درمان قرمزی پوست سر بعد از کاشت مو


کاشت مو موثرترین راه برای درمان طاسی سر و بازگرداندن اعتماد بنفس است. با این حال شما باید نسبت به عواقبی که ممکن است بعد از عمل ایجاد شود آگاه باشید و خود را برای مقابله با آن آماده سازید. قرمزی و التهاب یکی از همین عوارضی است که بعد از فرایند کاشت مو پدیدار می‌شود. اگر بعد از کاشت مو دچار این عارضه شدید، هرگز استرس نگیرید و به توصیه های پزشک خود عمل کنید. در این مطلب قصد داریم تا علل ایجاد و نحوه درمان قرمزی پوست سر بعد از کاشت مو را بررسی و به شما معرفی کنیم.

علت قرمزی پوست سر بعد از کاشت مو

قرمزی پس از جراحی کاشت مو به دلیل پیوند فولیکول های مو و روند بهبودی آن رخ می‌دهد. کاشت مو شامل استخراج واحدهای فولیکولی مو از نواحی پشت سر و بخش‌های پرپشت‌تر است که به صورت دانه دانه یا برداشت نواری توسط جراح در نواحی طاس کاشته می‌شود. جراح با کمک یک میکروسوزن در اطراف فولیکول‌های مو یک برش دایره‌ای کوچک ایجاد می‌کند. سپس فولیکول‌های مو را بیرون کشیده که در این هنگام سوراخ ریزی در پوست ایجاد می‌شود. هر واحد فولیکول شامل یک تا چهار تار مو است. این واحدهای فولیکولی سپس به قسمت های طاس سر بیمار پیوند داده می‌شوند و پس از مدتی به فولیکول‌های سالم مو تبدیل شوند.

بعد از کاشت مو، ممکن است در اطراف دلمه‌های زخم یا پوسته‌های موجود در هر ناحیه پیوند، قرمزی و تورم ایجاد شود. معمولا با شستشوی مناسب و پیروی از دستورالعمل‌های پزشک، زخم ها خیلی زود از بین می‌روند.

ایجاد قرمزی در پوست سر پس از جراحی ترمیم مو کاملا طبیعی است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که این عارضه طبیعی نشانه عفونت بعد از کاشت مو در پوست سر باشد که خب این گونه نیست. به عقیده جراحان مدت زمان بهبود قرمزی پوست سر در افراد تیره بین یک تا سه هفته طول می‌کشد. این در حالی است که افراد با رنگ پوست روشن‌تر ممکن است قرمزی پوست سر را تا چهار الی پنج هفته نیز تجربه کنند که این مسئله نیز دلیل پوست روشن آن‌ها بوده و جای نگرانی نیست.

در حالت طبیعی، قرمزی پوست سر در ۹۰ درصد مواقع در یک بازی زمانی استاندارد از بین می‌رود که در ادامه بیشتر درباره آن صحبت می‌کنیم.

چه زمانی پوست سر به حالت طبیعی خود بازمی گردد؟

مدت زمان بهبود کامل پوست سر در هر بیمار متفاوت است. با وجود آن که موهای کاشته شده بعد از ۳ ماه شروع به روییدن می‌کنند، اما آثار کمی از قرمزی پوست سر ممکن است تا مدت‌ها بعد از آن نیز باقی بماند.

در برخی بیماران ۳ ماه پس از اولین رویش موهای کاشته شده، قرمزی پوست به طور کامل برطرف می‌شود. این در حالی است که در برخی بیماران حتی بعد از ۱۲ الی ۱۸ ماه نیز آثار قرمزی به چشم می‌خورد. نتایج کاشت مو به این زودی ها نمایان نخواهد شد و شما باید برای زیبا شدن کمی صبر داشته باشید. مطمئن باشید که فولیکول های کاشته شده خیلی زود روند نرمال خود را طی خواهند کرد و شما را از شر طاسی خلاص می‌کنند.

آیا قرمزی پوست سر بعد از کاشت مو دائمی است؟

خیر، قرمزی پوست سر پس از جراحی کاشت مو هرگز دائمی نیست. با این حال، اگر بعد از دو ماه همچنان قرمزی سر قابل توجهی دارید، یا اگر قرمزی پوست سر شما به طور ناگهانی افزایش می‌یابد باید به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا ممکن است محل کاشت دچار عفونت شده باشد.

گفتنی است، بسیاری از بیماران تا چند هفته یا چند ماه پس از عمل با خارش پوست مواجه‌اند. این امر کاملا طبیعی است و ممکن است پس از ۴ تا ۷ روز پس از جراحی شروع شود، زیرا فولیکول‌های پیوند زده شده شروع به بهبودی می‌کنند. همچنین، ممکن است با شروع رشد موهای جدید، خارش پوست بعد از عمل، بعد از ۱ ماه دوباره عود کند.

درمان قرمزی پوست سر بعد از کاشت مو

برخی دستورالعمل‌ها به طور معجزه آسایی در بهبود قرمزی پوست سر شما از جمله کاهش التهاب، از بین رفتن زخم ها و دلمه‌ها کمک خواهند کرد. رعایت مراقبت های بعد از کاشت مو کمک بسیاری به بهبود سریع شما خواهد کرد. مواردی که در مورد قرمزی پوست سر باید رعایت شود عبارتند از :

  • استفاده از کمپرس یخ چند بار در طول روز
  • بهتر است تا چند روز به صورت طاق باز یا به صورت نیمه نشسته بخوابید. خوابیدن روی صندلی به جای تخت می‌تواند روند بهبودی قرمزی پوست سر را سرعت بخشد.
  • هرگز دوش آب گرم نگیرید.
  • از خوردن غذاهای شور خودداری کرده و یک رژیم غذایی سالم و مغذی را دنبال کنید
  • پس از عمل به مدت دو هفته از استعمال دخانیات و الکل خودداری کنید.
  • هنگام بیرون رفتن از کلاه استفاده کنید تا از تابش مستقیم آفتاب جلوگیری شود
  • از دست زدن، خراشیدن یا مالیدن پوست سر خودداری کنید. از چیدن یا خراشیدن دلمه ها خودداری کنید.
  • هر چند وقت یکبار به پزشک خود مراجعه کرده و وضعیت پوست سر خود را به او گزارش کنید.

بدون شرح

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *