آیا چربی سر بعد از کاشت مو خطرناک است ؟


کاشت مو یک راه حل قطعی برای درمان ریزش مو است که یکی از پیشروترین زمینه‌های پزشکی است که با پیشرفت‌های زیادی همراه شده است. این روش تقریبا کم تهاجمی بوده و با مراقبت‌های قبل و بعد از عمل همراه است. عوامل زیادی بعد از کاشت مو در ریزش یا رشد مو تاثیر گذار است که مهم‌ترین آنها چربی سر است. چربی سر بعد از کاشت مو یکی از مواردی است که زیباجویان را با چالش مواجه می‌کند.

برای درمان چربی سر بعد از کاشت مو ابتدا باید علل افزایش چربی را بدانیم و آنها را برطرف کنیم. گاهی می‌توان با استفاده از ماسک‌های مخصوص مو چربی سر را به حد متعادلی رساند. همچنین بهتر است برای شستشوی سر بعد از کاشت مو از شامپوهایی با PH پایین و قلیایی استفاده کنید.

آیا چربی سر بعد از کاشت مو طبیعی است ؟

چربی سر بعد از کاشت مو در موارد متعددی رخ می‌دهد؛ چربی که زیباجو قبل از جراحی با آن مواجه نشده و پس از کاشت مو شگفت زده می‌شود. این نوع از چربی سر که بعد از عمل پیوند مو روی سر ایجاد می‌شود در کنار سایر عوامل مثل زینک، پروتئین‌ها، ویتامین‌ها، بیوتین و … به رشد و ترمیم موها کمک می‌کند. در واقع ایجاد این چربی نتیجه واکنش طبیعی پوست به جراحی برای بهبود هر چه سریع‌تر پوست سر و بافت‌های اطراف آن است.

چربی سر یک ترکیب مغذی است که رشد و فعالیت فولیکول‌های کاشته شده را افزاش می‌دهد. این کار با تامین انرژی مورد نیاز فولیکول مو انجام می‌گیرد. بنابراین حتی می‌توان گفت که این چربی برای موهای تازه کاشته شده مفید است. با این حال این گاهی این چربی بیش از حد افزایش می‌یابد و فرد را نگران می‌کند.

دلایل ایجاد چربی سر بعد از کاشت مو

برای اینکه راه حل مناسبی درمان برای چربی سر بعد از کاشت مو پیدا کنیم، ابتدا لازم است عوامل موثر بر آن را شناسایی کنیم.  چرب شدن سر بعد از کاشت مو می‌تواند علل متعددی داشته باشد و البته کاملاً‌طبیعی است. با این حال بیش از حد چرب شدن سر نیز ممکن است آسیب زا بوده و باعث شود که فرد هر روز استحمام کند. مهم‌ترین دلایل به وجود آمدن چربی پوست سر شامل:

تامین مواد مغذی

زمانی که کاشت مو را انجام می‌دهید، پوست این عمل را تهاجمی در نظر می‌گیرد و واکنش‌هایی را آغاز می‌کند تا مواد مغذی پوست سر از طریق چربی به آن برسد. این مواد مغذی که قبلاً هم به آنها اشاره کردیم سرعت بهبود پوست و فولیکول‌های مو را افزایش داده و رشد موها را تحریک می‌کنند.

ایجاد لایه محافظ

چربی پوست مثل یک لایه محافظ از پوست مراقبت می‌کند و اجازه آسیب به آن را نمی‌دهد. این چربی از خشکی پوست جلوگیری کرده و میکروب‌های سطح پوست را کاهش می‌دهد. همچنین به بازسازی و درمان زخم و اسکارها کمک می‌کند و باعث شادابی پوست سر می‌شود. بنابراین زمانی که عمل کاشت مو انجام می‌شود پوست به منظور ترمیم بافت پوست سر چربی ترشح می‌کند.

شستشوی نادرست

شستشوی بیش از حد و کمتر از معمول موها می‌تواند غدد چربی را تحریک کرده و باعث چرب شدن پوست سر شود.

خشک کردن مو با سشوار

بعد از کاشت مو باید موهای خود را به صورت طبیعی و با پارچه نخی خشک کنید. خشک کردن موها با سشوار باعث افزایش ترشح چربی توسط پوست می‌شود. در واقع یکی از راه‌های درمان چربی سر بعد از کاشت مو قطع استفاده از سشوار است.

کمک به جاگیری فولیکول‌ها

چربی سر بعد از کاشت مو باعث می‌شود از خشکی پوست جلوگیری شود و پوست حالت کشسانی خود را حفظ کند. این عامل به جاگیری یا لانه گزینی مناسب فولیکول‌ها کمک می‌کند و باعث می‌شود احتمال ریزش آنها به حداقل برسد.

تورم بعد از کاشت مو

برش‌ و سوراخ‌های ایجاد شده بعد از کاشت ممکن است باعث تورم پوست سر شده و حتی ممکن است مقداری کبودی یا قرمزی ایجاد کند. با این حال چربی سر بعد از کاشت مو ترشح می‌شود تا از شکاف‌های ایجاد شده و کلیت پوست محافظت کند.

وجود دلمه بر روی فولیکول‌ها

هر فولیکول که کاشته می‌شود حداقل یک غده چربی در اطراف خود دارد. این غده‌ها به عنوان دلمه شناخته می‌شوند و ممکن است گاهی برای پوست مضر باشند.

درمان چربی سر بعد از کاشت مو

برای درمان چربی سر بعد از کاشت مو ابتدا باید علل افزایش چربی را بدانیم و آنها را برطرف کنیم. گاهی می‌توان با استفاده از ماسک‌های مخصوص مو چربی سر را به حد متعادلی رساند. همچنین بهتر است برای شستن سر بعد از کاشت مو از شامپوهایی با PH پایین و قلیایی استفاده کنید. سایر تکنیک‌های درمان چربی سر بعد از کاشت مو شامل :

  • دست زدن بیش از اندازه به سر ممنوع : بعد از جراحی کاشت مو لازم است تا حد امکان از دست زدن به موهای خود اجتناب کنید. این کار علاوه بر اینکه به فولیکول‌های تازه کاشته شده آسیب می‌رساند، باعث ترشح بیشتر چربی از پوست می‌شود.
  • رعایت دستور العمل شستشوی سر : شستشوی بیش از حد موها می‌تواند باعث افزایش بیش از اندازه چربی‌ها شود. همچنین عدم شستشوی موها به صورت طولانی مدت رشد موها را کاهش داده و از تقویت موها جلوگیری می‌کند.
  • کاهش گرد و خاک و درجه حرارت : پس از کاشت مو بهتر است تا چند هفته از قرارگیری در معرض آلودگی هوا و نور مستقیم خورشید جلوگیری کنید. این عوامل پوست سر را تحریک کرده و باعث افزایش ترشح چربی می‌شوند.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *