خارش سر بعد از کاشت مو |‌ علل ایجاد و نحوه درمان

خارش سر بعد از کاشت مو |‌ علل ایجاد و نحوه درمان

خارش یکی از علائم رایج پس از کاشت مو است که خیلی زود از بین می‌رود.


خارش یکی از علائم رایج پس از کاشت مو است که خیلی زود از بین می‌رود. اما، در برخی موارد ممکن است این مسئله کمی به درازا بکشد که در این صورت با چند راهکار ساده و خانگی می‌توان آن را درمان نمود. در این مطلب چند راهکار ساده و خانگی جهت تسکین و جلوگیری از خارش سر بعد از کاشت مو و ابرو معرفی شده است. البته، پیش از پرداختن به آن‌ها بهتر است با علت بروز این عارضه طبیعی آشنا شوید.

علت خارش بعد از کاشت مو چیست ؟

پس از کاشت مو ممکن است متوجه خارش شدید در سطوحی، که عملیات برداشت و پیوند در آن رخ داده، شوید. این امر به دلیل روند بهبودی است که پوست سر شما به منظور ترمیم خود پس از کاشت مو طی می‌کند؛ به طوری که در این فرایند، پوست سر و ابرو اقدام به آزاد کردن مواد شیمیایی (هیستامین) می‌کنند که همین مسئله موجب خارش در پوست سر و ابرو می‌شود.

معمولا خارش مو بعد از یک هفته فروکش می‌کند، اما در موارد نادر ممکن است تا چهار هفته نیز به طول بیانجامد. در هفته اول بهتر است هنگام رفتن به حمام با احتیاط عمل کنید چراکه آب و مواد شوینده پوست سر و ابرو را دچار التهاب و در نتیجه تشدید خارش خواهند کرد. جهت مطالعه کامل نحوه شستشو و استحمام بعد از کاشت مو مطلب اختصاصی وب سایت خانه سفید را بخوانید.

درمان خارش بعد از کاشت مو و ابرو

احساس خارش شدید در سر و ابرو به ویژه موقع خواب بسیار آزاردهنده است. اما، نگران نباشید چراکه با چند راهکار ساده می‌توان آن را برطرف کرد. در ادامه ۵ روش ایده‌آل برای جلوگیری از خارش سر بعد از کاشت مو آورده شده که آن‌ها را باهم بررسی می‌کنیم.

  • در وهله نخست هرگز به محل خارش دست نزنید،
  • مصرف قرص خارش ضد هیستامین
  • استفاده از اسپری آب نمک
  • استفاده از شامپوی ضد خارش
  • محلول پوست استروئیدی

به محل خارش دست نزنید !

بعد از جراحی سر و پیوند کاشت مو و ابرو خیلی از بیماران برای خلاص شدن از شر خارش سر خود اقدام به خاراندن آن می‌کنند. امری که به احتمال فراوان ناحیه پوست سر و ابرو را دچار عفونت پوستی و عفونت فولیکول مو (فولیکولیت) خواهد کرد. در بدترین حالت نیز ممکن است ریشه موهای کاشته شده از جای خود کنده شوند که این مسئله می‌تواند تاثیرات مخربی روی نتایج کاشت مو داشته باشد.

به همین سبب، توصیه می‌شود تا دو هفته هرگز اقدام به خاریدن سر خود نکنید. همچنین، هنگام خواب از بالش‌های کاملا نرم استفاده کنید تا فشاری رو پوست سر شما نیاورد.

مصرف قرص ضد خارش بعد از کاشت مو و ابرو

هیستامین‌ها مواد شیمیایی مخربی هستند که در هنگام روند ترمیم پوست سر آزاد می‌شوند. این ماده شیمیایی همانطور که در ابتدای مقاله عنوان کردیم اصلی‌ترین دلیل ایجاد خارش می‌باشند. با مصرف قرص ضد هیستامین، مواد شیمیایی آزاد شده در پوست سر به مرور کاهش یافته و احساس خارش کمتری به شما دست می‌دهد.

البته، مصرف قرص‌های آنتی‌هیستامین ممکن است شما را خواب آلود کند که در این مواقع مصرف قرص‌هایی با دوز کم نظیر سیتریزین (Cetirizine) و کلورفنامین (Chlorphenamine) توصیه می‌شوند.

استفاده از اسپری آب نمک

بسته به نظر پزشک شما ممکن است سه الی پنج روز پس از عمل امکان شستشوی کامل سر وجود نداشته باشد، در نتیجه استفاده از اسپری آب نمک می‌تواند جایگزین مناسبی برای این کار باشد. به همین سبب، کلینیک کاشت مو باید یک اسپری آب نمک مخصوص برای شما فراهم کند تا در این دوره از آن استفاده کنید. استفاده از اسپری آب نمک نه تنها به تغذیه مو کمک می‌کند بلکه باعث پاک شدن باقی مانده و خشکی پوست می‌شود که نقش موثری در ایجاد خارش سر بعد از کاشت مو و ابرو داشته‌اند.

مقداری از آب نمک را به موهای خود از فاصله ۳۰ سانتی متری اسپری کنید؛ به طوری که تمام پوست سر شما را پوشش دهد. مراقب باشید تا آب نمک به صورت مستقیم و پرفشار به ناحیه سر شما اصابت نکند. چراکه ممکن است به پوست شما آسیب جدی وارد کند.

استفاده از شامپوی ضد خارش

تعداد کمی از افراد ممکن است ۲ هفته پس از کاشت مو و ابرو هنوز خارش شدیدی را در نواحی عمل شده تجربه کنند. این افراد علاوه‌بر مصرف آنتی هیستامین باید از از شامپوی ضد خارش کتوکونازول نیز استفاده کنند. البته، این دارو در برخی داروخانه‌ها فقط با نسخه پزشک قابل خرید است. شامپو کتوکونازول را به مدت ۲ تا ۴ هفته به موها و ابروهای خود زده و خوب آبکشی نمایید تا اثری از آن روی پوست باقی نماند. پس از ۲ هفته نتایج موثر آن را خواهید دید. ذکر این نکته ضروری است که استفاده از شامپوهای غیر از شامپوی مخصوص کاشت مو فقط با تجویز پزشک و توصیه ایشان انجام شود.

استفاده از محلول پوست استروئیدی

در موارد نادری که خارش بیش از ۴-۳ هفته طول بکشد، ممکن است استفاده از محلول پوست سر استروئید ایده خوبی باشد. محلول پوست استروئیدی تقریبا در عرض یک روز خارش را درمان و التهاب پوست را کاهش می‌دهد! استفاده از محلول به مدت هفت روز به درمان خارش و التهاب باقی مانده در پوست سر شما پس از کاشت مو کمک شایانی خواهد کرد. خرید این دارو نیز فقط با نسخه پزشک امکان‌پذیر بوده و برای شروع این روش درمانی باید به پزشکان و جراحان ریزش مو در کلینیک مراجعه کنید.

توصیه آخر

  • به جای خاراندن بهتر است به ناحیه مورد نظر به آرامی ضربه وارد کنید.
  • روی سر دستمال یا حوله خنک قرار دهید تا درد و سوزش ناشی از عمل تسکین یابد.
  • توجه داشته باشید هرگز دستمال یا حوله خنک را با مایع دستشویی نشویید تا اثری از آنزیم ها و مواد شیمیایی در آن باقی نماند.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *