زمان رنگ کردن موها قبل و بعد از کاشت مو


همانطور که می دانید موهای کاشته شده کاملا طبیعی هستند و با موهای خود فرد تفاوتی ندارند، قابلیت رشد دارند و می‌توانید بعد از تثبیت نتایج کاشت مو آن‌ها را به هر فرم و حالتی که دوست دارید دربیاورید. اما علاوه بر حالت دادن و کوتاه کردن بسیاری از خانم‌ها و البته بعضی آقایان دوست دارند که با رنگ کردن موها به چهره خود تنوع بخشند.

به همین دلیل همواره این سوال وجود دارد که چه زمانی بعد از کاشت مو می‌توانند موها را رنگ کنند؟ آیا رنگ‌های معمول برای موهای کاشته شده مناسب هستند یا باید از رنگ‌های مخصوص استفاده کرد؟ آیا امکان دکلره کردن موهای کاشته شده وجود دارد؟ در این مطلب از وبلاگ کلینیک خانه سفید به همه سوالات پاسخ می‌دهیم تا شما بتوانید با خیال راحت موهای کاشته شده خود را به هر رنگی که دوست دارید دربیاورید.

رنگ کردن موها قبل از کاشت مو شاید برای شما عجیب باشد؛ اما بسیاری از پزشکان به افرادی که در سنین بالاتر هستند و موهایشان سفید شده است توصیه می‌کنند که یک هفته قبل از جلسه کاشت مو آن‌ها را رنگ کنند. این موضوع به این دلیل است که در حالت عادی که بخش زیادی از موهای بانک مو سفید است پزشک به‌سختی می‌تواند گرافت‌های مو را برای پیوند پیدا کند. به همین دلیل همه پزشکان به افرادی که موهای سفید زیادی دارند توصیه می‌کنند که یک هفته قبل از جلسه کاشت موهای خود را رنگ کنند تا سرعت جراحی بالاتر برود و پزشک بتواند از بانک موی سفید نیز برای کاشت مو استفاده کند. این موضوع هیچ آسیبی به گرافت‌های کاشت نمی‌رساند و باعث می‌شود که همه قسمت‌های بانک مو کاملا قبال استفاده باشند؛ درنتیجه تراکم موهای کاشته شده بیشتر خواهد شد. آیا رنگ کردن موها بعد از کاشت خطرناک است ؟ یکی از سوالاتی که اکثر افراد می‌پرسند این است که آیا موهای کاشته شده در اثر استفاده از دکلره یا رنگ‌های شیمیایی نمی‌سوزند و از بین نمی‌روند؟ درواقع آن‌ها می‌خواهند بدانند که آیا این موضوع ممنوعیتی دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که ممنوعیت رنگ موها تا مدتی بعد از کاشت وجود دارد ولی دائمی نیست. چراکه موهای کاشته شده کاملا شبیه به موهای طبیعی هستند؛ پس می‌توانید درست مثل موهای طبیعی خود با آن‌ها رفتار کنید. نکته اینجاست که مراقبت نادرست از موهای رنگ شده در هر شرایطی باعث ریزش موها می‌شود؛ پس اگر در زمان مناسب موهای خود را رنگ کردید و شاهد ریزش مجدد یا آسیب به آن‌ها بودید، مطمئن باشید که از شامپوی درستی استفاده نکرده‌اید یا به روش درست از موهای رنگ شده خود مراقبت نکرده‌اید. چه زمانی بعد از کاشت مو مجاز به رنگ کردن موها هستیم؟ رنگ کردن موها بعد از کاشت مو بلامانع است؛ اما به شرطی که موهای کاشته شده به رشد ثابتی رسیده باشند و آن‌قدر محکم باشند که بتوان درست مثل موهای طبیعی با آن‌ها رفتار کرد. فولیکول‌های مو در دوران نقاهت بعد از کاشت بسیار آسیب‌پذیر هستند و نیاز به مراقبت زیادی دارند. همچنین پوست سر نیز بسیار حساس و ضعیف شده است و استفاده از رنگ‌های شیمیایی می‌تواند باعث ایجاد آلرژی و حساسیت در آن بشود. پزشکان توصیه می‌کنند زمان از رنگ مو استفاده کنید که زخم‌های پوست سر به‌طور کامل بهبود پیدا کرده و موها به رشد ثابتی رسیده‌اند. این زمان در میان افراد مختلف از حدود ۴ ماه تا ۱ سال بعد از کاشت متفاوت است؛ اما اغلب پزشکان توصیه می‌کنند که رنگ موها و استفاده از رنگ‌های شیمیایی را تا یک سال بعد از کاشت به تعویق بیندازید تا مطمئن شوید که موهای کاشته شده کاملا مقاوم هستند و استفاده از دکلره یا هر ماده شیمیایی دیگری به فولیکول‌های جدید آسیبی نمی‌رساند.
عوارض رنگ کردن بعد از کاشت مو اگر رنگ موها را در زمان مناسب و با فاصله‌های زمانی مجاز انجام دهید، هیچ آسیبی به موهای کاشته شده نمی‌رسد و شما می‌توانید بدون نگرانی از داشتن چهره‌ای متفاوت لذت ببرید؛ اما اگر قبل از ثابت شدن نتایج کاشت و زمانی که پزشک استفاده از رنگ‌های شیمیایی را توصیه نمی‌کند اقدام به انجام این کار کنید، ممکن است شاهد بروز حساسیت‌ها و التهابات شدید پوستی در کف سر باشید. همچنین فولیکول‌های تازه موها نیز آسیب می‌بینند و فرایند رشد موهای جدید با اختلال مواجه می‌شود. فواصل زمانی مجاز برای رنگ کردن موها بعد از کاشت به‌طورکلی به دلیل اینکه موهای کاشته شده از بخش‌هایی برداشته شده که نسبت به موهای طبیعی سر مقاومت بیشتری دارند، آسیب‌پذیری آن‌ها در برابر رنگ‌های شیمیایی کمتر است. به همین دلیل شما می‌توانید بدون نگرانی در فواصل زمانی کوتاه یعنی تقریبا ماهی یک‌بار موهای خود را به رنگ‌های مختلف دربیاورید یا ریشه گیری کنید. البته درست است که موهای کاشته شده در مقایسه با موهای طبیعی آسیب کمتری می‌بینند؛ اما باید بدانید که رنگ‌های شیمیایی بسیار آسیب‌زننده هستند و استفاده مداوم از آن‌ها به سلامت هر مویی آسیب می‌رساند. توجه داشته باشید که در سال اول بعد از کاشت موها با سرعت بیشتری رشد می‌کنند؛ به همین دلیل ممکن است که در فواصل کوتاه‌تری مجبور به رنگ کردن مو باشید. البته با توجه به حساسیت بیشتر موها در سال اول باید حتما با پزشک خود برای انتخاب رنگ مو و نحوه رنگ کردن مشورت کنید. اگر پزشک به شما اجازه رنگ کردن را داد، ماهی یک‌بار می‌توانید موهای کاشته شده را رنگ کنید. رنگ کردن موهای کاشته شده در خانه ممنوع! اگر تخصص کافی در انتخاب رنگ مو و شناسایی ترکیبات شیمیایی بسیار مضر ندارید هرگز موهای کاشته شده خود را در خانه رنگ نکنید. برخی برندها از ترکیبات گیاهی یا مراقبتی در رنگ موهای خود استفاده می‌کنند و به همین دلیل رنگ موهای آن‌ها آسیب کمتری به موها می‌رساند. با توجه به این موضوع لازم است که برای رنگ کردن موها به یک سالن آرایشی معتبر مراجعه کنید و انتخاب رنگ مو را به شخص متخصص بسپارید. رنگ گیاهی یا شیمیایی ؟ رنگ‌های گیاهی به دلیل نداشتن ترکیبات شیمیایی برای رنگ کردن موهای کاشته شده به‌خصوص در ماه‌های اولیه بعد از کاشت مناسب‌تر هستند. این رنگ‌ها باعث ایجاد خارش و حساسیت در پوست سر نمی‌شوند و به موها نیز آسیب کمتری وارد می‌کنند. با توجه به این موضوع استفاده از رنگ‌های گیاهی بسیار بهتر از شیمیایی است؛ اما اگر رنگ‌های فانتزی و تناژهایی را می‌پسندید که در رنگ‌های گیاهی وجود ندارد، حتما از برندهای معتبر رنگ مو استفاده کنید.

کوتاه کردن موها بعد از کاشت مو

از دیگر عواملی که می‌تواند باعث افزایش جذابیت و زیبایی چهره شما شود، کوتاه کردن موها و حالت بخشیدن به آن هاست. به همین دلیل در این بخش توضیح کوتاهی در خصوص زمان مناسب کوتاهی مو پس از کاشت مو و نحوه انجام این کار ارائه می‌دهیم. تفاوت در سرعت رشد موهای طبیعی و کاشته شده باعث می‌شود که اندازه آن‌ها با هم هماهنگ نباشد و باعث به‌هم‌ریختگی ظاهر افراد شود.

در ماه‌های ابتدایی بعد از کاشت فولیکول‌های کاشته شده باید با محل جدید تطبیق پیدا کنند و سپس رشد آن‌ها آغاز می‌شود. به همین دلیل محل کاشت تا حدود سه ماه بعد از جراحی همچنان خالی است. بعد از گذشت این مدت کم‌کم رشد موها آغاز می‌شود و موهای نازک و کرکی شکل خود را نشان می‌دهند. این موها در مقایسه با موهای طبیعی با سرعت بسیار کمتری رشد می‌کنند و نازک هستند. همچنین در همه قسمت‌های محل کاشت رشد موها یکسان نیست و می‌توان نامنظمی رشد را در این قسمت به‌وضوح مشاهده کرد.

زمان کوتاه کردن موهای کاشته شده

موهای کاشته شده حدود ۶ ماه بعد از کاشت و بعد از طی شدن شوک جراحی (ریزش موها و رشد مجدد آن‌ها) به ضخامت و تراکم خوبی می‌رسند و کاملا شبیه به موهای طبیعی می‌شوند؛ بنابراین فولیکول‌های کاشته شده تثبیت شده‌اند و اکنون شما می‌توانید موها را به هر مدلی که دوست دارید دربیاورید. البته توجه داشته باشید که هرگونه کوتاهی مو و تغییر در محل کاشت باید با مشورت و تایید پزشک انجام شود تا مشکلی برای فولیکول‌های جدید به وجود نیاید.

زمان کوتاه کردن ناحیه برداشت

موهای ناحیه برداشت را می‌توانید از ۲ تا ۴ هفته بعد از کاشت کوتاه کنید. اگر از روش‌های برداشت نواری مو استفاده کرده‌اید، برای پوشاندن محل زخم‌ها می‌توانید موها را کمی بلندتر بگیرید. نکته دیگر اینکه بهتر است تا زمان بهبودی کامل زخم‌ها و ریزش دلمه های ایجاد شده پس از کاشت مو منتظر بمانید، چراکه کوتاه کردن موها می‌تواند به زخم‌ها آسیب برساند و باعث خونریزی پس از کاشت مو شود. درنتیجه گرافت‌ها آسیب می‌بینند و در فرایند رشد آن‌ها اختلال ایجاد می‌شود.

توصیه می شود تا زمان تثبیت شدن کامل فولیکول‌ها تنها با استفاده از قیچی و نه تیغ یا وسایل برقی، موهای خود را کوتاه کنید. همچنین زمان مناسب برای کوتاه کردن موها ۳ ماه بعد از کاشت است، که شوک جراحی سپری شده و فولیکول‌ها تا حدی تثبیت شده‌اند. توجه داشته باشید که استفاده از تیغ اصلاح یا وسایل برقی از حدود ۶ ماه بعد از کاشت و با مشورت پزشک مجاز است.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *