علت پوسته پوسته شدن سر بعد از کاشت مو


یکی از سوالات اصلی مراجعین کلینیک خانه سفید پس از کاشت مو این است که علل پوسته شدن سر بعد از کاشت مو چیست ؟ آیا پوسته شدن سر نشانه خطرناکی است؟ چه مدت این عارضه روی سر نمایان خواهد بود؟ نحوه درمان ان چیست؟ این ها سوالاتی هستند که در این مطلب به همگی پاسخی روشن داده شده است. با ما همراه باشید تا شما را با علل پوسته شدن سر بعد از کاشت مو و نحوه درمان آن آشنا کنیم.

علت پوسته پوسته شدن سر بعد از کاشت مو چیست ؟
علت اصلی پوسته پوسته شدن سر بعد از کاشت مو برش های کوچکی است که جراح برای کاشت فولیکول‌های جدید مو روی سر ایجاد می‌کند. زمان نمایان شدن این عارضه روی سر نیز ۳ روز بعد از عمل جراحی بوده و چند روز طول می‌کشد تا این پوسته ها از بین بروند.

اغلب پزشکان پوسته پوسته شدن سر را امری مفید برای مو می‌دانند، زیرا پوسته ها از پیوند و فولیکول‌های کاشته شده محافظت می‌کنند. البته دلایل دیگری نیز در پوسته شدن سر نقش دارند که در ادامه به دو مورد آن اشاره خواهیم نمود:

­­هنگامی که فولیکول‌های مو در ناحیه پوست سر کاشته می‌شوند، به مرور فرایند ترمیم و ایجاد پیازچه را آغاز می‌کنند. از طرفی، بعد از مداخله در پوست به دلیل ایجاد سوراخ‌ها جهت کاشت مو پوست سر متورم شده و مایعاتی در اطراف آن ایجاد می‌شوند. این مایعات بعد از ۲ الی ۳ روز از نواحی و منافذ کانال‌ها (مانند جوش سر سفید) تخلیه شده و با اکسیژن واکنش نشان داده و در نتیجه خشک می‌شوند. این خشکی ها و پوست‌های مرده روی سر باقی می‌مانند و حالت پوسته پوسته شدن را در سر ایجاد می‌کنند.
دلیل دومی که باعث پوسته شدن سر بعد از کاشت مو می‌شود، ایجاد زخم‌هایی است که به هنگام باز شدن پوست سر برای کاشت فولیکول‌ها پدیدار می‌شوند. این زخم ها نیز بعد از گذشت ۱۰ روز خشک شده و حالت پوست پوست شدن را در سر ایجاد می‌کنند.
عارضه پوسته شدن سر در تمامی بخش های جراحی شده (چه نواحی اهداکننده چه در نواحی کاشته شده) پدیدار می‌شود. در نواحی اهداکننده همانند نواحی جراحی شده به دلیل ایجاد سوراخ‌های متعدد برای استخراج فولیکول مو زخم‌هایی نمایان می‌شوند. این زخم ها در صورتی که پاکسازی نشوند خیلی زود عفونت کرده و موجبات پوست پوست شدن را در سر فراهم می‌کنند.

بنابراین، ضروری است بعد از عمل کاشت مو حتما فرایند پاکسازی و ضد عفونی را انجام دهید. این کار باعث می شود تا از بروز پوسته پوسته شدن سر بعد از کاشت مو جلوگیری شود.

نحوه پاکسازی پوسته از سر به چه شکل است؟
برای از بین بردن پوسته ها از سر باید مراحل زیر را طی نمود:

بهترین کار استفاده از شامپو مناسب کاشت مو بعد از گذشت ۳ روز از عمل است
مقداری شامپو بچه را روی سر خود ریخته و به آرامی ماساژ دهید و بگذارید خیس بخورد. توجه داشته باشید که به هیچ وجه نباید موهای خود را چنگ بزنید.
هرگز به پوسته ها دست نزنید و از کندن آن ها خودداری کنید. زیرا می‌تواند تمام نتایج حاصله را از بین ببرد. در عوض با ریختن آب روی سر خود به از بین رفتن پوسته ها کمک کنید
در مرحله آخر از اسپری سالین استفاده کنید. این اسپری توسط پزشک تجویز خواهد شد.
نحوه درمان پوسته سر بعد از کاشت مو
همانطور که در مقاله شستشو و حمام بعد از کاشت مو گفته شد، بعد از گذشت ۳ روز اجازه حمام کردن وجود داشته و شما می‌توانید با شامپو بچه پوسته های سر را خیس کنید. اما، حمام به تنهایی گزینه مناسبی برای درمان پوسته شدن سر نیست و باید راه های اضافی نیز اتخاذ گردد.

استفاده از داروهای ضد التهاب یکی از بهترین گزینه های انتخاب می‌تواند باشد.
بهتر است از داروهای گیاهی نظیر چای سبز استفاده شود
هرگز زخم ها را با ناخن های خود چنگ نزنید. شما مجاز هستید تا فقط نواحی زخم را به آرامی ماساژ دهید
در صورتی که موهای شما با ریزش مواجه شدند هرگز نترسید، زیرا این یک امر کاملا طبیعی است و ریشه فولیکول ها سر به قوت خود زیر پوست باقی هستند
بعد از گذشت ۱۰ الی ۱۳ روز می‌توانید بدون نگرانی موهای سر خود را ماساژ دهید، زیرا فولیکول ها ریشه خود را محکم نموده و خون کافی را از لایه های زیرین پوست دریافت کرده‌اند.
بعد از درمان پوسته شدن سر فولیکول های مو رشد طبیعی خود را آغاز می‌کنند. پس از آن که واحدهای فولیکولی بعد از گذشت ۷ الی ۱۰ روز قابل رویت شدند، سوراخ های ایجاد شده برای کاشت فولیکول های به مرور محو می‌شوند. این فرآیند بعد از گذشت دو هفته به اوج تکامل رسیده و دیگر اثری از دلمه ها و اسکارهای زهم دیده نمی‌شود. اما، قرمزی پوست سر ممکن است هنوز به قوت خود باقی باشد. این قرمزی ها نیز به مرور بهبود یافته و جای نگرانی برای آن ها وجود ندارد. فولیکول های اولیه همگی به مرور زمان می‌ریزند و موارد تازه رویش خواهند کرد که در صورت مشاهده اولین فولیکول بعد از ریزش طبیعی اولیه باید بسیار خوشحال شوید. چراکه فرایند رشد موهای شما و خداحافظی با طاسی شروع شده است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *