، سینه و پشت) فقط برای آقایان ممکن است. موهای بدن کیفیت کمتری از موهای سر دارند و درصد کمتری از آن‌ها بعد از پیوند زنده می‌مانند. از روش BHT برای بهبود تراکم کاشت مو استفاده می‌شود. از این روش نمی‌توان به عنوان روش اصلی کاشت مو استفاده کرد.
کاشت مو به روش ترکیبی در روش ترکیبی به طور همزمان از روش‌های FUT و FUE استفاده می‌کنیم. ابتدا با روش FUT کاشت مو را انجام می‌دهیم. سپس برای افزایش تراکم و زیباسازی از روش FUE استفاده می‌کنیم. مزیت اصلی روش ترکیبی این است که بالاترین تراکم ممکن در یک جلسه را ایجاد می‌کند. معایب این روش نیز معایب روش FUT یعنی تهاجمی بودن و ایجاد زخم و خونریزی است. هزینه این روش بیشتر از روش FUT و کمتر از روش FUE است. ترمیم مو به روش HRT در این روش ترمیم مو به جای استفاده از فولیکول‌ها و موهای طبیعی خودتان، از فیبرهای مصنوعی که از نظر جنس و رنگ شبیه موهای شما هستند استفاده می‌کنیم. فیبرهای کاشته شده رشد نمی‌کنند و همیشه اندازه‌ی ثابتی دارند.

آینده کاشت مو
ابزارها و روش‌های کاشت مو به سرعت در حال پیشرفت هستند. به طور مثال هم اکنون تعداد کمی از کلینیک‌های دنیا از ربات کاشت مو به نام ربات ARTAS استفاده می‌کنند که کلیه مراحل کاشت مو را به شکل اتوماتیک انجام می‌دهد. کاشت مو جدا از این که یک روش درمانی است، یک هنر نیز هست. جراحان حرفه‌ای کاشت مو به خوبی می‌دانند که چه تعداد گرافت را به چه شکل در سر بکارند که زیباترین نتایج حاصل شود و همچنین بانک موی شما ذخیره‌ای برای آینده داشته باشد. یا مثلاً می‌دانند که خط رویش را چگونه طراحی کنند که کسی متوجه مو کاشتن شما نشود.

کلینیک خانه سفید به دلیل بهره‌گیری از کادر مجرب و مجهز بودن به پیشرفته‌ترین ابزار کاشت مو موفق شده که ماهرترین و مجرب ترین جراحان کاشت موی ایران جذب کند. جراحانی که می‌توانید رسیدن به بهترین نتایج ممکن را از آن‌ها انتظار داشته باشید.

هزینه کاشت مو
همانطور که می‌دانید عمل کاشت مو به عنوان یکی از عمل‌های زیبایی شناخته می‌شود و بیمه هزینه‌های آن را به عهده نمی‌گیرد. به همین دلیل تمامی افرادی که می‌خواهند عمل کاشت مو را انجام دهند، هزینه‌ها را بزرگترین مانع پیش روی خود می‌بینند. عوامل بسیار زیادی هزینه‌ کاشت مو را تعیین می‌کنند. این عوامل عبارتند از:

روش کاشت مو،
میزان ریزش مو،
تعداد گرافت کاشته شده،
میزان تبحر تیم پزشکی،
سطح امکانات و تجهیزات مرکز جراحی و کلینیک کاشت مو.
بر همین اساس حدود هزینه روش های جدید کاشت مو طبق جدول زیر تعیین می شود. (زمستان ۱۴۰۱)


#روش کاشت موهزینه ( میلیون تومان)
۱ روش FUEبین ۱۰ تا ۱۲
۲ روش SFUE و SFUEplusبین ۲۰ تا ۳۰
۳روش MICRO FITبین ۱۲ تا ۱۵
۴روش میکروگرافتبین ۱۲ تا ۱۵
۵روش ترکیبی و سوپرترکیبیبین ۱۰ تا ۱۳
۶روش SUTبین ۱۰ تا ۱۳
۷روش DHIبین ۱۵ تا ۲۰
۸روش Sapphire FUEبین ۵۰ تا ۶۵
۹روش ARTASبین ۳۰۰ تا ۳۵۰

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *