درمان ترک و شیارهای سر بعد از کاشت مو

درمان ترک و شیارهای سر بعد از کاشت مو

با پایان یافتن فرایند کاشت مو ممکن است با مشکلات و عوارض متعددی مواجه شوید.


با پایان یافتن فرایند کاشت مو ممکن است با مشکلات و عوارض متعددی مواجه شوید. یکی از نادرترین انواع این عارضه‌ها ترک سر بعد از کاشت مو است که جلوه ناخوشایندی دارد. ترک سر به چه دلیلی اتفاق می‌افتد؟ ترک خوردن سر معمولاً به علت خشکی و عوارض دیگر رخ می‌دهد. اما در صورتی که با چنین عارضه‌ای مواجه شدید، نگران نباشید. راهکارهای متعددی وجود دارد که به کمک آنها می‌توان این مشکل را برطرف کرد. خبر خوش اینجاست که حتی می‌توان با انجام اقداماتی از بروز ترک سر پیشگیری کرد.

با ما همراه باشید تا هر آنچه در مورد ترک سر باید بدانید را با شما در میان بگذاریم.

ترک سر بعد از کاشت مو

عوامل متعددی در بروز ترک سر دخالت دارند، اما پیش از پرداختن به این علل بهتر است بدانیم که ترک سر به چه شکلی ظاهر می‌شود؟ به طور کلی ترک سر در ابعاد بزرگ و کوچک به چشم می‌خورد. این ترک‌ها کانال‌های کوچکی در ناحیه کاشت مو هستند؛ محلی که پوست باز می‌شود. جالب است بدانید که این ترک‌ها فاقد فولیکول‌ مو هستند و در این حالت پیاز مو به سمت لبه‌های ترک جابه‌جا می‌شود. حال که با شکل ظاهری ترک سر آشنا شدیم، نوبت آن است که علل بروز این معضل را مورد بررسی قرار دهیم.

چرا ترک سر بعد از کاشت مو اتفاق می‌افتد؟

همان‌طور که می‌دانید طی فرایند کاشت مو، سوراخ‌هایی در پوست سر ایجاد می‌شود که پیوند فولیکول‌های مو در این محل اتفاق می‌افتد. در این حالت مقدار کمی خون از هر سوراخ به خارج نفوذ پیدا می‌کند.از آنجا که شستشوی محل کاشت مو به مدت ۲ تا ۳ روز بعد از فرایند کاشت مو ممنوع است، امکان پاکسازی پوست سر از این لخته‌های خون وجود ندارد. در ادامه خون به سطح رویی پوست نفوذ پیدا می‌کند و با خشک شدن سبب پوسته پوسته شدن پوست سر می‌شود. در نهایت با خشک شدن خون و پوسته‌ها، پوست سر کشیده می‌شود. با جدا شدن پوسته‌ها از سر، شاهد ترک پوست خواهیم بود.

اما سایر علل بروز این اتفاق چیست؟

  • تاثیر مواد بی‌حس کننده : جالب است بدانید که تزریق مواد بی‌حس کننده سبب تشدید خشکی پوست سر می‌شود. این امر یکی از دلایل ترک سر بعد از کاشت مو به حساب می‌آید.
  • خشکی پوست سر : خشکی پوست سر و عدم برخورداری از رطوبت کافی گاه به دلایل ژنتیکی اتفاق می‌افتد و گاه به خاطر تاثیرات مواد شیمیایی بر پوست است. خبر بد اینجاست که احتمال بروز ترک سر برای افراد با پوست خشک بیشتر از سایر افراد است.

با این حال جای نگرانی در این خصوص وجود ندارد. ما راهکارهای پیشگیری از بروز چنین عارضه‌ای را با شما به اشتراک می‌گذاریم.

ترک سر بعد از کاشت مو

راهکارهای پیشگیری از ترک سر بعد از کاشت مو

همان‌طور که می‌دانید پیشگیری بهتر از درمان است. به کمک راهکارهای ساده این امکان را خواهید داشت که از بروز ترک سر پیشگیری کنید.

نوشیدن آب و سایر مایعات را فراموش نکنید!

کمبود آب نقش غیرقابل انکاری در خشکی پوست سر دارد. به همین خاطر است که نباید نوشیدن آب به مقدار کافی چه قبل از کاشت مو و چه بعد از آن را فراموش کنیم. ناگفته نماند که افراد مبتلا به بیماری‌هایی نظیر دیابت، کم کاری تیروئید و مواردی از این قبیل، بیشتر از سایر افراد در معرض ترک سر قرار دارند. به همین خاطر نوشیدن آب کافی بعد از فرایند کاشت مو برای این افراد الزامی است.

مصرف داروها و الکل را به حداقل برسانید

افرادی که مجبور به مصرف داروهایی مانند آسپرین هستند، بیشتر در معرض ترک سر بعد از کاشت مو قرار دارند. دلیل این امر را باید رقیق شدن خون دانست. البته مصرف الکل نیز تاثیر مشابهی بر غلظت خون می‌گذارد و احتمال ترک خوردن پوست سر را افزایش می‌دهد.

رژیم غذایی سالمی را در پیش بگیرید

تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی از بروز ترک سر پیشگیری می‌کند. به کمک این مواد رطوبت مورد نیاز پوست سر تامین شده و از بروز ترک پیشگیری می‌شود. بنابراین بعد از کاشت مو مصرف میوه‌ها و سبزیجات را فراموش نکنید. ویتامین E منبعی سرشار از آنتی‌اکسیدان‌ها به حساب می‌آید. این ماده در کنار مکمل زینک گزینه‌ای ایده‌آل برای حفظ رطوبت پوست سر است و سبب بهبود گردش خون به سر می‌شوند.

حفظ تعادل چربی پوست با رعایت نکات ساده

ترک سر بعد از کاشت مو ممکن است به علت جذب گرد و غبار و آلودگی‌ها نیز اتفاق بیفتد. در اینجاست که رعایت بهداشت فردی، شستشوی منظم سر، پیشگیری از وارد شدن آسیب فیزیکی به سر اهمیت پیدا می‌کند. با رعایت این نکات ساده احتمال بروز ترک به حداقل می‌رسد و زخم‌ها در مدت زمان کوتاه‌تری بهبود پیدا می‌کنند.

حفظ تعادل چربی پوست با رعایت نکات ساده

چه زمانی ترک سر بعد از کاشت مو برطرف می‌شود؟

ترک سر معمولاً با گذشت ۳ روز بعد از انجام فرایند کاشت مو ظاهر می‌شوند، اما ترک‌های شدیدتر بین روزهای پنجم تا هشتم بعد از کاشت مو ظاهر خواهند شد. اما خبر خوش اینجاست که این ترک‌ها با رعایت توصیه‌های پزشک و شستشوی منظم بعد از گذشت ۲ هفته بهبود پیدا می‌کنند.

با شستشوی منظم موها و رعایت کامل مراقبت های بعد از کاشت مو به تدریج شاهد کاهش پوسته‌های سر هستیم. پوست روند بهبودی خود را طی می‌کند و به حالت اولیه خود باز می‌گردد. بنابراین هیچ جای نگرانی در خصوص ترک‌های پوست سر وجود ندارد. تنها کافی است به توصیه‌های پزشک عمل کنید و به نتیجه دلخواه خود از کاشت مو دست یابید.

با این حال در صورتی که با این عارضه مواجه شدید، هیچ جای نگرانی وجود ندارد. با شستشو و رفع پوسته و خون لخته از سطح پوست، ترک‌های سر به تدریج محو می‌شوند. در نهایت در صورت بروز هر گونه مشکل، موضوع را با پزشک معالج در میان بگذارید.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *