راهکارهای پوشش و درمان خط بخیه و اسکار بعد از کاشت مو


جای بخیه  و ایجاد اسکار بعد از کاشت مو به روش FUT، یکی از نگرانی های افرادی است که بانک موی مناسب برای روش های بدون جراحی کاشت مو نداشته و مجبور به انتخاب روش جراحی برای کاشت موی خود شده‌اند. یکی از علت‌های ایجاد اسکار عمیق و بدفرم تجربه ناکافی جراح کاشت مو است که با بد بخیه زدن ناحیه برداشت موجب فرم بد خط بخیه بعد از کاشت مو می‌شود. بررسی سایر علل و راهکارهای پوشش و درمان محور اصلی محتوای این صفحه از وبلاگ خانه سفید می باشد.

اگر شما هم با روش های جراحی، کاشت مو انجام داده‌اید و نگرانی در این مورد دارید ادامه مطلب را از دست ندهید

علت ایجاد خط بخیه بعد از کاشت مو
ایجاد زخم پس از کاشت مو پاسخ طبیعی بدن در مسیر بهبودی به شمار می رود. البته این بدان معنی نیست که اثر برجای مانده در کاشت مو بسیار آشکار خواهد بود. به منظور ترمیم و از بین بردن خط بخیه راه های متعددی وجود دارد که پس از عمل کاشت انجام می شود. در این بخش ابتدا به صورت تیتروار و خلاصه به تمام عوامل تاثیرگذار در به جای ماندن جای بخیه هنگام کاشت مو اشاره خواهیم کرد و سپس به تفصیل در مورد هر یک از این عوامل توضیح خواهیم داد.

روش های متعدد کاشت مو،
مهارت و تخصص جراح،
سن،
مراقبت های پس از کاشت مو،
ژنتیک و قدرت ترمیم پذیری.
کاشت مو با روش های جراحی
در روش FUT، پزشک برای استخراج فولیکول های سالم یک نوار از پشت سر برمی دارد و پس از برداشتن فولیکول ها و قرار دادن آن در ناحیه دریافت کننده، محل برش نواری را برای جلوگیری از عفونت بخیه می زند. طول این نوار بسته به تعداد فولیکول های استخراجی متفاوت است. در این قسمت از سر، به دلیل برداشت فولیکول ها دیگر مویی نخواهد رویید و یک نوار سفید رنگ به صورت اسکار باقی خواهد ماند.

در حقیقت مانند سایر زخم های بدن، محل حاصل از ترمیم برش سر به صورت یک بافت سفید رنگ در خواهد آمد که نمایی آزار دهنده به پشت سر خواهد داد. این اسکار سفید رنگ تا آخر عمر باقی خواهد ماند؛ در واقع ممکن است از شدت اسکار به مرور زمان کاسته شود؛ با این حال هرگز به طور کامل و صورت خود به خود از بین نخواهد رفت.

مهارت و تخصص جراح
هر چقدر برش های ایجاد شده به وسیله جراح با دقت و مهارت بالاتری انجام گیرد، زخم های کوچکتری حاصل می شود و به تبع جای زخم نیز کوچکتر خواهد شد. همچنین هر قدر پزشک با دقت بیشتری بخیه ها بزند، احتمال بر جای ماندن جای بخیه ها کمتر خواهد شد.

سن شما هنگام کاشت مو
ترمیم و بهبود جای زخم ها رابطه مستقیمی با سن افراد دارد. هر قدر فرد مراجع جوان تر باشد، زخم ها سریع تر بهبود می یابند و بخیه ها زودتر به اصطلاح جوش می خورند. خط اسکار در افرادی که جوان تر هستند، نسبت به افراد مسن سریع تر بهبود خواهد یافت.

نحوه رعایت مراقبت های پس از کاشت مو
انجام دستورالعمل‌های پزشک مانند شست و شوی منظم سر بعد از کاشت مو، استفاده از داروها و لوسیون ها، دستکاری نکردن محل زخم ها و رعایت نکات بهداشتی به منظور ممانعت از عفونت می توانند در بهبود جای زخم ها و کم رنگ شدن آن کمک شایانی کنند.

ژنتیک و قدرت ترمیم پذیری پوست
در کنار سایر عوامل مهم، ژنتیک افراد در بهبود جای زخم ها و کم رنگ شدن آنها تاثیر بسزایی دارد. ممکن است در فردی به دلیل سرعت ترمیم بالای پوست، جای زخم های کمتری در محل بخیه ها باقی بماند ولی فردی دیگر به دلیل سرعت ترمیم پایین زخم ها، با اسکارهای زیادی مواجه گردد.

راهکارهای درمانی خط بخیه
فواید کاشت مو نسبت به عوارضی همچون به جای ماندن خط بخیه آنقدر زیاد است که می توان از این عوارض به طور کلی صرف نظر کرد. با این حال ممکن است افرادی به علت مراجعه به پزشک غیر ماهر با اسکارهای زیادی روبرو شوند و یا به همان اسکارهای کوچک به جای مانده نیز حساس باشند و در صدد رفع کامل آن برآیند. برای این منظور راهکارهای درمانی وجود دارد که در ادامه بیان خواهیم کرد.

  • استفاده از متدهای به روز تر کاشت مو
  • پوشاندن اسکار با موهای خود
  • استفاده منظم از پمادهای ترمیم کننده تجویز شده توسط پزشک
  • میکروپیگمنتیشن پوست سر (SMP)
  • لیزر درمانی
  • تریکوپیگمنتیشن پوست سر (TMP)
  • کاشت مو روی خط بخیه.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *